Co dalej z zawieszonymi emeryturami?

W czerwcu 2010 r. otrzymałem emeryturę, jednak przechodząc na tą emeryturę cały czas pracowałem, nie rozwiązałem stosunku pracy. Zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami, pobierałem emeryturę i równocześnie pracowałem. Później zmieniły się przepisy i ZUS zawiesił moją emeryturę, ponieważ nie zrezygnowałem z zatrudnienia. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pod koniec 2012r. wypłata emerytury została odwieszona. Czy jest jakaś możliwość  odzyskania tej należnej mi, zawieszonej emerytury?

Tak, może Pan zwrócić się do ZUS z wnioskiem o zwrot zawieszonej emerytury. Tak możliwość istnieje od 19 lutego 2014 r., tego dnia bowiem weszły w życie  przepisy pozwalające na wypłatę emerytur, które były zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., a przyczyną zawieszenia było kontynuowanie zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę (ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 169).

Podkreślam, że wypłata zawieszonej emerytury nastąpi tylko na wniosek.

Wniosek, podpisany przez emeryta, musi zawierać:

  • imię i nazwisko oraz adres zamieszkania emeryta,
  • numer emerytury

W treści wniosku należy podać, że dotyczy on wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., wraz z odsetkami.  Nie ma konieczności składania takiego wniosku osobiście – można go wysłać pocztą.

Dodam, że ZUS do kwoty wypłaty zawieszonej emerytury doliczy odsetki, liczone do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 19 lutego 2014 r.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress