NISKA EMISJA, WIELKA SPRAWA

zagrajmy-w-zielone

dofinansowano

human hands protecting tree from darkness and pollution

Emisja szkodliwych pyłów i gazów z lokalnych kotłowni i palenisk jest obecnie największym problemem ekologicznym naszego regionu. Jakim paliwem ogrzewamy domy i w jakich piecach palimy, takie wdychamy powietrze. Dlatego niska emisja wciąż zbiera u nas śmiertelne żniwo, a WHO alarmuje, że najgorzej jest w miastach województwa śląskiego.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jako pierwszy w kraju od 2002 r. finansuje wdrażanie programów ograniczających niską emisję. Środki WFOŚiGW przekazywane są za pośrednictwem samorządów na modernizację systemów grzewczych i termomodernizację budynków mieszkalnych. Dofinansowanie z Funduszu w formie pożyczki stanowi 50-70% kosztów kwalifikowanych inwestycji. W lipcu Fundusz uruchomił pilotażowy program skierowany bezpośrednio do osób fizycznych, czyli mieszkańców będącymi właścicielami lub współwłaścicielami budynków jednorodzinnych. Nabór trwał tylko 2 tygodnie, ale program cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

– Nasze założenia przewidywały dofinansowanie w wysokości 2 mln zł, jednak ze względu na duże zainteresowanie zwiększyliśmy kwotę dwukrotnie i przeznaczyliśmy na realizację programu 4,2 mln zł. Wpłynęło 1546 wniosków. Połowa z nich została rozpatrzona pozytywnie, co spowoduje, że 750 starych kotłów zniknie i zostanie zastąpionych nowymi, ekologicznymi. To był program pilotażowy, ale myślimy już nad kolejnymi edycjami – podkreślił w czasie konferencji prasowej w połowie września Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Katowic – 81, Tychów i Pszczyny – po 73, Gliwic – 60 i Rybnika – 54. Biorąc pod uwagę powiaty, najwięcej wniosków wpłynęło z raciborskiego – 126, a w dalszej kolejności z rybnickiego – 112 i pszczyńskiego – 106. Wsparcie uzyskało 750 wnioskodawców, z mapy woj. śląskiego zniknie tym samym 750 starych kotłów lub pieców, opalanych węglem niskiej jakości, o sprawności wynoszącej 30-35%. Zastąpione zostaną pompami ciepła i kotłami o wysokiej sprawności energetycznej, opalanymi gazem, biomasą lub ekogroszkiem. Mieszkańcy wnioskowali też o pomoc (i uzyskali dotacje) na zabiegi termomodernizacyjne: docieplenie ścian, stropów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, budowę lub modernizację instalacji wewnętrznej c.o., a także zabudowę instalacji solarnych. Wysokość dofinansowania wynosiła 25 % w przypadku modernizacji źródła ciepła i 15 % w pozostałych przypadkach. Rezultatem tych wszystkich zabiegów modernizacyjnych będzie realny efekt dla środowiska. Emisja pyłu do atmosfery zmniejszy się rocznie o ok. 134 t, SO2 (źródła kwaśnych deszczy) o ok. 63 t, CO2 (gazu cieplarnianego) o ok. 10 tys. t.

W trakcie konferencji prasowej marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zapowiedział też przeznaczenie ponad 440 mln zł na transport niskoemisyjny, czyli budowę parkingów przy dworcach, centrów przesiadkowych i ścieżek rowerowych. Inwestycje te mają zachęcić do korzystania z usług transportu publicznego i przyczynić się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Niska emisja = szkodliwe substancje

  • pyły zawieszone z drobinkami sadzy (PM10, PM5, PM2,5); im mniejsza frakcja, tym większa szkodliwość
  • dwutlenek siarki (SO2); niezwykle szkodliwy dla zdrowia człowieka, jak i środowiska (jedna z głównych przyczyn powstawania kwaśnych deszczów)
  • tlenki azotu (Nox), w tym dwutlenek azotu; jedna z przyczyn powstawania dziury ozonowej i smogu
  • metale ciężkie (rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom); szkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. α-benzopiren); substancje rakotwórcze i powodujące silne zatrucia
  • dioksyny; trujące związki chemiczne, odpowiedzialne za nowotwory czy bezpłodność

2

Na zdjęciu: Marszałek Wojciech Saługa i prezes Andrzej Pilot w czasie konferencji na temat niskiej emisji.

dofinansowano

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej

1

obiektiv.pl

obiektiv.pl

W połowie września 2016 w Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie otwarto najnowocześniejszą w Polsce salę edukacyjną dla dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Funkcjonują tam ścieżka edukacyjna i mała strażnica, prezentujące zagrożenia pożarowe w mieszkaniach i lasach, pokazujące skutki wypadków drogowych i katastrof budowlanych. Dym filmowy obrazuje np. skutki braku wentylacji w łazience i zagrożenia związane z tlenkiem węgla. Zwiedzający nie tylko widzą, jak wyglądają spalone mieszkanie i las, ale czują smród spalenizny. Realistyczne obrazy dopełniają dźwięki i wizualizacje zderzających się samochodów czy walącej się hali. Można też poznać specyfikę pracy strażaków. Centrum wyposażone zostało m.in. w samochód pożarniczy z wizualizacją jazdy alarmowej w skali 1:1. Nowa placówka wyróżnia się rozmachem technologicznym i najnowocześniejszymi rozwiązaniami multimedialnymi. Powstała 6 m pod ziemią, w dawnym magazynie Komendy Miejskiej o pow. 800 m kw. i kubaturze 3.200 m sześc. Koszt projektu wyniósł 480 tys. zł.

W uroczystym otwarciu uczestniczył m.in. Rafał Adamus, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz wsparł tę inicjatywę kwotą 45 tys. zł. Obecnie byli także przedstawiciele władz Chorzowa i Państwowej Straży Pożarnej.

Na zdjęciach u góry:  Uroczyste otwarcie nowej placówki edukacyjno-ekologicznej. Każdy uczeń przez chwilę może poczuć się strażakiem w akcji, jadącym do pożaru i gaszącym las. FOT. MATERIAŁY PRASOWE

dofinansowano

Klasa przyjazna naturze

1

Na zdjęciu: Prezes Andrzej Pilot w przyjaznej środowisku Szkole Podstawowej w Tworogu. FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Zieloną Pracownię w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Tworogu w powiecie tarnogórskim 20 września otworzył Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Modernizacja klasy, na którą Fundusz przekazał ponad 32 tys. zł, przeznaczona została na zakup sprzętu multimedialnego, ergonomicznych mebli i pomocy dydaktycznych, m.in modeli owadów i robota solarnego.

Program Zielona Pracownia to nowatorska inicjatywa WFOŚiGW, który postanowił w ten sposób zachęcić szkoły do prowadzenia atrakcyjnych zajęć związanych ze środowiskiem naturalnym. W ramach konkursu Fundusz przyznał 24 placówkom 780 tys. zł na eko-inwestycje. Zielone Pracownie powstały m.in. w Miasteczku Śląskim, Radziechowach, Jankowicach, Świerklanach, Kaletach, Będzinie i Zabrzu.

432

 

 

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress