renta dla wdowca

Niedawno zmarła moja żona. Nasz syn nie dostał renty rodzinnej ponieważ skończył już 25 lat i ta renta mu nie przysługuje. Ja mam 57 lat i pracuję. Wiem, że w razie śmierci męża wdowa ma prawo do renty po zmarłym. Czy takie samo prawo do renty ma też wdowiec, kiedy zmarła mu żona?

Zasady uzyskania prawa do renty rodzinnej są takie same dla wdowy i dla wdowca.

Zatem wdowcowi przysługuje renta, jeśli w chwili śmierci żony ukończył 50 lat lub był niezdolny do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłej żonie, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się – 18 lat życia lub są całkowicie niezdolne do pracy. Renta przysługuje również wdowcowi, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci żony lub od zaprzestania wychowywania w/w dzieci. Małżonek rozwiedziony oraz wdowiec, który przed  śmiercią żony nie pozostawał z nią we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia w/w warunków, w dniu śmierci żony miał prawo do alimentów z jej strony.

Wdowiec, który nie spełnia żadnego z wymienionych warunków i nie posiada źródeł utrzymania – ma prawo do okresowej renty rodzinnej przez jeden rok od dnia śmierci żony albo przez okres uczestniczenia w szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata.

Zatem w Pana przypadku,  spełnia Pan podstawowy warunek wiekowy i może Pan ubiegać się o rentę rodzinną po zmarłej żonie. Należy tylko pamiętać, że świadczenie to będzie podlegało zasadom zawieszalności ze względu na uzyskiwany przez Pana przychód ze stosunku pracy.

Ogólne zasady zawieszalności świadczeń są następujące:

 

  • jeżeli osiągany przychód (czyli wynagrodzenie brutto) przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (czyli dzień dzisiejszy pow. 2556,20 zł), to renta zostanie zmniejszona,
  • natomiast przychód powyżej130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (na dzień dzisiejszy pow. 4747,30 zł) powoduje zawieszenie emerytury lub renty.
Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress