Emerytura mieszana czy kapitałowa?

W grudniu 2014 roku ukończę wiek uprawniający do emerytury więc mam prawo do emerytury mieszanej (20% + 80%). Jestem członkiem OFE. Czy otrzymam również emeryturę kapitałową z II filara, bo wyczytałam w dostępnych materiałach, że za pośrednictwem ZUS, na rzecz Skarbu Państwa, muszę się zrzec moich oszczędności w OFE.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obliczając wysokość Pani emerytury, sprawdzi wszystkie możliwe warianty. Policzy więc emeryturę mieszaną ale także sprawdzi, jaka byłaby wysokość emerytury liczona wyłącznie wg nowych zasad, wraz z okresową emeryturą kapitałową.

Zakład podejmie wypłatę tego świadczenia, którego wysokość będzie wyższa.

Zatem w przypadku, gdy wyższa okaże się emerytura liczona całkowicie wg nowych zasad wraz z emeryturą kapitałową – to wypłaci takie świadczenie.

Jeśli natomiast wyższa będzie emerytura wg zasad mieszanych (20% + 80%), to wówczas otrzyma Pani taką właśnie emeryturę, a środki zgromadzone w OFE zostaną przekazane na rzecz Skarbu Państwa.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress