CHOROBA HIPERNOWOŚCI, CZYLI CO NAS TERAZ ZABIJA. Recenzja

Żyjemy w najwspanialszych czasach w całej historii ludzkości, a mimo to ludzie są bardziej obojętni, podzieleni i nieszczęśliwi niż kiedykolwiek. Jak wyjaśnić ten paradoks i co możemy zrobić, by go przezwyciężyć?

Heather Heying, Bret Weinstein „Przewodnik łowcy i zbieracza po XXI wieku”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Stron 368. Premiera 19 września 2023. Przełożył Jacek Spólny.

Najlepszym i najbardziej wszechstronnym sposobem na opisanie naszego świata jest hipernowość. Przez całą książkę pokazujemy, że ludzie są nadzwyczaj dobrze wyposażeni i przystosowani do zmian. Lecz tempo tych zmian stało się dziś tak szybkie, że nasze mózgi, ciała i systemy społeczne są cały czas z nimi niezsynchronizowane. Miliony lat żyliśmy pośród znajomych i krewnych, a teraz wielu ludzi nie wie nawet, jak nazywają się ich sąsiedzi. Część podstawowych prawd – na przykład istnienie dwóch płci – coraz częściej odsyła się do lamusa kłamstw historii. Dysonans poznawczy wynikający z życia w społeczeństwie, które przekształca się szybciej, niż jesteśmy w stanie się dostosować, zmienia nas w ludzi, którzy nie potrafią dać sobie sami rady. To nas po prostu zabija (ze wstępu).

Oto odważna, prowokacyjna historia naszego gatunku, ukazująca źródła problemów, które trawią współczesny świat. Przeczytajcie „Przewodnik łowcy i zbieracza po XXI wieku”. Biolodzy ewolucyjni Heather Heying i Bret Weinstein upatrują przyczynę naszych nieszczęść w tym, że współczesny świat nie jest zsynchronizowany z naszymi pradawnymi mózgami i ciałami. Od zawsze żyliśmy w klanach, a dzisiaj większość ludzi nie zna nawet swoich sąsiadów. Przetrwanie w najwcześniejszych społeczeństwach zależało od wykorzystania zalet płynących z różnic między płciami, a dziś koncepcja płci biologicznej jest coraz częściej odrzucana jako obraźliwa.

Opinie o książce:

Jordan B. Peterson, psycholog kliniczny z Toronto: „Heying i Weinstein omawiają z perspektywy biologicznej rozmaite strony naszego życia, takie jak seks, płeć, dieta, rodzicielstwo, sen, edukacja i inne, aby znaleźć wskazówki, które pozwolą prowadzić lepsze i mądrzejsze życie. Heather Heying i Bret Weinstein wykorzystują swoją rozległą wiedzę z zakresu biologii ewolucyjnej, aby rozwiązać nasze problemy. Ich książka prezentuje intrygujący i gruntowny pogląd na ludzką naturę”.

Jonathan Haidt, psycholog społeczny i pisarz z Nowego Jorku: „To historia ludzkości opowiedziana za pomocą poruszających metafor. Heying i Weinstein są profesorami w najlepszym znaczeniu tego słowa: stanowią przykład intelektualnej pokory, zniuansowanego myślenia i zamiłowania do nauki. Każdy, kto wychowuje lub uczy dzieci, kto chce zmienić nasze społeczeństwo, powinien przeczytać tę książkę”.

HEATHER HEYING i BRET WEINSTEIN. Fot. Materiały prasowe

O autorach: Heather Heying i Bret Weinstein jako biolodzy ewolucyjni występowali między innymi w Kongresie Stanów Zjednoczonych, Departamencie Sprawiedliwości i Departamencie Edukacji, a także przemawiali przed publicznością na całym świecie. Oboje uzyskali doktoraty z biologii na Uniwersytecie Michigan, gdzie ich badania nad ewolucją zdobyły nagrody za jakość i innowacyjność. Prowadzili wykłady i badania na Uniwersytecie Princeton, a wcześniej przez 15 lat uczyli studentów w Evergreen State College. Oboje prowadzą także podcast DarkHorse (https://www.bretweinstein.net/darkhorse-podcast). W cotygodniowych transmisjach na żywo poruszają szeroki zakres tematów, a wszystkie badane są z perspektywy ewolucyjnej: od ewolucji świadomości po ewolucję chorób, od krytyki kulturowej po zalety spędzania czasu na świeżym powietrzu. Autorzy prowadzą otwarte rozmowy, które ujawniają nie tylko, jak myśleć naukowo, ale także, jak nie zgadzać się z innymi z… szacunkiem i miłością. „Jesteśmy naukowcami, którzy mają nadzieję udostępnić każdemu naukowe myślenie i swoje spostrzeżenia. Zbyt często pułapki nauki są wykorzystywane do wykluczenia osób bez kwalifikacji, stopni naukowych lub autorytetu. Ale nauka należy do nas wszystkich i jej narzędzia powinny być udostępniane jak najszerzej. Podcast DarkHorse to miejsce, w którym udostępniane są koncepcje naukowe i naukowy sposób myślenia, bez umniejszania ich prawdziwej mocy”.

***

Heather Heying, Bret Weinstein „Przewodnik łowcy i zbieracza po XXI wieku. Ewolucja i wyzwania współczesnego życia” (oryg. ang. „A Hunter-Gatherer’s Guide to the 21st Century: Evolution and the Challenges of Modern Life”, 2021 – bestseller „New York Timesa”). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Stron 368, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 19 września 2023. Przełożył Jacek Spólny. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/przewodnik-lowcy-i-zbieracza-po-xxi-wieku-ewolucja-i-wyzwania-wspolczesnego-zycia.html. Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki. Poniżej konkurs dla Czytelników, w którym można je wygrać. (Oprac. BUS)

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Heather Heying i Breta Weinsteina „Przewodnik łowcy i zbieracza po XXI wieku. Ewolucja i wyzwania współczesnego życia”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jak należy rozumieć słowa autorów książki, że pandemia COVID-19 jest chorobą budynków, samochodów, statków, pociągów i samolotów? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Heather Heying i Breta Weinsteina „Przewodnik łowcy i zbieracza po XXI wieku. Ewolucja i wyzwania współczesnego życia”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 23 września 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jak należy rozumieć słowa autorów książki, że pandemia COVID-19 jest chorobą budynków, samochodów, statków, pociągów i samolotów?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jak należy rozumieć słowa autorów książki, że pandemia COVID-19 jest chorobą budynków, samochodów, statków, pociągów i samolotów? Odpowiedź: W świecie nauki, w prasie światowej, a także wśród przywódców państw przeważa obecnie opinia, że koronawirus wydostał się z Instytutu Wirusologii w Wuhan w Chinach, w związku z czym pandemię COVID-19 można uznać bez obawy o pomyłkę za cios zadany sobie samej przez ludzkość. Zatem pandemia COVID-19 – niezależnie od drogi, jaką wirus przedostał się do ludzi i ostatecznych wniosków – w świadomości zbiorowej uznawana jest za wytwór technologii. Potwierdza to między innymi fakt, że od początku pandemii wirus nie przejawiał ani ochoty, ani zdolności przedostawania się na zewnątrz. COVID-19, jak stwierdzili autorzy książki, był (jest!) chorobą budynków, samochodów, statków, pociągów i samolotów. Ponad 99% powierzchni Ziemi jest wolna od COVIDU! Strasznie trudno się zarazić nawet koło swojego domu! Od początku tej plagi byliśmy odporni w parku, lesie, na balkonie czy na plaży. Rząd PiS-u zamykając w Polsce dostęp do parków i lasów wymyślił w tym okresie największą głupotę świata. Uzależnienie wirusa od zamkniętych przestrzeni oznaczało też, że gdybyśmy przez kilka tygodni unikali – w teorii, bo to przecież niemożliwe – budynków, samochodów, autobusów, statków, pociągów i samolotów, uniknęlibyśmy zakażeń i szybko powstrzymalibyśmy pandemię. Niestety, oderwanie się od natury i typowe dla XXI wieku sposoby podróżowania między kontynentami, zwłaszcza lotnictwo cywilne, wydało nas na pastwę śmiertelnej choroby. Dobrze ujął to jeden z naszych Czytelników, laureatów konkursu, Krzysztof Kozik: „Jeżeli chory (w tym wypadku na COVID-19) jest twórca i producent, to „chore” są także jego dzieła. Wirus powstał w budynku, a przenoszony był przez ludzi poruszających się samochodami, statkami, pociągami i samolotami. Dodałbym do tego jeszcze wszystkie inne środki transportu – sposoby przenoszenia się wirusa”. Książki otrzymują: 1) Krzysztof Kozik, Bielsko-Biała; 2) Elżbieta Olędzka, Koniecpol. GRATULUJEMY! (wpis z 26 września 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress