Emerytura a prowadzenie firmy

Nabyłem prawo do emerytury, ale prowadzę niewielką firmę, która nie daje mi dużego przychodu, za to dużo satysfakcji. Nie chciałbym się jej pozbyć. Czy składając do ZUS wniosek o przyznanie emerytury muszę wyrejestrować firmę lub zawiesić jej działalność, czy też jedno na drugie nie ma wpływu i nadal mogę pracować?

Prawo do emerytury ulega zawieszeniu w przypadku kontynuowania zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywane było to zatrudnienie  bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Innymi słowy, ZUS zawiesi emeryturę osobie, która składając wniosek o emeryturę nie rozwiąże stosunku pracy.

Jest tutaj mowa wyłącznie o zatrudnieniu na podstawie stosunku pracy, zatem przepis ten nie dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej. To oznacza, że przechodząc na emeryturę nie ma potrzeby zawieszania czy wyrejestrowania prowadzonej działalności gospodarczej.  Może Pan tą działalność kontynuować.

 

 

 

 

 

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress