Kwalifikacja okresów składkowych i nieskładkowych

Dlaczego okres rejestracji w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku mimo, że jest płacona składka zdrowotna, jest traktowany jako okres zerowy a nie jako okres nieskładkowy, pytam dlatego,ponieważ sytuacja jest bardzo podobna do długoterminowego zwolnienia chorobowego, kiedy to również nie są odprowadzane składki zusowskie a tylko składka zdrowotna? czy tu chodzi o podatek dochodowy? na dzień dzisiejszy, gdybym miała szansę pracować nieprzerwanie, miałabym już 37-lat pracy,a jestem rocznikiem 1960 i zaczęłam pracę od 16-tego roku życia, czy to moja wina,że jestem bezrobotna? to rządy tego Państwa zaserwowało nam taką wyrwę w życiorysie.

Kwestę kwalifikowania i zaliczania okresów opłacania składek, jako okresów składkowych i nieskładkowych do emerytury lub renty, regulują przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z uwzględnieniem przepisów ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Zgodnie z przepisami powołanej ustawy, doliczeniu do emerytury lub renty podlega jedynie okres pozostawania osobą bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy z prawem do zasiłku.  Okres ten zaliczany jest, jako okres składkowy.

 

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress