Emerytura

W lutym tego roku zostałam uprawniona do emerytury. Jestem z rocznika 2015 i  dodam, że nie mam wyliczonego kapitału początkowego.Zzbieram dokumentację, 2 firmy są już zlikwidowane. W roku 1992 założyłam działalność gospodarczą, ale ze względów zdrowotnych musiałam ją zawiesić.Działalność ta dopiero została zamknięta w roku 201,0 w związku z tym chciałam zapytać: jakie lata będą się mi liczyły do emerytury. Z góry dziękuję za odpowiedź na moje wątpliwości.

 

Z treści pytania wynika, że wiek emerytalny uprawniający do przejścia na emeryturę, ukończyła Pani w lutym br..ZUS ustali prawo i wysokość emerytury (także wartość kapitału początkowego), wyłącznie na Pani wniosek oraz w oparciu o przedłożone wraz z wnioskiem dokumenty, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony w Oddziale ZUS. Musi Pani zatem wystąpić z wnioskiem niezwłocznie i dołączyć skompletowaną już dokumentację tj. wszelkie posiadane zaświadczenia i świadectwa pracy, zaświadczenia o wysokości zarobków, także legitymację ubezpieczeniową z wpisami o zatrudnieniu (jeżeli Pani taką posiada). W odniesieniu do działalności gospodarczej: wystarczy podać we wniosku okres, w którym była prowadzona, nazwę firmy oraz NIP, a za okres przed 1999 NKP działalności. Zaliczeniu do stażu pracy będzie podlegał faktyczny okres opłacania składek z tego tytułu.

Brakującą dokumentację może Pani uzupełnić dodatkowo w późniejszym terminie.

 

 

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress