Posprzątajmy sobie w głowach

dofinansowano

 

 – Mam ze Śląskiem osobisty związek. Urodziłam się w Piekarach Śląskich, później mieszkałam z rodzicami i rodzeństwem w Chorzowie, a przed wyjazdem do Australii w Raciborzu. Śląsk ciągle kręci się wokół mnie, a ja wokół Śląska – powiedziała 7 listopada na konferencji w Katowicach Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia i jej prezes w latach 1994-2012.

IMG_0357

 

Pani Mira przyjechała do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z okazji 20-lecia Fundacji Nasza Ziemia. I zapowiedziała, że w maju 2015 r. ogólnopolska inauguracja Sprzątania Świata odbędzie się w województwie śląskim. Od 17 lat lokalnym partnerem Naszej Ziemi przy Sprzątaniu Świata jest Fundacja Zielona Liga. – Posadziliśmy w Polsce 5 milionów drzew, a to tylko część efektów osiągniętych w ciągu 20 lat. Wykonaliśmy kawał dobrej roboty, to dla mnie to ogromna radość – dodała pani Mira. – Cieszy mnie, że młode pokolenie inaczej już myśli o ekologii. Moje Melbourne zostało uznane za najbardziej przyjazne dla człowieka miasto na świecie. 95% mieszkańców segreguje odpady od wielu lat. W Polsce wiele zmieniło się na lepsze, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.

1 logoZAGRAJMY W ZIELONE

 

Prezes Naszej Ziemi, Sławomir Brzózek, podkreślił: – Nasz program społeczny nie polega na sprzątaniu świata, to tylko hasło, lecz na nauce nieśmiecenia. „Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”, śpiewał Wojciech Młynarski w specjalnie dla nas napisanej piosence. Trzeba mieć świadomość, że natura poradzi sobie bez człowieka, ale człowiek bez natury nie. Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW, dodała, że z przedstawicielami Fundacji rozmawiała, w jakim kierunku powinna rozwijać się współpraca z organizacjami pozarządowymi, jakie pomysły można wcielać w życie, żeby współpraca była jeszcze bardziej skuteczna i efektywna. – Nasza misja instytucji finansowej, publicznej, właśnie na tym polega, żeby wydawać pieniądze w sposób zgodny z celami ochrony środowiska i efektywnie – podkreśliła. Z kolei Anna Tarkowska, prezes Fundacji Zielona Liga, zaznaczyła, że rok 2015 będzie rokiem śląskiej przyrody w Polsce. – Zaczniemy ją pokazywać w całej bioróżnorodności z dużym rozmachem w maju w Nadleśnictwie Siewierz, a zakończymy we wrześniu ogólnopolskim zlotem cyklistów, którzy szlakami przyrodniczymi Śląska dotrą do Ogrodzieńca.

Nasza Ziemia powstała w 1994 r. Spotkanie w WFOŚiGW było okazją do przedstawienia 20-letniej działalności Fundacji. Jej cele to m.in. rozwijanie ruchu Clean Up The World w Polsce, promowanie idei zrównoważonego rozwoju, aktywizowanie społeczności lokalnych na rzecz środowiska oraz inicjowanie i wspieranie działań na rzecz aktywnej ochrony przyrody. WFOŚiGW w Katowicach w 2014 r. przekazał ok. 1,5 mln zł organizacjom pozarządowym na działania proekologiczne.

2IMG_00743

                                   ***

Radar meteo na Górze św. Anny

Umowę o udzieleniu dotacji do kwoty 4,8 mln zł Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej na budowę radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny podpisali 22 października w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach prezes Gabriela Lenartowicz, a ze strony IMiGW wicedyrektor Rafał Bąkowski. Radar obejmie zasięgiem województwa śląskie, opolskie i dolnośląskie, zamieszkiwane przez 8,5 mln ludzi. Umożliwi on prognozowanie zagrożeń i szybkie ostrzeganie ludności w dolinach Odry, Opawy i Ostrawicy i ich dopływów, poprawę pomiaru natężenia opadów, monitorowanie groźnych zjawisk związanych z wiatrem, deszczem, gradem i śniegiem. W woj. śląskim w jego zasięgu znajdą się zlewnie wszystkich polskich dopływów górnej Odry, szczególnie Psiny, Kłodnicy, Rudy i Bierawki. Radar na Górze św. Anny zostanie zintegrowany z systemem POLRAD. Całkowity koszt budowy wyniesie ok. 12,7 mln zł. Inwestycję będą współfinansować także wojewódzkie fundusze w Opolu (2,9 mln) i Wrocławiu (2,4 mln).

1 2

 

***

Laury dla ekoliderów

Gala połączona z 15-leciem Polskiej Izby Ekologii odbyła się 29 października w Katowicach. Izba od 2002 r. organizuje ogólnopolski konkurs Ekolaury, promujący efektywne działania i prace na rzecz środowiska. Jednym z członków kapituły jest Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW. W 2014 r. kapituła przyznała laury 17 firmom i organizacjom. W naszym regionie uznanie zdobyli Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Katowicki Holding Węglowy, spółka Sita z Chorzowa, Polski Koks (za zbudowanie nowoczesnego Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych w Suszcu), Kompania Węglowa, Tauron Ciepło, Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, gmina Gorzyce, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Haldex i Zakłady Energetyki Cieplnej w Katowicach. Wyróżnienie otrzymało stowarzyszenie Dress for Success Poland za warsztaty i publikacje ekologiczne skierowane do kobiet.

ekolaury

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress