Renta rodzinna po zmarłym mężu

Witam. ,  mam zapytanie- jestem wdową i pobieram od 2013 rentę rodzinną. W chwili śmierci męża w 2013 nie miałam ukończonych 50 lat tylko 48 więc aby otrzymać prawo musialam mieć niezdolność do pracy która lekarz orzecznik orzekł do 31.12.2017 . obecnie w 2015 skończyłam 50 lat ( czyli w ciagu 5 lat od śmierci męża )i czy należy mi się renta na stałe czy będzie uzależniona od orzeczonej niezdolności? Dziękuje za odpowiedź.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy emerytalnej- wdowa, która w chwili śmierci męża lub w ciągu 5 lat od jego śmierci ukończyła 50 lat życia ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym na stałe. W Pani przypadku posiadanie ważnego do 31.12.2017r. orzeczenia nie wyklucza możliwości ponownego wydania decyzji, ustalającej prawo do renty na stałe.

Proponuję wystąpić z wnioskiem do swojego Oddziału ZUS, o ustalenie prawa do renty rodzinnej  w związku z ukończeniem 50. roku życia.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress