CZY SŁUŻY NAM CIĄGŁE DĄŻENIE DO DOSKONAŁOŚCI?

Perfekcjonizm na pierwszy rzut oka kojarzymy z czymś pozytywnym. Dzięki niemu możemy przecież maksymalnie dobrze wykonywać powierzone zadania i unikać popełniania błędów. Ale czy taki pozytywny odbiór tego zjawiska jest słuszny? Thomas Curran w swojej książce rozkłada perfekcjonizm na czynniki pierwsze i stara się dokładniej mu przyjrzeć. By zrozumieć mechanizmy działania perfekcjonizmu, powinniśmy zacząć od szukania „źródeł”. Ma on bowiem związek ze schematami, a konkretniej – z tak zwanymi życiowymi pułapkami.

Thomas Curran, „Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga więcej” (tytuł oryginału „The Perfection Trap”, 2023). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Str. 272, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przełożył Jacek Spólny. Premiera 23 stycznia 2024.

Obrazy doskonałego życia bombardują nas z reklam, filmów i mediów społecznościowych. Jak osiągnąć szczęście i równowagę w świecie nieustannej presji bycia idealnym? Ciągła rywalizacja w pracy, porównywanie się z innymi w życiu prywatnym i ogólna obsesja społeczeństwa na punkcie nieustannego rozwoju i doskonalenia się prowadzą do wypalenia zawodowego i depresji.

Zamiast cieszyć się życiem, odczuwamy frustrację z powodu tego, czego nie mamy, jak nie wyglądamy i czego nie osiągnęliśmy w życiu. Thomas Curran pokazuje w swojej ciekawej i bardzo aktualnej książce pt. „Pułapka perfekcjonizmu”, jak presja perfekcjonizmu przyczyniła się do wzrostu niezadowolenia i niepewności w społeczeństwie. Analizuje to zjawisko, korzystając zarówno z wyników badań psychologicznych i socjologicznych, danych ekonomicznych i teorii naukowych, jak i z historii realnych ludzi. A przede wszystkim wskazuje, w jaki sposób możemy oprzeć się tej presji i zacząć odczuwać większą radość i satysfakcję ze swojego życia oraz zaakceptować swoją piękną, choć niedoskonałą osobę.

Perfekcjonizm ujawnia się głównie w odniesieniu do wykonywanych obowiązków, ale również w podejściu do relacji międzyludzkich. FOT. Materiały prasowe

Perfekcjonizm to stawianie sobie i innym bardzo wysokich wymagań oraz wewnętrzna niemożność zaakceptowania błędów czy porażek – stwierdziła Ilona Przeciszewska na stronie Aleteia.pl. Perfekcjonista nieustannie dąży do zrealizowania wyobrażonego ideału, będąc przekonanym o jego istnieniu i możliwości jego osiągnięcia. W owym przekonaniu tkwią sidła perfekcjonizmu. Marzymy bowiem o czymś nierealistycznym, skazując się na pewną przegraną w drodze do osiągnięcia obranego celu. Co więcej, perfekcjoniści toczą błędne koło i zakleszczają się w pewnym paradoksie, ponieważ trudno im przyzwolić sobie na niedociągnięcia w swoich działaniach, a jednocześnie dążą do wysnutych w umyśle doskonałości, których osiągnięcie nie jest i nigdy nie będzie możliwe. Tak więc chcąc uniknąć porażki, nieświadomie wybierają drogę, w której jest ona zagwarantowana. Prędzej czy później perfekcjonizm może nas zaprowadzić do miejsca, w którym poczujemy się wypaleni, beznadziejni, bezużyteczni. Być może na chwilę, a może już na stałe zaprzestaniemy wszelkich działań i utkniemy w poczuciu niemocy czy paraliżującym lęku przed niepowodzeniem. Można wówczas uwierzyć, że sukces jest przeznaczony dla innych, ale nie dla nas.

OPINIE O KSIĄŻCE

Adam Grant, autor książek „Leniwy umysł” i „Buntownicy”: Mocna książka o niewiarygodnie wysokich oczekiwaniach, które stoją na drodze do zdrowia, szczęścia i sukcesu. Jeśli boisz się porażki, martwisz się z powodu popełnionych przez siebie błędów, lub po prostu myślisz, że nie jesteś wystarczająco dobry, to jest to obowiązkowa lektura dla ciebie.

Recenzent „Kirkus Reviews”: Curran oferuje wiele ciekawych lekcji i celnych spostrzeżeń. Jego książka ukazuje alternatywną drogę do produktywnego i szczęśliwego życia.

Rekomendacja „Publishers Weekly”: Przejrzysta analiza tego, jak perfekcjonizm i kapitalistyczna obsesja na punkcie nieustannego rozwoju przyczyniły się do wzrostu niezadowolenia i niepewności w społeczeństwie. Wyjaśnienia Currana, poparte badaniami naukowymi i zilustrowane przykładami z naszego życia, są błyskotliwe, merytoryczne i podnoszące na duchu. Wypaleni znajdą ukojenie w tej książce.

THOMAS CURRAN. FOT. David Chang

O AUTORZE: Profesor psychologii w London School of Economics and Political Science, autor przełomowych badań dotyczących perfekcjonizmu. THOMAS CURRAN dorastał w Wellingborough w Northamptonshire, a następnie studiował na Uniwersytecie De Montfort i Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskał stopień doktora psychologii. Wykładał na kilku uniwersytetach w Australii i Wielkiej Brytanii. Jego wykład wygłoszony na konferencji naukowej TED (Technology, Entertainment and Design – spotkanie wybitnych znawców i ekspertów, organizowane corocznie w Kalifornii przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation) miał do tej pory ponad trzy miliony wyświetleń. Badania Currana szeroko były omawiane w najważniejszych mediach – od „Harvard Business Review” i „New Scientist” po CNN, a on sam często pojawia się w licznych programach telewizyjnych i radiowych. Więcej na stronie www.thomascurran.co.uk.

Thomas Curran, „Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga więcej” (tytuł oryginału „The Perfection Trap”, 2023). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Str. 272, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przełożył Jacek Spólny. Premiera 23 stycznia 2024. Ten tytuł można zamówić na stronie https://sklep.zysk.com.pl/pulapka-perfekcjonizmu-moc-niedoskonalosci-w-swiecie-ktory-ciagle-wymaga-wiecej.html. Dzięki życzliwości Wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej publikacji. Poniżej nasz tradycyjny Konkurs Czytelniczy.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książkiThomasa Currana „Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga więcej”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Na czym polega różnica pomiędzy zdrowym a niezdrowym perfekcjonizmem i kto pierwszy zaproponował taką typologię tej cechy? Odpowiedzi wysyłajcie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Thomasa Currana „Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga więcej”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 24 stycznia 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Na czym polega różnica pomiędzy zdrowym a niezdrowym perfekcjonizmem i kto pierwszy zaproponował taką typologię tej cechy?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Na czym polega różnica pomiędzy zdrowym a niezdrowym perfekcjonizmem i kto pierwszy zaproponował taką typologię tej cechy? Odpowiedź: Typologię perfekcjonizmu jako pierwszy zaproponował Alfred Adler (1870-1937), austriacki psycholog i psychiatra, twórca terapii indywidualnej, w latach 1902-1911 bliski współpracownik Zygmunta Freuda. Według jego teorii perfekcjonistów można podzielić na zdrowych i niezdrowych. Zdrowy perfekcjonista odznacza się elastycznością w działaniu i myśleniu. Gdy podejmuje się nowych wyzwań, towarzyszy mu ekscytacja. Samo przejście do działania przynosi mu przyjemność. Jednocześnie wie i akceptuje, że rzeczywisty wynik jego działań może się nie pokrywać z wysokimi standardami, które sobie wyznacza. Oprócz celu widzi także drogę, która do niego prowadzi i potrafi czerpać z niej satysfakcję. Porażkę traktuje jako informację o wybranym przez siebie sposobie działania. Niezdrowego perfekcjonistę charakteryzuje sztywność w działaniu i myśleniu. Gdy ma zmierzyć się z nowym wyzwaniem, odczuwa presję, przytłoczenie i lęk przed porażką, oceną innych ludzi, utratą twarzy w razie niepowodzenia. Niezdrowemu perfekcjoniście ciągle towarzyszy przekonanie, że jest „wybrakowany” i nie dość dobry, dlatego nie odczuwa satysfakcji z podejmowanych działań. Bierze na siebie zbyt dużo, bo uważa, że nikt nie podoła zadaniom tak jak on – a jednocześnie ma niską samoocenę. Wiąże się to z silną potrzebą kontrolowania siebie, swojego wizerunku, a także innych ludzi. Książki otrzymują: 1) Estera Wojtaszek, Szczecin; 2) Dorota Stania, Ruda Śląska. GRATULUJEMY! (wpis z 30 stycznia 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress