Emerytura mieszana

Witam. Mam zapytanie: w listopadzie 2014r. ukończę powszechny wiek emerytalny 60 lat i 6 miesięcy lecz wniosek o emeryturę będę składać dopiero w maju 2015r. gdyż do maja będę pracować. Wobec powyższego czy będzie mi się należało obliczenie emerytury w sposób mieszany tj, 20% po staremu i 80% po nowemu?

Ustawa emerytalna przewiduje możliwość ustalenia emerytury w mieszanej wysokości dla osób, które wiek emerytalny osiągną w 2014r. Z tego przepisu mogą skorzystać kobiety urodzone do 30 czerwca 1954r. oraz mężczyźni urodzeni  do czerwca 1949r.

Wysokość emerytury mieszanej dla tej grupy osób jest ustalana według proporcji  20% wg starych zasad i 80% wg nowych zasad.

Ponieważ wiek emerytalny osiągnie Pani w listopadzie 2014r., spełnia Pani warunki do obliczenia emerytury w sposób mieszany. Data złożenia wniosku o emeryturę nie ma tutaj znaczenia.

Zatem składając wniosek w maju 2015r. wysokość Pani emerytury zostanie obliczona w proporcjach 20% po staremu i 80% po nowemu.

 

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress