JAK OSIĄGNĄĆ RÓWNOWAGĘ POMIĘDZY PRZYJEMNOŚCIĄ A BÓLEM. Recenzja

Książka prof. Anny Lembke jest o nas, niewolnikach dopaminy, i dotyczy przyjemności, ale także bólu. A przede wszystkim dotyczy związku pomiędzy przyjemnością a bólem oraz tego, że zrozumienie owego związku stało się niezbędne dla dalszego dobrego życia. Naukowcy wykorzystują dopaminę jako rodzaj uniwersalnego miernika, za pomocą którego mogą określić uzależniający potencjał każdego doświadczenia. Im więcej dopaminy pojawia się w układzie nagrody w naszym mózgu, tym bardziej uzależniająco działa na nas wywołujące tę reakcję doświadczenie.

Anna Lembke Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości. Wydawnictwo Zysk i S-ka (www.zysk.com.pl), Poznań 2023. Stron 288, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przekład Grażyna Chamielec. Premiera 31 stycznia 2023.

Oprócz zrozumienia działania i roli dopaminy, jednym z najbardziej niezwykłych neurobiologicznych rewelacji ostatniego stulecia jest odkrycie faktu, że mózg przetwarza przyjemność i ból w tym samym miejscu. Co więcej, przyjemność i ból działają jak szalki u wagi. Wszyscy znamy to uczucie, gdy bardzo pragniemy kolejnego kawałka czekolady albo tego, aby dobra książka, film lub gra wideo trwały wiecznie. Pojawienie się tego pragnienia to moment, w którym szala przyjemności przechyla się w stronę bólu. Książka Anny Lembke powstała po to, aby wyjaśnić neurobiologiczny mechanizm nagrody, a tym samym ułatwić czytelnikom znalezienie lepszej i zdrowszej równowagi między przyjemnością a bólem.

Wszyscy angażujemy się w zachowania, których potem żałujemy: nadmierną konsumpcję słodyczy, zakupoholizm, podglądactwo, oglądanie pornografii, palenie e-papierosów, nałogowe śledzenie newsów albo postów w mediach społecznościowych. Książka Anny Lembke oferuje praktyczne sposoby ograniczenia nadmiernej konsumpcji w świecie, w którym stała się ona powszechną częścią życia.

Autorka „Lekomanii”, Beth Macy, napisała: Bez względu na to, czego nadużywasz w swoim życiu – internetu, jedzenia, pracy czy seksu – ta książka będzie dla ciebie ciekawą, przekonującą i pouczającą lekturą. Anna Lembke łączy w niej naukowe i racjonalne podejście z pełnym współczucia spojrzeniem na historie swoich pacjentów.

Żyjemy w czasach bezprecedensowego dostępu do bodźców zapewniających poczucie zadowolenia. Substancje uzależniające, jedzenie, informacje, hazard, zakupy, gry, wiadomości, seksting (wysyłanie innym osobom przez internet lub telefon swoich intymnych zdjęć lub filmów), Facebook, Instagram, YouTube, Twitter… Te bodźce są różne i liczne, mają ogromną moc, a smartfon działa jak kroplówka, która dwadzieścia cztery godziny na dobę dostarcza nam cyfrową dopaminę.

Psychiatra Anna Lembke wyjaśnia, jak działa neurobiologiczny mechanizm nagrody oraz tłumaczy, dlaczego nieustanne dążenie do przyjemności prowadzi do bólu. A przede wszystkim pokazuje w oparciu o prawdziwe, nieraz szokujące historie jej pacjentów, co możemy zrobić, by ograniczyć nadmierną konsumpcję i utrzymać w ryzach niepohamowane dążenie do przyjemności. Sprawi to, że nauczymy się żyć w sposób zrównoważony, czyniąc bardziej szczęśliwymi zarówno siebie, jak i naszych bliskich.

FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Anna Lembke (na zdjęciu powyżej), rocznik 1967, jest profesorką psychiatrii i medycyny uzależnień w Stanford University School of Medicine, kierowniczką Stanford Addiction Medicine Dual Diagnosis Clinic, laureatką licznych nagród za wybitne badania w dziedzinie chorób psychicznych oraz za nauczanie i innowacyjność w leczeniu klinicznym. Opublikowała ponad sto recenzowanych artykułów, książek i komentarzy w prestiżowych czasopiosmach, takich jak „New England Journal of Medicine” i „Journal of the American Medical Association”. Zasiada w zarządach kilku stanowych i krajowych organizacji zajmujących się uzależnieniami. Jest również specjalistką od epidemii opioidów w Stanach Zjednoczonych i autorką książki „Drug Dealer, MD, How Doctors Were Duped”. Jej najnowsza książka, bestseller New York Timesa „Niewolnicy dopaminy” (oryg. „Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence”, ukazała się w sierpniu 2021 roku. Prof. Lembke pojawiła się w filmie dokumentalnym Netflixa „The Social Dilemma” z 2020 roku.

Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki. Dla niecierpliwych jest też inna dobra wiadomość – książkę można kupić w przedsprzedaży z rabatem w księgarni internetowej wydawcy: https://sklep.zysk.com.pl/niewolnicy-dopaminy-jak-odnalezc-rownowage-w-epoce-obfitosci.html.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Anny Lembke „Niewolnicy dopaminy”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Jak nazywała się badaczka, która pierwsza zidentyfikowała dopaminę w ludzkim mózgu i kiedy to się stało? Odpowiedzi wysyłajcie je na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Anny Lembke „Niewolnicy dopaminy”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 2 lutego 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu szczerych odpowiedzi na pytanie: Jak nazywała się badaczka, która pierwsza zidentyfikowała dopaminę w ludzkim mózgu i kiedy to się stało?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jak nazywała się badaczka, która pierwsza zidentyfikowała dopaminę w ludzkim mózgu i kiedy to się stało? Odpowiedź: W 1957 roku Angielka Katharine Montagu po raz pierwszy wykazała obecność dopaminy w ludzkim mózgu. W tym samym czasie Szwed Arvid Carlsson wykazał również, że dopamina jest neuroprzekaźnikiem w mózgu, a nie tylko prekursorem noradrenaliny. Oba zespoły badawcze pracowały niezależnie, jeden w Lund, drugi w Londynie. Carlsson zdobył później Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Książki otrzymują: 1) Agnieszka Dziemba, Ozimek; 2) Renata Wolska-Cwajna, Podgórzyn. (Wpis z 5.02.2023).

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress