SILNE KOBIETY NA DRODZE PRZEZNACZENIA WYBRAŃCA BOGÓW

Oto podróż cudowniejsza, niż mogłaby ją przewidzieć jakakolwiek przepowiednia – opowieść o mistrzu i uczniu, zabójcy i rewolucjoniście, upadłych bogach i złamanych przepowiedniach, wojnie między królestwami oraz o miłości i przyjaźni między śmiertelnymi rywalami. Fani kung-fu będą zachwyceni. Ta historia z epickim rozmachem przypadnie do gustu każdemu, kto lubi dobrą fantasy.

Wesley Chu „Sztuka proroctwa”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Stron 696, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przełożył Mariusz Warda. Premiera 4 marca 2025.

Jak stwierdził jeden z amerykańskich recenzentów, „iskrą napędową fabuły są silne kobiety, dzięki którym bohater ma szansę wypełnić przeznaczenie”. Oczywiście każda wielka historia ma swój początek w proroctwie. Według tej przepowiedni – Wen Jian miał być bohaterem, wybrańcem, który obali Wiecznego Chana, nieśmiertelnego boga-tyrana, no i w ten sposób ocali królestwo. Wychowany w luksusie, czczony zanim jeszcze zdążył stawić czoła pierwszemu wrogowi, Jian wydawał się stworzony do wielkości. Jednak los postanowił napisać inną opowieść.

Gdy proroctwo zawiodło, bo okazało się błędne, a sam Jian musiał uciekać przed przeznaczeniem, zaczęła się prawdziwa podróż – pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i niezwykłych postaci, które Wen Jian spotkał na swojej drodze. Jedną z niespodziewanych bohaterek okazała się na przykład Taishi, starsza kobieta, arcymistrzyni magicznych sztuk walki w królestwie, która myślała, że jej dni przygód są już poza nią. Z kolei Sali, lojalna wojowniczka, stanęła przed dylematem dochowania wierności wobec przywódcy, który odszedł. I wreszcie Qisami, szalona zabójczyni. Dla niej odbieranie życia było nie tyle koniecznością, co przyjemnością. W obliczu zdrady, chaosu i własnych wątpliwości Wen Jian musi odnaleźć w sobie siłę, by stać się kimś, w kogo już nikt – nawet on sam – już nie wierzył.

„Ta książka to mistrzowskie połączenie klasycznych motywów fantasy i chińskiej tradycji sztuk walki” – stwierdziła Helene Wecker, autorka powieści „Golem i dżin”. To „opowieść o zapowiedzianym przez proroctwo wybrańcu, który ma ocalić królestwo. Łamie ona wiele gatunkowych schematów i zaskakuje niemal w każdym rozdziale. Mamy tu wszystko: akcja goni akcję, zabawne dialogi, mądre przesłanie”.

Gabriela Nina Piasecka, portal Katedra: „Po pierwszym spojrzeniu na „Sztukę proroctwa” chciałoby się wzruszyć ramionami i stwierdzić, że to typowa książka fantasy o wybrańcu, który według przepowiedni ma odnieść wielkie zwycięstwo nad groźnym przeciwnikiem. Jednak kiedy w wyniku przypadkowych wydarzeń wieszczba się nie wypełnia, bohaterowie wypadają z przewidzianych dla nich ścieżek. A co najważniejsze, ta książka to list miłosny do kina azjatyckiego ze scenami walk, które przeczą wszelkim prawom fizyki. Egzotyczne szkoły, fantazyjne nazwy ciosów oraz żywe opisy zmagań przeciwników – Wesley Chu doskonale rozumie sztuki walki i dzieli się z czytelnikami swoją pasją. Niezwykle wciągająca książka z ciekawą i dopracowaną fabułą oraz niesztampowymi postaciami”.

Fot. Wiki Commons

O autorze: Wesley Chu (na zdjęciu) urodził się 23 września 1976 w Tajpej, stolicy Tajwanu. Jest amerykańskim pisarzem, tworzącym powieści fantasy i science fiction. Wychowywany był przez dziadków na Tajwanie, gdy jego rodzice studiowali w Stanach Zjednoczonych. W 1982 roku dołączył do nich i zamieszkał w Lincoln w Nebrasce. W 1990 osiedlił się w Chicago. Uzyskał dyplom z systemów informatycznych zarządzania na University of Illinois. Najpierw pracował jako konsultant, a następnie przez dziesięć lat w sektorze bankowym. Między zleceniami finansowymi a nudnym przerzucaniem dokumentów grał również w filmach i telewizji, a czasami występował jako kaskader. Pojawił się w kilku reklamach u boku gwiazd sportu i kina, między innymi Michaela Jordana. Pierwsza powieść Chu, „The Lives of Tao”, opublikowana została w 2013 roku i wkrótce zdobyła Alex Awards. Rok później nominowano Chu do nagrody Astounding Award dla najlepszego nowego pisarza. Zdobył ją dwukrotnie w 2014 i 2015 roku. Jego kolejna powieść, „Time Salvager”, została przyjęta przez Paramount do ekranizacji. Reżyserem filmu został Michael Bay. W 2019 roku Wesley Chu i Cassandra Clare zadebiutowali na pierwszym miejscu listy bestsellerów „New York Timesa” dzięki wspólnej powieści „The Red Scrolls of Magic”. W 2021 roku ogłoszono, że Original Film i Sony Pictures Television nabyły prawa do powieści Chu z cyklu „The War Arts Saga”. W 2022 roku „Kirkus Reviews” uznał jego książkę „Sztuka proroctwa. Księga pierwsza” („The Art of Prophecy. Book One”) za jeden z najlepszych utworów science fiction i fantasy w USA. Kontynuacją cyklu jest powieść „The Art of Destiny. Book Two” („Sztuka przeznaczenia. Księga druga”). Wesley Chu jest także autorem jednej z książek serii Roberta Kirkmana „The Walking Dead” pt. „Tajfun”. Mieszka w dalszym ciągu w Chicago razem ze swoją ukochaną psiną – Evą. Więcej na stronie http://wesleychu.com/.

Wesley Chu „Sztuka proroctwa. Saga sztuk wojennych. Księga pierwsza”. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2025. Stron 696, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przełożył Mariusz Warda. Premiera 4 marca 2025. Powieść można zamawiać w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/sztuka-proroctwa.html. Dzięki życzliwości poznańskiej oficyny mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki. Poniżej nasz konkurs czytelniczy!

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze powieści Wesleya Chu „Sztuka proroctwa”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Do jakiej chińskiej tradycji literackiej należy omawiana przez nas książka? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze powieści Wesleya Chu „Sztuka proroctwa”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 6 marca 2025 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Do jakiej chińskiej tradycji literackiej należy omawiana przez nas książka?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji Pan Book.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Do jakiej chińskiej tradycji literackiej należy omawiana przez nas książka? Odpowiedź: Książka Wesleya Chu należy do chińskiej tradycji literackiej „wuxia xiaoshuo”, co tłumaczy się dosłownie „powieści o wuxia”. To popularny nurt literatury chińskiej, opowiadający o przygodach walczących bohaterów. Za najstarsze dzieło tego gatunku uważa się napisane w XIV wieku „Opowieści znad brzegów rzek” Shi Nai’ana, poszerzone później przez Luo Guanzhonga. Powieść opowiada o banitach walczących ze skorumpowaną administracją cesarską, którzy zabierają bogatym, a oddają biednym. Rozkwit literatury „wuxia” nastąpił dopiero w XX wieku, kiedy powieści tego typu zaczęto drukować w odcinkach w chińskiej prasie. W latach 30. jednym z popularniejszych autorów był Wang Dulu. Jego książka stała się podstawą scenariusza słynnego filmu Anga Lee „Przyczajony tygrys, ukryty smok”. Wywodzący się z literatury rynek „wuxia” rozszerzył się współcześnie na kino, komiksy i gry komputerowe. Książki otrzymują: 1) Monika Stelmaszek, Lubin; 2) Marcin Gocek, Żagań. GRATULUJEMY! (wpis z 13 marca 2025)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress