Renta rodzinna po zmarłej żonie

Witam. Moja żona zmarła kiedy miałem skończone 47 lat. Chciałbym się dowiedzieć czy wniosek o rentę rodzinna powinienem złożyć teraz, czy dopiero jak skończę 50 lat, i czy jest to uzależnione od wysokości moich zarobków ?

Niestety zgodnie z obowiązującymi przepisami, obecnie nie posiada Pan  uprawnień do przyznania renty rodzinnej po zmarłej żonie. Z wnioskiem o przyznanie renty może Pan wystąpić  w chwili ukończenia 50 roku życia.

Prawo do świadczenia nie jest uzależnione od wysokości zarobków, natomiast osiągane przychody mają wypływ na wysokość wypłacanego  świadczenia.

 

-Jeśli osiągane przychody nie przekraczają 70 % przeciętnego wynagrodzenie – świadczenie przysługuje w pełnej wysokości.

-Jeśli osiągane przychody przekraczają 130 % przeciętnego wynagrodzenia – wypłata świadczenia ulega zawieszeniu,

-Jeśli osiągane przychody przekraczają 70 %, a nie przekraczają 130% przeciętnego wynagrodzenia – wypłata renty rodzinnej powinna być pomniejszona o 20,4 % przeciętnego wynagrodzenia.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress