Świadczenia po zmarłym mężu

W maju skończyłam 60 lat, prowadzę działalność gospodarczą, w marcu mogę przejść na emeryturę. Jestem wdową od września 2006 roku, maz pracował za granicą , tam zmarł, pobieram rentę zagraniczną 151 euro i rentę rodzinną z ZUS ok. 580zł.Czy z chwilą przejścia na emeryturę ( mam zamiar jeszcze potem trochę popracować ) zostaną mi zabrane te świadczenia po mężu, czy jedno z nich zostanie, bo rózne wersje słyszałam.Będę wdięczna za udzielenie odpowiedzi.

W pytaniu zawarła Pani niewiele szczegółów, dotyczących pobieranych świadczeń. Istotne jest w tym przypadku, jaki był tytuł uzyskania uprawnień do renty rodzinnej z instytucji zagranicznej (czy np. wypadek w pracy), oraz która z instytucji zagranicznych i jednostek terenowych ZUS wypłaca  rentę rodzinną. Trudno odnieść się do tak ogólnie sformułowanego pytania z uwagi na złożoność przepisów unijnych oraz innych umów międzynarodowych, regulujących kwestie z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Proponuję zwrócić się pisemnie do Oddziału ZUS, który wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej i wypłaca należne świadczenie.

 

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress