Uwaga na “outsourcing pracowniczy”!!!

Prowadzę niedużą firmę, zatrudniam 10 pracowników. Ostatnimi czasy spotkałem się z ofertami firm, które proponują innym firmom przejęcie ich pracowników w ramach tzw. umowy outsourcingowej. Sugestia jest taka, że przyniesie to realne korzyści finansowe, bo nie będę musiała opłacać za tych pracowników składek ubezpieczeniowych. Czy taka możliwość jest zgodna z prawem?

Niestety, bardzo często zdarza się, że firmy podpisują umowę outsourcingową, jednak nie następuje faktyczne przejęcie pracowników (tj. w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy), a firma dokonująca przejęcia nie odprowadza składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników. W efekcie to faktyczny pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą takie usługi, zostaje z zadłużeniem z tytułu składek, którego ZUS będzie dochodził wraz z odsetkami za zwłokę.

Zatem pracodawcy zamierzający skorzystać z usługi outsourcingowej, powinni zwrócić szczególną uwagę rozważając zawarcie takich umów.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress