ŁZY TO BROŃ! URODZONE, BY UWODZIĆ, PODBIJAĆ I RZĄDZIĆ. Recenzja

Cesarzowa Margaraux z rodu Soluné miała gotowy plan dla swoich córek od dnia ich narodzin. Księżniczki Sophronia, Daphne i Beatriz, piękne dziewczyny o srebrzystych oczach, zostaną królowymi i podporządkują sobie całą Vesterię. A teraz, w wieku szesnastu lat, każda z nich musi opuścić ojczyznę i poślubić swojego księcia. Żaden z nich nie wie, że w ich żyłach zamiast krwi płynie gwieździsty pył… Ludzie gadają, że w dniu ich narodzin księżyc był w pełni, otoczony konstelacjami Ciernistej Róży, Głodnego Jastrzębia, Samotnego Serca, Płomiennej Korony i, oczywiście, Trzech Sióstr. I jak to możliwe, że cesarz Aristede, ich ojciec, mógł spłodzić trzy córki w wieku siedemdziesięciu lat, skoro jego poprzednia żona i niezliczone kochanki nigdy nie zaszły w ciążę? Poddani byli niemal pewni, że cesarzowa Margaraux w tej sprawie użyła magii za pośrednictwem Nigellusa, nadwornego empirejczyka.

Laura Sebastian, „Korona z kości” (oryg. „Castles in Their Bones”, Nowy Jork 2022). Polska edycja: Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023, oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 528. Premiera 8 sierpnia 2023. Przełożył Mariusz Warda. Projekt okładki Magdalena Zawadzka.

Piękne, inteligentne i skromne dziewczyny wydają się idealnymi pannami młodymi. I tylko cesarzowa wie, że ich niedocenianie jest poważnym błędem – księżniczki wcale nie są tak niewinne, choć na takie wyglądają. To pozory! Od urodzenia szkolono je w sztuce podstępu, uwodzenia i wykorzystywania przemocy. Mają jeden cel – obalić monarchie, w których się znalazły, a ich małżeństwa będą zaledwie wstępem do wielkiej wizji ich matki: objęcia rządów nad całym kontynentem Vesterii.

Księżniczki spędziły wiele lat życia na przygotowaniach i są już gotowe do akcji. Każda ze swoimi sekretnymi umiejętnościami i każda z jednym życzeniem zaczerpniętym z gwiazd. Tyle że gwiazdy mają swoje własne plany, a i matka nie zdradziła córkom wszystkich swoich zamiarów… Przed Państwem porywająca opowieść o trzech księżniczkach i przeznaczeniu, dla którego się urodziły: uwodzeniu, podbojach i koronie. Książka znakomicie łączy magię, romans i przygodę.

Opinie o „Koronie z kości”:

Aleksandra Sadkowska, @blekitny_kruk_czyta: Trojaczki. Siostry, których siła narodzin zachwiała gwiazdozbiorem. Matki i gwiazdy zawsze mają ukryte cele i nikomu się z nich nie spowiadają. Laura Sebastian zgrabnymi słowami utkała świat, w którym fundament tworzy intryga, a wykończenie nienawiść. Magia dzieli, zamiast łączyć wniszczone ludy. „Korona z kości” to nowa odsłona Martinowskiej Królewskiej Przystani, gdzie kobieca dłoń niszczy przestarzały ład.

Ewelina Mazurowska, @faaibaa: Powieść Laury Sebastian jest szalenie wciągająca i bardzo intrygująca. Wszystko świetnie się ze sobą zgrywa i zdecydowanie nie ma tu miejsca na przypadki. Autorka manipuluje emocjami czytelnika i nie podaje niczego na tacy. Ukazuje, że nie wszystko jest czarne bądź białe, a władza może być zarówno spełnieniem marzeń, jak i utrapieniem. Ciekawy jest też motyw gwiezdnego pyłu, który dodaje do tej historii nieco magii.

Marta Daft, portal Marta wśród książek: Czar, intelekt, piękno. Trzy siostry i jeden wielki plan, którego są częścią. Świat pełen tajemnic, intryg i siostrzanej miłości wystawionej na próbę. Ta historia ma naprawdę wiele zwrotów akcji i zaskakujących wydarzeń, a zakończenie wprost zwala z nóg! Do tego ciekawie zbudowany świat magii i kilka wątków romansowych. Komu przypadnie korona z kości? Przekonajcie się, bo warto.

