CZŁOWIEK CZUJE INSTYNKTOWNY POPĘD DO MÓWIENIA

W swojej książce Steven Pinker wyjaśnia wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o języku: jak on w ogóle działa, w jaki sposób dzieci się go uczą, jak się zmienia współcześnie, jak mózg przetwarza komunikaty językowe i jak ewoluował na przestrzeni dziejów. Autor omawia szczegóły swojej rewolucyjnej teorii, inspirowanej koncepcjami językoznawcy Noama Chomsky’ego, a następnie przedstawia najnowsze osiągnięcia lingwistyki.

Steven Pinker „Instynkt językowy. Jak umysł kreuje język”. Przełożył Tomasz Bieroń. Konsultacja naukowa dr hab. Andrzej Klawiter. Str. 608, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 29 stycznia 2024.

Wychodząc z założenia o ewolucyjnym pochodzeniu języka, profesor Pinker podważa wiele popularnych poglądów na jego temat, między innymi kwestionuje tezę, że specyfika lokalnych właściwości językowych ma decydujący wpływ na postrzeganie świata. Zręcznie posługując się zabawnymi przykładami i grami słownymi, autor splata rozległą wiedzę w fascynującą opowieść: język jest ludzkim instynktem, wszczepionym w nasze mózgi przez ewolucję. Jest unikalną zdolnością właściwą wyłącznie człowiekowi. To niezwykle błyskotliwa obrona prowokacyjnej tezy o biologicznych korzeniach języka.

Fot. Wiki Commons

Steven Pinker (rocznik 1954, na zdjęciu) jest kanadyjsko-amerykańskim psychologiem kognitywistą i autorem wielu tekstów popularnonaukowych na temat języka, umysłu i ludzkiej natury. Pochodzi z Montrealu. Ukończył Dawson College w 1973, Uniwersytet McGill w 1976 z tytułem magistra w dziedzinie psychologii, a następnie studia doktoranckie z psychologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Harvardzkim w 1979. Wykładał na Harvardzie, Uniwersytecie Stanforda i MIT (Massachusetts Institute of Technology). W 2003 objął profesurę na Harvardzie. Przedmiotami jego zainteresowania są tematy takie, jak obrazowanie myślowe, rozpoznawanie kształtów, uwaga wzrokowa, rozwój językowy dzieci, regularne i nieregularne fenomeny w języku, neuronalne podstawy słów i gramatyki, a także psychologia współpracy i komunikacji (w tym eufemizmy, insynuacje, ekspresje emocjonalne i wiedza ogólna). Za swoje badania nad widzeniem, językiem i relacjami społecznymi otrzymał nagrody National Academy of Sciences, Royal Institution of Great Britain, Cognitive Neuroscience Society, American Psychological Association i Association for Psychological Science. Jest również laureatem ośmiu doktoratów honoris causa, kilku wyróżnień za nauczanie na MIT i Harvardzie oraz licznych nagród za książki „Instynkt językowy”, „Jak działa umysł”, „Tabula rasa”, „Zmierzch przemocy. Lepsza strona naszej natury”, „Piękny styl”. Jest też przewodniczącym panelu do spraw uzusu w redakcji „American Heritage Dictionary”, często pisze dla „The New York Times”, „Time” oraz innych gazet i czasopism. Został uznany za jednego ze „100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie” magazynu „Time”.

OPINIE O KSIĄŻCE

Richard Dawkins, autor „Samolubnego genu”: „Mało co tak dobrze przysłużyło się mojemu mózgowi jak lektura książki Stevena Pinkera. Jest to rodzaj pisarstwa, o którym marzy każdy prawdziwy ekspert od jakiegoś tematu: niezwykle przystępne dla laików, a jednocześnie przełomowe dla fachowców”.

Recenzent „Sunday Times”: „Darwin z pewnością byłby pod wrażeniem tej znakomitej książki, którą po prostu fantastycznie się czyta: zawiera mnóstwo fascynujących faktów i informacji. Pinker z polotem demitologizuje, pozwala zrozumieć uciążliwy branżowy żargon i opowiada przezabawne anegdoty. Można go nazwać Davidem Attenborough od języka: o trudnych koncepcjach mówi tak prosto, że czytelnik bez problemu je sobie przyswaja”.

„The Economist”: „Triumf zdrowego rozsądku nad nonsensem, który przez większość tego stulecia dominował w psychologii i lingwistyce. Książka o języku powinna być dobrze napisana, a książka profesora Pinkera jest wspaniała pod tym względem. Rzadko się zdarza, aby autor nowych, przełomowych idei i spostrzeżeń umiał je przedstawić w sposób tak przystępny. Pinker ma się do Chomsky’ego tak, jak Szekspir do Spencera”.

„Quarterly Review of Biology”: „Wspaniała książka. Jej autor jest zakochany w języku i rozkoszuje się rozlicznymi możliwościami jego użycia. Aż trudno uwierzyć, że tak rzeczowa i naukowo rzetelna rozprawa z psycholingwistyki może jednocześnie być tak zabawna. Pinker wykazuje o wiele bardziej zniuansowane i krytyczne zrozumienie zagadnień ewolucji i adaptacji niż większość biologów”.

Polecamy nową książkę z Zysk i S-ka Wydawnictwa, Poznań 2024. Steven Pinker „Instynkt językowy. Jak umysł kreuje język (tytuł oryginału ang. „The Language Instinct: How The Mind Create Language”). Przełożył Tomasz Bieroń. Konsultacja naukowa dr hab. Andrzej Klawiter. Str. 608, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 29 stycznia 2024. Książkę można zamówić z rabatem na https://sklep.zysk.com.pl/instynkt-jezykowy.html. Dzięki uprzejmości Wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej publikacji – poniżej nasz konkurs czytelniczy.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Stevena Pinkera „Instynkt językowy. Jak umysł kreuje język”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Kto spośród naukowców pierwszy stwierdził, że język jest rodzajem instynktu? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Stevena Pinkera „Instynkt językowy. Jak umysł kreuje język”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 14 lutego 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Kto spośród naukowców pierwszy stwierdził, że język jest rodzajem instynktu?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Kto spośród naukowców pierwszy stwierdził, że język jest rodzajem instynktu? Odpowiedź: To był oczywiście Charles Darwin, który jako pierwszy sformułował tę myśl w 1871 roku w książce „O pochodzeniu człowieka”. Ponieważ mowa jest zjawiskiem występującym wyłącznie u ludzi, musiał zmierzyć się z tą kwestią, podważającą – jak się pierwotnie zdawało – jego teorię ewolucji. Koncepcja języka jako rodzaju instynktu do dziś nie straciła na aktualności, ponieważ umiejętność mówienia, jak stwierdził Darwin, zdobywa się pracą, czyli nasz język od niemowlęcia nie powstaje w wyniku rozwagi lub namysłu, lecz rozwija się powoli i stopniowo. Książki otrzymują: 1) Amelia Trzepizur, Głogów; 2) Jacek Szpak, Lubin. GRATULUJEMY! (wpis z 19 lutego 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress