Prowadzę firmę, zatrudniam 3 pracowników. Niestety, w ubiegłym roku miałem problemy finansowe, moi klienci nie opłacili faktur, zabrakło mi pieniędzy na opłacenie składek. Mam w ZUS zaległości za 3 miesiące. Teraz wyszedłem trochę na prostą, bieżące składki opłacam w terminie, ale została zaległość. Nie chcę, aby ZUS wszedł na moje konto z egzekucją, a nie stać mnie teraz na opłacenie jednorazowo całej kwoty zaległości. Czy jest jakieś wyjście? Czy mogę te zaległości spłacać w ratach?
Jeżeli nasza firma przechodzi problemy finansowe i zaczynamy zauważać rosnący dług z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne – lepiej nie czekajmy tylko od razu zgłośmy się do ZUS. Długotrwałe oczekiwanie poza rosnącymi odsetkami nic dobrego nam nie przyniesie. Proponuję wiec zebrać dokumenty finansowe firmy i złożyć do ZUS wniosek o rozłożenie zaległości na raty. Układ ratalny kończy okres naliczania odsetek i wstrzymuje możliwą egzekucję. Harmonogram spłaty zadłużenia jest dobierany indywidualnie do każdego klienta. Tak więc zarówno wielkość rat, jak i ich ilość zależy od sytuacji w jakiej znajduje się dana osoba. Zakład bada bowiem dokładnie możliwości płatnicze klienta, sprawdza jakiej wielkości raty jest w stanie udźwignąć i dopiero na tej podstawie kalkuluje ich wielkość.
Dla ZUS istotne jest by dany przedsiębiorca mógł dalej funkcjonować i prowadzić swój biznes, regulując przy tym na bieżąco wszystkie należności.
Co więc zrobić by rozłożyć należności składkowe na raty? Przede wszystkim złożyć w Zakładzie wniosek o układ ratalny, który jest dostępny na stronie internetowej ZUS oraz na każdej sali obsługi klienta. Do rozpatrzenia wniosku potrzebne będą wszelkie dokumenty dotyczące statusu prawnego działalności gospodarczej, jej sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz te mówiące o stanie majątkowym.
Proszę jednak pamiętać, że nie wszystkie należności można rozłożyć na raty. Układowi ratalnemu nie podlegają bowiem należności odpowiadające wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne za zatrudnionych pracowników oraz należne za nich składki zdrowotne. Należności z obu tych tytułów należy spłacić nim zawarty zostanie układ ratalny. W tym samym czasie opłacić trzeba również koszty egzekucyjne, gdyby takowe już wystąpiły.
Ze względu na swoją wagę wniosek o układ ratalny rozpatrywany jest w ciągu 14 dni od dnia złożenia pełnej dokumentacji niezbędnej do rozpatrzenia sprawy.