Beata Moskwa, ThievingBooks: „Korona z kości” zrywa ze schematem słabej płci i nadaje bohaterkom wyjątkowy szlif. Nieprzeciętna inteligencja konfrontuje się z wielką przygodą, by kusić czytelnika, zwodzić intrygami i angażować jego serce w miłosne wyzwania. Laura Sebastian nie bawi się w półśrodki, tworząc powieść pełną ukrytych znaczeń, której echo nie przemija na długo po zamknięciu ostatniej strony.

Fot. marinnyc.com

LAURA SEBASTIAN (rocznik 1990, na zdjęciu powyżej) urodziła się wychowała się w południowej Florydzie (Redlands i Key Largo). Uzyskała dyplom w dziedzinie sztuk performatywnych na Savannah College of Art and Design, nim zdała sobie sprawę, że sama woli opowiadać historie. Kiedy nie pisze – czyta, gotuje, piecze lub kupuje więcej ubrań, niż mieści się w jej przepełnionej szafie. Mieszka naprzemiennie w Londynie ze swoimi dwoma psami, Nevillem i Circe, i w Nowym Jorku. Zaczynała pracę w wydawnictwie, później napisała sztukę teatralną, a teraz tworzy głównie powieści fantasy. Jej pierwsza powieść „Księżniczka popiołu” trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”. W Polsce jej książki wydaje Zysk i S-ka. Dotychczas ukazały się „Księżniczka popiołu”, „Pani dymu”, „Królowa żaru” i „Korona z kości”. Jak mówi, „pisze książki o dziewczynach, które są silne na różne sposoby, zwykle dzięki zdrowej dawce magii i kilku smokom”. Wpływ na jej twórczość mieli między innymi JK Rowling, Libba Bray, Leigh Bardugo, Sabaa Tahir i George RR Martin. Więcej informacji na stronie www.laurasebastianwrites.com.

Dla czytelników LADY’S CLUB mamy poniżej konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Laury Sebastian „Korona z kości” (oryg. „Castles in Their Bones”, 2022). Polska edycja Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023, oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 528. Premiera 8 sierpnia 2023. Przełożył Mariusz Warda. Projekt graficzny okładki Magdalena Zawadzka. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/korona-z-kosci.html. Oprac. (BUS)

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Laury Sebastian „Korona z kości”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Do jakiego zawodu przygotowywała się Laura Sebastian, nim została profesjonalną pisarką? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Laury Sebastian „Korona z kości”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 25 sierpnia 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Do jakiego zawodu przygotowywała się Laura Sebastian, nim została profesjonalną pisarką?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Do jakiego zawodu przygotowywała się Laura Sebastian, nim została profesjonalną pisarką? Odpowiedź: Laura Sebastian chciała najpierw zostać aktorką. Przyznała się do tego w kilku wywiadach, a także na swoim blogu (https://laurasebastianwrites.com/2017/11/08/writing-like-an-actor): „Zanim dowiedziałam się, że chcę pisać zawodowo, chciałam grać. Chodziłam do liceum teatralno-filmowego i w college’u specjalizowałam się w sztukach performatywnych, a jeszcze wcześniej – w wieku dwóch lat – wystąpiłam w rekonstrukcji „Rescue 911”, w której wcieliłam się w gwiazdorską rolę dziewczyny z utkniętą stopą w filmie „Toaleta”. To nie żart. Przerzuciłam się na pisanie z wielu powodów (…). Wolałam pracować w samotności (…). Czasami ludzie pytają mnie, czy tęsknię za aktorstwem, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas, jaki poświęcam na jego naukę, ale szczerze mówiąc, nie. Co więcej, odkryłam, że lata studiowania aktorstwa pomogły mi stać się lepszym pisarzem”. Uzasadnienie tego stwierdzenia można znaleźć w dalszej części jej wpisu. Książki otrzymują: 1) Natalia Zembrzucka, Świnoujście; 2) Anna Karolczak, Wrocław. GRATULUJEMY! (wpis z 28 sierpnia 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress