JAK ODNALEŹĆ ZAGUBIONĄ RADOŚĆ ŻYCIA. Recenzja

Często zakładamy, że szczęście jest gdzieś za rogiem, zależy od innych albo posiada je tylko wybrana grupa ludzi. A tymczasem wspaniałą rzeczą jest to, że szczęście jest do wzięcia, jest cały czas w nas, buzując i czekając, aż je pochwycimy.

Fearne Cotton, Szczęście (tytuł oryg. Happy). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Stron 280, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przełożyła Joanna Szczepańska. Premiera 24 stycznia 2023.

„Zaczęłam własne badania nad dyskusyjną kwestią szczęścia, ponieważ w trakcie mojego życia zdarzały się momenty, gdy moje samopoczucie było odwrotnością tego stanu. Wówczas to znalazłam się na ciemnym terytorium i doświadczyłam szarej i kolczastej siostry szczęścia, depresji” – napisała we wstępie do swojej książki Fearne Cotton. Książki zatytułowanej oczywiście „Szczęście”.

Wiele osób doświadczyło depresji lub zna kogoś, kto na nią cierpiał. Depresja jest wyjątkowo intymnym doświadczeniem, lecz lepiej jest dla nas, gdy nauczymy się o niej mówić. Nie jest to takie łatwe. Autorka wyznała, że nigdy wcześniej nie mówiła publicznie o swoich doświadczeniach, gdyż obawiała się, że to pogorszy jej stan, a otoczenie uzna, że niepotrzebnie histeryzuje i dramatyzuje albo że chce w ten sposób skoncentrować na sobie uwagę innych. W końcu jednak doszła do wniosku, że nadszedł właściwy czas, by podzielić się swoimi doznaniami. Książka o szczęściu jest więc w gruncie rzeczy o tym, czym jest depresja, jak się jej doświadcza, jak można z niej wyjść, z jakiej perspektywy należy zacząć myśleć o sobie. Czyli inaczej – czym jest szczęście, gdzie się ukrywa i jak smakuje.

Fearne Cotton, autorka książki Szczęście. FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Każdy z nas, powiada Fearne Cotton, znajduje się w jakimś spektrum szczęścia, trzeba tylko sobie uświadomić, w jakim spektrum, czym jest to uczucie i na czym polega. Jak to zrobić? Wystarczy zwolnić i poddać się autorefleksji. Czy czujecie się zdołowani, w miarę dobrze, czy cudownie? Zdaniem autorki, szczęście i równowaga to otwarty umysł, otwarte serce i pewna dyscyplina, żeby do tego stanu dojść. Szczęście nie jest jakimś odległym celem, bo jest w nas, nie poza nami, ale trzeba pewnej wiedzy i właśnie samodyscypliny, żeby je odzyskać, zrozumieć i utrwalić.

Fearne Cotton w swojej ciekawej i pożytecznej książce proponuje proste ćwiczenia, które pomogą nam odnaleźć radość życia. Znajdziecie je w tym praktycznym i przyjaznym poradniku, który ma tylko 280 stron. Książka została napisana tak oryginalnie, że pomoże nam w odnajdywaniu szczęścia każdego dnia, bo trzeba się nauczyć odczuwania radości z małych i prostych rzeczy.

Szczęście miewa różne postaci, ważne, że potrafimy je odnaleźć. FOT. PEXELS.COM

Chcecie wyjść ze stanu zagubienia, nauczyć się odczuwać radość z małych i prostych rzeczy? Szukacie wewnętrznej równowagi, która pozwoli Wam optymistycznie patrzeć w przyszłość? Pragniecie żyć pełniej, szczęśliwiej i w zgodzie ze sobą? Życie toczy się szybko, a presja wywierana jest na nas ze wszystkich stron – w szkole, pracy, rodzinie, nawet w mediach społecznościowych. Czujemy się zmęczeni, zagubieni, a często również nieszczęśliwi. W swojej książce brytyjska dziennikarka i prezenterka na podstawie własnych doświadczeń i porad ekspertów opisuje, jak małymi krokami odnaleźć radość życia. Otwarcie pisze o swojej walce z depresją i o tym, jak udało jej się uwolnić od negatywnego myślenia. Książka zawiera niezbyt trudne pisemne ćwiczenia, które pomogą każdemu z nas dobrze rozpocząć i zakończyć dzień, wzmocnić własną kreatywność i uwolnić wewnętrzne dążenie do szczęścia, a także przyniosą wiele ulgi, radości i spokoju. Nie szkodzi spróbować!

STANISŁAW BUBIN

Fearne Cotton: Spędziłam wiele lat bez dobrego kontaktu z własnym wnętrzem, szukając szczęścia… FOT. MATERIAŁY PRASOWE

O autorce: Fearne Cotton urodziła się w Londynie (rocznik 1981). Oprócz tego, że jest popularną w Wielkiej Brytanii dziennikarką i prezenterką radiową i telewizyjną, jest także autorką ośmiu poradników, dwóch książek dla dzieci i czterech książek o zdrowym odżywianiu. Znana również jako miłośniczka zwierząt. Ma ponad 7 milionów obserwujących na Twitterze i ponad 2,2 miliona fanów na Facebooku i Instagramie. Jest matką dwójki dzieci i zawsze znajduje czas, żeby wspierać wiele organizacji i akcji charytatywnych.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Fearne Cotton „Szczęście”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą szczerze na pytanie: Czy obecnie jest w twoim życiu coś takiego, co nie jest szczególnie dobre i czy możesz wprowadzić zmiany, nawet jeśli myślisz, że nie możesz? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Fearne Cotton „Szczęście”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 30 stycznia 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu szczerych odpowiedzi na pytanie: Czy obecnie jest w twoim życiu coś takiego, co nie jest szczególnie dobre i czy możesz wprowadzić zmiany, nawet jeśli myślisz, że nie możesz?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Czy obecnie jest w twoim życiu coś takiego, co nie jest szczególnie dobre i czy możesz wprowadzić zmiany, nawet jeśli myślisz, że nie możesz? Odpowiedź redakcji: Otrzymaliśmy mnóstwo odpowiedzi szczegółowo i dość szeroko wyliczających, co nie jest szczególnie dobre w życiu naszych Czytelniczek i Czytelników. Niektóre z nich były zaskakująco długie, szczere i intymne, dotyczyły między innymi skomplikowanych uczuć, uzależnień, wad charakteru, relacji z innymi ludźmi, w związku z czym, chroniąc dobra osobiste autorek i autorów, zdecydowaliśmy nie ujawniać żadnej z nich. Prosimy o wyrozumiałość. Książki otrzymują: 1) Anna Baran, Jaworzno; 2) Ludmiła Czyż, Malbork.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress