RUSZAĆ SIĘ CZY SIĘ NIE RUSZAĆ – OTO JEST PYTANIE. Recenzja

Jeśli aktywność fizyczna jest zdrowa (i tak dla nas dobra!), dlaczego wiele osób jej nie lubi lub unika? Ruszać się czy się nie ruszać? W swojej rozbrajającej mity książce „Wyćwiczony” Daniel Lieberman, profesor biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Harvarda i pionier badań ewolucji aktywności fizycznej człowieka, opowiada o tym, że nigdy nie ewoluowaliśmy do ćwiczeń rozumianych jako dobrowolna aktywność podejmowana dla zdrowia.

Daniel E. Lieberman, „Wyćwiczony. Dlaczego coś, czego ewolucja nigdy od nas nie wymagała, jest tak zdrowe i satysfakcjonujące”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Str. 632. Premiera 6 lutego 2024.

Korzystając z własnych badań i doświadczeń z całego świata, autor czytelnie wykazuje, jak i dlaczego człowiek ewoluował tak, aby chodzić, biegać, kopać i wykonywać inne niezbędne i satysfakcjonujące czynności fizyczne, unikając zbędnego wysiłku. „Wyćwiczony” to książka zajmująca i pouczająca, ale także konstruktywna.

Ponieważ nasz coraz bardziej siedzący tryb życia przyczynił się do gwałtownego wzrostu wskaźników otyłości i chorób takich jak cukrzyca, opierając się na spostrzeżeniach z obszaru biologii i antropologii Lieberman podpowiada, jak „uprzyjemnić” ćwiczenia, zamiast zawstydzać i obwiniać się za ich unikanie. Autor porusza także kwestię, czy można ćwiczyć za dużo, wyjaśniając jednocześnie, dlaczego ćwiczenia mogą zmniejszyć naszą podatność na choroby, najczęściej pogarszające nasz fizyczny dobrostan. Zaskakujące, kompetentne i odkrywcze spojrzenie na historię naturalną aktywności fizycznej, które zmienia sposób postrzegania przez nas własnego ciała

O AUTORZE. Daniel E. Lieberman (rocznik 1964, na zdjęciu) jest paleoantropologiem, profesorem nauk biologicznych na Wydziale Biologii Ewolucyjnej Człowieka im. Edwina M. Lernera II na Uniwersytecie Harvarda. Najbardziej znany jest ze swoich badań nad ewolucją ludzkiego ciała, zwłaszcza w odniesieniu do biegania i innych form aktywności fizycznej, które opisał w bestsellerze „The Story of the Human Body: Evolution, Health and Disease”. Lieberman bada, jak i dlaczego ludzkie ciało jest takie, jakie jest, ze szczególnym naciskiem na ewolucję aktywności fizycznej. Jego badania łączą paleontologię, anatomię, fizjologię i biomechanikę eksperymentalną w laboratorium i w terenie. W swojej karierze w dużej mierze interesował się tym, dlaczego ludzie mają tak niezwykłe głowy. Od 2004 roku większość jego badań skupia się na ewolucji lokomocji człowieka, między innymi na tym, czy hominini (ssaki z rodziny człowiekowatych należące do podrodziny Homininae) byli dwunożni, dlaczego wyewoluowała dwunożność, biomechanicznych wyzwaniach związanych z ciążą u kobiet, jak lokomocja wpływa na funkcje szkieletu. Jego badania na temat biegania, zwłaszcza biegania boso, zostały spopularyzowane w bestsellerowej książce Chrisa McDougalla „Born to Run”. Lieberman jest zapalonym maratończykiem, sam często biega boso, dzięki czemu zyskał przydomek „Bosonogiego profesora”. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.

OPINIE O KSIĄŻCE

Neil Shubin, autor bestsellera „Nasza wewnętrzna menażeria. Podróż w głąb 3,5 miliarda lat naszych dziejów”: Jeden z czołowych biologów świata prowadzi nas przez miliony lat ewolucji i przedstawia różnorodne kultury rozsiane po całej planecie, formułując zaskakujące, a jednocześnie proste odpowiedzi. „Wyćwiczony” zmieni sposób, w jaki myślisz o ćwiczeniach, diecie i własnym dobrym samopoczuciu”.

Bill Bryson, autor bestsellera „Ciało”: „Nieskończenie fascynująca i pełna niespodzianek lektura. Lieberman idealnie dawkuje wiedzę, dowcip i entuzjazm, zgłębiając swój temat. To zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek dekady”.

Prof. dr hab. Łucja Pilaczyńska-Szcześniak: „Książka w niezmiernie ciekawy i przystępny sposób obrazuje spojrzenie antropologa na ważny składnik współczesnego stylu życia, jakim jest aktywność fizyczna. Autor przekonująco udowadnia jej znaczenie w kształtowaniu zdrowia od strony fizjologicznej i psychologicznej”.

Amby Burfoot, redaktor „Runner’s World”, a także zwycięzca Maratonu Bostońskiego: „W swojej książce Lieberman wyjaśnia, że urodziliśmy się nie tylko po to, aby biegać, ale też aby siedzieć, co często prowadzi do wielu chorób przewlekłych, wcześniej ludziom nieznanych. Na szczęście dowiemy się również, w jaki sposób aktywność fizyczna pomaga się od tych dolegliwości uwolnić. Fascynująca lektura, która może zachęcić do zdrowszego (i dłuższego) życia”.

Richard Leakey, autor książki „Pochodzenie człowieka”: Znakomita książka. Dobrze napisana, zabawna i dotycząca każdego z nas. Rzadko, jeśli w ogóle, czytanie książki na jakikolwiek temat sprawiło mi taką przyjemność, a ten akurat dotyczy nas wszystkich – tych, którzy lubią ćwiczyć, i tych, którzy tego nie znoszą, ale wiedzą, że to ważne”.

Polecamy nową książkę z Zysk i S-ka Wydawnictwa, Poznań 2024. Daniel E. Lieberman, „Wyćwiczony. Dlaczego coś, czego ewolucja nigdy od nas nie wymagała, jest tak zdrowe i satysfakcjonujące” (tytuł oryginału ang. „Exercised: Why Something We Never Evolved to Do Is Healthy and Rewarding”, 2021). Przełożyła Alicja Unterschuetz. Konsultacja naukowa prof. dr hab. Łucja Pilaczyńska-Szcześniak. Str. 632, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 6 lutego 2024. Książkę można zamówić z rabatem na https://sklep.zysk.com.pl/wycwiczony-dlaczego-cos-czego-ewolucja-nigdy-od-nas-nie-wymagala-jest-tak-zdrowe-i-satysfakcjonujace.html. Dzięki uprzejmości Wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej publikacji. Poniżej nasz konkurs czytelniczy.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Daniela E. Liebermana „Wyćwiczony. Dlaczego coś, czego ewolucja nigdy od nas nie wymagała, jest tak zdrowe i satysfakcjonujące”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jaka jest naukowo zbadana średnia światowa (w procentach) korzystania przez ludzi w centrach handlowych, na dworcach i lotniskach ze zwykłych schodów, gdy obok działają schody ruchome? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Daniela E. Liebermana „Wyćwiczony. Dlaczego coś, czego ewolucja nigdy od nas nie wymagała, jest tak zdrowe i satysfakcjonujące”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 16 lutego 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jaka jest naukowo zbadana średnia światowa (w procentach) korzystania przez ludzi w centrach handlowych, na dworcach i lotniskach ze zwykłych schodów, gdy obok działają schody ruchome?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jaka jest naukowo zbadana średnia światowa (w procentach) korzystania przez ludzi w centrach handlowych, na dworcach i lotniskach ze zwykłych schodów, gdy obok działają schody ruchome? Odpowiedź: Na całym świecie średnia ta wynosi 5%, potwierdzając głęboko zakorzenioną ludzką skłonność do oszczędzania energii. Źródłem tej informacji jest artykuł „A statistical summary of mall-based stair-climbing intervention” z magazynu naukowego „Journal of Physical Activity and Health”. Książki otrzymują: 1) Alicja Wilczur, Goczałkowice-Zdrój; 2) Stanisław Golec, Jelenia Góra. GRATULUJEMY! (wpis z 21 lutego 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress