Informacje dotyczace świadczenia przedemerytalnego

Dzień dobry. Interesuje mnie świadczenie przedemerytalne. Urodziłam się w 1960r. Mam ponad 20 lat okresów składkowych i 3 lata okresów nieskładkowych. Od 4.3.2005-31.7.2012 pobierałam rentę z tytułu niezdolności do pracy. Dalej renty nie dostałam, poszłam więc na zasiłek dla bezrobotnych. Otrzymywałam go od 24.8.2012 przez pól roku. W urzędzie pracy jestem nadal, zero perspektyw na pracę. W tym roku skończyłam 55 lat .Czy przysługuje mi świadczenie przedemerytalne?

W przepisach regulujących prawo do świadczenia przedemerytalnego, wymieniony jest szereg warunków, które musi spełniać osoba ubiegająca się o to świadczenie. Z treści pytania wynika, że ma Pani ukończone 55 lat życia, ponad 20 lat pracy i pobierała Pani rentę z tytułu niezdolności do pracy. Dodatkowo kobieta spełniająca wymienione warunki, musi w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, a rentę pobierać przez co najmniej 5 lat. Przed zgłoszeniem wniosku o świadczenie, nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna, a w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji zatrudnienia.

Przepisy ustawy o świadczeniach przedemerytalnych wymieniają kilka wariantów, z których mogą skorzystać osoby ubiegające się o te świadczenia, jednak każda z możliwości wymaga spełnienia łącznie kilku warunków, co wymaga analizy dokumentacji złożonej wraz z wnioskiem.

Proponuję zatem wystąpić z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne do najbliższego Oddziału ZUS, tam też w Sali Obsługi Klienta uzyska Pani szczegółowe wyjaśnienia w interesującej Panią sprawie.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress