TAJNY WYDZIAŁ SCOTLAND YARDU W ŚWIECIE ZJAWISK NADPRZYRODZONYCH. Recenzja

STANISŁAW BUBIN

Główny bohater mógłby przedstawić się tak: „Nazywam się Peter Grant i jestem detektywem posterunkowym w potężnej armii sprawiedliwości, znanej jako policja londyńska (tudzież psiarnia). Szkolę się także na czarodzieja. Jestem pierwszym takim uczniem od pięćdziesięciu lat. Oficjalnie pracuję w Wydziale do Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i innych, w Jednostce Dziewiątej, znanej też jako Szaleństwo, o której to Jednostce grzeczni, dobrze wychowani gliniarze nie rozmawiają w kulturalnym towarzystwie”. Jeśli jednak nie chcecie się skupiać na strukturze organizacyjnej nowego Scotland Yardu, wyobraźcie sobie, że Peter Grant jest kimś w rodzaju Harry’ego Pottera. W realistycznie przedstawionej policji londyńskiej, walczącej z duchami-przestępcami.

Ben Aaronovitch „Rzeki Londynu”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 424. Przełożyła Małgorzata Szypuła. Projekt okładki Patrick Knowles, ilustracja na karcie tytułowej Stephen Walter.

To mroczna i zabawna, podlana typowym angielskim humorem opowieść o prawdziwym śledztwie, prawdziwych trupach i okrutnych zbrodniarzach w świecie, w którym czasami pojawiają się duchy i czary. Peter Grant, główny bohater, to młody policjant tuż po szkoleniu, który właśnie ma dostać stały przydział. Albo za biurkiem, w dziale dokumentacji, albo na ulicach Londynu, gdzie jako oficer śledczy będzie szukał złoczyńców. Ponieważ udało mu się przesłuchać świadka morderstwa, który okazał się duchem, trafia pod skrzydła detektywa Thomasa Nightingale’a, który pracuje w niewielkim, lecz specyficznym wydziale, zajmującym się wszelkimi niesamowitościami. Tak trafia do jednostki tropiącej sprawców przestępstw ze świata magii – duchów i wampirów – żyjących tuż obok zwyczajnych mieszkańców Londynu. Właśnie obserwujemy Petera Granta i jego przyjaciółkę, posterunkową Lesley, gdy powiązali w całość dwie zbrodnie w Covent Garden i Hampstead, czym zaimponowali ścigającemu upiorności Nightingale’owi, jeżdżącemu, żeby było zabawniej, podrasowanym jaguarem z silnikiem XK6 o pojemności 3,8 litra.

Grant jest policjantem energicznym, inteligentnym, ale roztrzepanym. Lesley jest policjantką niską, ale ładną i nadzwyczaj żwawą. Oboje są w okresie próbnym i marzą o wydziale zabójstw, lecz wisi nad nimi widmo przekładania papierków w administracji lub wystawiania mandatów w drogówce. Dlatego się starają. Czy obecność ducha na miejscu przestępstwa może im w czymś pomóc? Peter Grant wierzy w magię i w nadinspektora, który najwyraźniej jest czarodziejem, a Lesley jest pragmatyczna i sceptyczna. Kiedy oboje spierają się o wszystko, zwłaszcza o czary, i próbują wykorzystać umiejętności wyniesione ze szkoły policyjnej, tytułowe rzeki Londynu, personifikacje Tamizy, szykują się do wojny o nowe terytoria w Londynie. Bo Londyn, wielkie i tajemnicze miasto, jest obok policjantów głównym bohaterem książki. Peter Grant, to trzeba dodać, jest policjantem kolorowym, to specyfika wielkiego, różnorodnego i pełnego imigrantów miasta. Jego matka jest gospodynią z Sierra Leone, ojciec jazzmanem, niegdyś dość znanym. Bohaterowie poruszają się po metropolii jak po dżungli, każda dzielnica tętni własnym życiem, a pisarz w ten sposób oddał hołd „swojemu” magicznemu Londynowi. Miastu, które tak pokazane – pokochali czytelnicy na całym świecie.

„Rzeki Londynu”, bestseller „Sunday Timesa”, to już dziś klasyczna powieść z gatunku urban fantasy. Książka powstała w 2011 roku i od tej pory zrobiła furorę w wielu krajach, także w Polsce. Ben Aaronovitch poszedł za ciosem i napisał do tej pory dziesięć bestsellerowych książek z tego cyklu. Przygody Petera Granta z jednostki The Folly, tajnego wydziału nowego Scotland Yardu, zajmującego się przestępczością w świecie zjawisk nadprzyrodzonych, znalazły się także w serii komiksów i na małym ekranie – w serialu telewizyjnym wytwórni Stolen Picture. Dzięki przemyśleniom Petera Granta dzisiaj patrzymy na czary jak na naukę ścisłą, leżącą całkiem blisko praw fizyki. Młodego, dowcipnego, na angielską modłę zgryźliwego policjanta, który nie jest bohaterem idealnym, nie da się nie polubić, a zagadki kryminalne w stylu Aghaty Christie to ukłon w stronę wszystkich miłośników dobrej literatury kryminalnej. Ta powieść to czysta przyjemność na każdą porę roku. Dobra rozrywka – i wystarczy aż nadto!

BEN AARONOVITCH. Fot. Lawrie Photography

O autorze: BEN AARONOVITCH (na zdjęciu) urodził się w lutym 1964 roku w Londynie. Mając dwadzieścia kilka lat odkrył, że ma talent do pisania scenariuszy. Pisał między innymi odcinki do seriali „Doktor Who”, „Blake’s 7”, „Casualty” i opery mydlanej „Jupiter Moon”. Potem wkroczył w mroczne czasy, rozświetlane jedynie kawą rozpuszczalną i japońskim jedzeniem na wynos. Wtedy wpadł na pomysł napisania powieści „Rzeki Londynu”. Dziś Aaronovitch to jedno z największych nazwisk brytyjskiego pisarstwa science fiction i fantasy. Cała jego twórczość odzwierciedla nieustającą fascynację i miłość do miasta, które skromnie lubi nazywać się Stolicą Świata. Napisał także serię dobrze ocenianych powieści dla wydawnictw Virgin Books i Big Finish. W 2023 roku został nominowany za swoją twórczość do nagrody CWA Dagger in the Library Award.

Ben Aaronovitch „Rzeki Londynu”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 424. Przełożyła Małgorzata Szypuła. Projekt okładki Patrick Knowles, ilustracja Stephen Walter. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/rzeki-londynu.html. Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was poniżej konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze tej książki.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Bena Aaronovitcha „Rzeki Londynu”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Na ile języków została przełożona seria powieści „Rzeki Londynu” i w ilu milionach egzemplarzy sprzedała się do tej pory? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Bena Aaronovitcha „Rzeki Londynu”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 23 sierpnia 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Na ile języków została przełożona seria powieści „Rzeki Londynu” i w ilu milionach egzemplarzy sprzedała się do tej pory?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Na ile języków została przełożona seria powieści „Rzeki Londynu” i w ilu milionach egzemplarzy sprzedała się do tej pory? Odpowiedź: Seria „Rzeki Londynu” („Rivers of London”) została opublikowana dotąd w 15 językach i do tej pory sprzedała się w ponad 2,5 mln egzemplarzy na całym świecie. Książki otrzymują: 1) Jadwiga Wolik, Karwia; 2) Józefa Krzan, Wrocław. GRATULUJEMY! (wpis z 28 sierpnia 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress