Zagrajmy w zielone

dofinansowano11

Na rynku pojawiło się paliwo, które pali się niemal idealnie i jest całkowicie bezpieczne dla środowiska. Nazywa się Varmo i jest węglem stworzonym przez Polski Koks SA. Stworzonym – ponieważ powstaje w Zakładzie Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych.


 3 lutego w kopalni Krupiński w Suszcu ruszyła linia produkcyjna ekologicznego paliwa. To pierwsza taka inwestycja w Polsce, kosztowała ok. 20 mln zł. Prawie połowę kosztów wsparł preferencyjną pożyczką Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zakład powstał w ramach programu badawczo-rozwojowego „Czyste powietrze dla Śląska”, którego uczestnikami są: Polski Koks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Przyjazne środowisku brykiety gwarantują ogromną redukcję toksyn i pyłów. Paliwo nowej generacji nadaje się do spalania zarówno w kotłach z automatycznym podawaniem, jak i komorowych. Produkowane jest z kopalnianych odpadów – flotokoncentratu, który do tej pory trafiał na hałdy lub do sprzedaży jako muł najgorszej jakości. Naukowcy i górnicy opracowali metodę mieszania flotokoncentratu z odpadami przemysłu drzewnego, a także technologię suszenia. To jedyny węgiel suszony w Polsce. Dzięki temu brykiety spalają się rewelacyjnie, a do powietrza trafia o 90% mniej pyłów i prawie 100% mniej tlenków węgla i rakotwórczego benzo-α-pirenu.

Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW, powiedziała, że instalacja do produkcji ekologicznych brykietów to dowód na to, że nowocześnie rozumiana ekologia staje się kołem zamachowym dla innowacyjnej gospodarki. – Nowy zakład wskazuje kierunki rozwoju technologii przemysłowych, które mogą stać się bezpieczne dla środowiska i opłacalne dla użytkowników.

Jarosław Zagórowski, prezes JSW, dodał, że otwarcie zakładu to ważny argument w dyskusji o przyszłości węgla. – Staramy się, żeby on nie został usunięty z gospodarki, zabiegając równocześnie o ochronę środowiska.

Linia w Suszcu będzie produkowała rocznie ok. 60 tys. ton ekowęgla. W przyszłości w strukturach JSW powstaną kolejne takie zakłady.

Pelet węglowy Varmo

→ do kotłów z automatycznym podawaniem paliwa

→ do kotłów komorowych (zasypowych)

→ dostępny w workach o masie 25 kg

→ alternatywne rozwiązanie dla ekogroszku

→ dla gospodarki komunalnej i gospodarstw domowych

→ stabilna i wysoka jakość, eliminująca smog i metale ciężkie

→ jedyne paliwo węglowe poddawane procesowi suszenia

→ znak bezpieczeństwa ekologicznego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu

→ opakowania z kapturem z folii stretch-hood chroniące przed wilgocią

→ redukcja emisji NO2 o 58%, pyłu o 94%, CO o 99,37%, benzo-α-pirenu o 99,46%

→ kalkulator energooszczędności na stronie www.varmo.com.pl

IMG_3573 IMG_3563 IMG_3559 IMG_3546 IMG_3534 IMG_3518 IMG_3517 IMG_3483 6 5 4 3 2 1 _DSC6430 _DSC6389 _DSC6097 _DSC6032 _DSC6002 _DSC5994

_DSC5977

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

Napisano w Aktualności, Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress