CZY MOGĘ PROSIĆ O UWAGĘ? WZMOCNIJCIE KONCENTRACJĘ UMYSŁÓW! Recenzja

Wzmocnij uwagę i koncentrację dzięki codziennym ćwiczeniom z uważności. Omija cię pięćdziesiąt procent życia. Zresztą, nie tylko ciebie. Dotyczy to nas wszystkich. Zatrzymaj się na moment. Czy jesteś teraz tu? Czy skupiasz się na tym, co czytasz? A może twój umysł wędruje gdzie indziej, wybiega naprzód lub cofa się do wspomnień? Skupia się na zmartwieniach, liście rzeczy do zrobienia lub na smartfonie?

Amishi P. Jha, „Wyostrzony umysł. Wzmocnij swoją uwagę i koncentrację dzięki codziennym ćwiczeniom z uważności” (tytuł ang. „Peak Mind. Find Your Focus, Own Your Attemtion, Invest 12 Minutes A Day”, 2021). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Str. 392, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przełożył Filip Filipowski. Premiera 16 stycznia 2024.

Niezależnie od tego, czy przeglądasz internet, rozmawiasz ze znajomymi, czy przygotowujesz się do ważnego spotkania, nie możesz skupić uwagi. Ta umiejętność rozproszenia uwagi była niezwykle przydatna kiedyś, w świecie pełnym niebezpieczeństw i drapieżników, jednak w dobie nadmiaru bodźców i informacji staje się przekleństwem. Dobra wiadomość jest taka, że możemy jednak wytrenować nasz umysł i odzyskać uwagę.

„Pracując jako neurolożka przekonałam się, że mózg człowieka, bez względu na to, kim jest jego właściciel, działa według pewnych uniwersalnych wzorców – jest zdolny do niebywałej koncentracji, ale jednocześnie bardzo łatwo daje się rozproszyć. Miałam okazję zajrzeć do środka ludzkiego mózgu przy użyciu najnowocześniejszych, zaawansowanych technologii obrazowania mózgu i wiem, że w każdej chwili istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że twój umysł jest po prostu nieobecny. Zamiast skupiać się na tu i teraz, planujesz wykonanie kolejnego zadania z listy rzeczy do zrobienia. Rozmyślasz o czymś, co ci doskwiera, co cię martwi albo czego żałujesz. Zastanawiasz się nad czymś, co może się wydarzyć jutro, pojutrze, a może nigdy. Obojętnie, jak na to spojrzeć, nie ma cię tutaj, nie doświadczasz swojego życia. Jesteś gdzie indziej. A może to po prostu nieodłączna część naszego życia? Uboczny efekt kondycji człowieka, z którym musimy się pogodzić? Czy to naprawdę aż tak istotny problem? Po dwudziestu pięciu latach badań nad uwagą udało mi się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. Tak, problem ten jest częścią naszego życia, nasza uwaga na przemian rośnie i maleje, ponieważ ewolucją mózgu człowieka kierowała konieczność przetrwania, na skutek czego staliśmy się istotami podatnymi na dekoncentrację. Cecha ta była użyteczna w czasach, kiedy za każdym rogiem czaili się na nas drapieżnicy. Tymczasem w dzisiejszym, wartkim, nasyconym technologią i nieustannie zmieniającym się świecie nasza podatność na rozkojarzenie daje się nam we znaki bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, a współczesne drapieżniki żerują na naszej nieumiejętności utrzymania koncentracji. Jednak wcale nie musimy się z tym pogodzić – możemy nauczyć nasze mózgi, by koncentrowały się inaczej. I wreszcie najważniejsze: tak, to bardzo istotny problem” – stwierdziła autorka.

Książka Amishi P. Jha zabiera nas zatem w podróż po układzie uwagi mózgu. Dowiemy się, jak nasz umysł działa, w jaki sposób się wyczerpuje i jakie ma to dla nas konsekwencje. A przede wszystkim dzięki prostym ćwiczeniom możemy nauczyć się łatwiej skupiać, nie rozpraszać i w pełni doświadczać chwil radości i uniesienia, a także z łatwością stawiać czoło problemom.

OPINIE O KSIĄŻCE

Daniel Goleman, autor „Inteligencji emocjonalnej” i „Uzdrawiających emocji”: Sprawdzone ćwiczenia pozwalające przejąć kontrolę nad swoją uwagą i być bardziej świadomym siebie. Obowiązkowa lektura w naszych rozproszonych czasach.

Jack Kornfield, autor „Oświecenia serca”: Znakomite połączenie badań naukowych, wciągającej narracji i praktycznych wskazówek – idealne antidotum na nasze czasy.

Dr Wendy Hasenkamp z Mind and Life Institute: „Wyostrzony umysł” zawiera kluczowe informacje na temat ludzkiego umysłu oraz praktyczne, proste narzędzia do jego doskonalenia. Dowiesz się, jak działa uwaga, dlaczego jest niezbędna dla naszego funkcjonowania i jak można ją wytrenować tak, żeby w pełni wykorzystać potencjał naszego mózgu.

O autorce: Amishi P. Jha (na zdjęciu powyżej) jest profesorką psychologii na Uniwersytecie Miami, USA, gdzie zajmuje się neuronalnymi mechanizmami działania uwagi i bada wpływ treningu uważności na funkcje poznawcze i emocje, a także potencjalne zastosowanie takiego treningu w rozmaitych dziedzinach – od edukacji i biznesu po sport i wojskowość. Wyniki swoich przełomowych badań prezentowała między innymi na amerykańskiej konferencji TED (Technology, Entertainment and Design), Światowym Forum Ekonomicznym, w Pentagonie oraz na łamach magazynów „The New York Times”, „Newsweek” i „Time”. Opracowane przez nią treningi uważności stosowane są w armiach Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii, w profesjonalnych drużynach sportowych, szkolnictwie wyższym oraz w wielu firmach i korporacjach.

Amishi P. Jha, „Wyostrzony umysł. Wzmocnij swoją uwagę i koncentrację dzięki codziennym ćwiczeniom z uważności” (tytuł oryginału „Peak Mind. Find Your Focus, Own Your Attemtion, Invest 12 Minutes A Day”, 2021). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Str. 392, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przełożył Filip Filipowski. Premiera 16 stycznia 2024. Ten tytuł można zamówić na stronie https://sklep.zysk.com.pl/wyostrzony-umysl-wzmocnij-swoja-uwage-i-koncentracje-dzieki-codziennym-cwiczeniom-z-uwaznosci.html. Dzięki życzliwości Wydawcy mamy dla Was 3 egzemplarze tej publikacji. Poniżej nasz tradycyjny Konkurs Czytelniczy.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Amishi P. Jha „Wyostrzony umysł. Wzmocnij swoją uwagę i koncentrację dzięki codziennym ćwiczeniom z uważności”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Dlaczego hipokamp – część mózgu odpowiedzialna za pamięć i orientację przestrzenną – jest znacznie większy u taksówkarzy niż u kierowców autobusów miejskich, co udowodniły badania naukowe? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Amishi P. Jha „Wyostrzony umysł. Wzmocnij swoją uwagę i koncentrację dzięki codziennym ćwiczeniom z uważności”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 28 stycznia 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Dlaczego hipokamp – część mózgu odpowiedzialna za pamięć i orientację przestrzenną – jest znacznie większy u taksówkarzy niż u kierowców autobusów miejskich, co udowodniły badania naukowe?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Dlaczego hipokamp – część mózgu odpowiedzialna za pamięć i orientację przestrzenną – jest znacznie większy u taksówkarzy niż u kierowców autobusów miejskich, co udowodniły badania naukowe? Odpowiedź: Hipokamp jest znacznie większy u taksówkarzy niż u kierowców autobusów miejskich, ponieważ kierowcy autobusów jeżdżą codziennie dobrze znanymi, ustalonymi, niezmiennymi trasami i nie muszą się specjalnie wysilać, by się zorientować w przestrzeni miejskiej, podczas gdy taksówkarze mają w swojej pracy ogromną różnorodność tras, codziennie wykonują inne kursy, z czasem zapamiętują ogromną liczbę nazw ulic, ich praca wymaga od nich doskonałej orientacji przestrzennej, znajomości mapy miasta. Gdy w Londynie – mieście o niebywale skomplikowanej mapie urbanistycznej – przeprowadzono badania porównawcze mózgów taksówkarzy i kierowców autobusów, faktycznie potwierdzono, że u tych pierwszych bardziej niż u drugich rozwinięty był hipokamp – struktura w mózgu związana między innymi z procesami uczenia się i zapamiętywania. Rzeczywiście taksówkarze muszą stale odnajdywać się w mieście, a kierowcy autobusów jeżdżą wyznaczonymi trasami. Hipokampy taksówkarzy pod wpływem ciągłej stymulacji w pracy znacznie zmieniają się i powiększają. Porównano też rozpoczynających szkolenie kandydatów na kierowców taksówek i ludzi nieodbywających żadnych szkoleń. Ich mózgi na początku specjalnie nie różniły się, ale po zakończeniu szkolenia pamięć taksówkarzy była dużo lepsza, a ich hipokampy większe. To potwierdza, że ludzkie mózgi mają niesamowite zdolności neuroplastyczne. Potrafią przekształcać się lub zreorganizować w zależności od przetwarzanych informacji i wewnętrznych procesów. Książki otrzymują: 1) Natalia Strągowska, Gościcino; 2) Dorota Stania, Ruda Śląska; 3) Ewelina Kłoda, Bielsko-Biała. GRATULUJEMY! (wpis z 2 lutego 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress