Chcę przenieść składki z OFE do ZUS

Witam, część moich składek mam w ofe. Myślę że chcę je przenieść do Zus jak to zrobić?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie uprzejmie informuje, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013r., poz. 1717) ubezpieczeni – członkowie OFE, którzy podjęli decyzję aby ich składki nadal były odprowadzane do OFE zobowiązani byli do złożenia stosownego oświadczenia w terminie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. do ZUS.

W przypadku ubezpieczonych, którzy nie złożyli oświadczenia o przekazywaniu składek do OFE, ZUS zaprzestał przekazywania składek do OFE począwszy od składki za lipiec 2014 r. Zatem kolejne składki będą ewidencjonowane na subkoncie.

Jednakże Oddział wyjaśnia, że podjęta decyzja nie jest decyzją ostateczną. Ubezpieczony będzie mógł zmienić swoją decyzję co do kierowania składki na subkonto lub do OFE i dokonać ponownego wyboru, dokąd ma być kierowana składka w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2016r. Kolejnych zmian będzie można dokonywać w „okienkach transferowych” co cztery lata. Oświadczenie, może zostać przekazane do Zakładu osobiście w dowolnej jednostce ZUS, drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE, pocztą oraz przy wykorzystaniu urzędomatów.

Równocześnie Oddział informuje, że środki, które zgromadził ubezpieczony w OFE od momentu nabycia członkostwa pozostaną w OFE do czasu osiągnięcia przez ubezpieczonego wieku niższego niż 10 lat od wieku emerytalnego. Wówczas będą podlegały stopniowemu wycofywaniu. Zgodnie bowiem z zapisami ww. ustawy, przeniesienie całości środków z OFE do ZUS następuje w ramach tzw. „suwaka bezpieczeństwa” a proces wycofywania środków rozpoczyna się po przekazaniu przez ZUS do OFE informacji o osiągnięciu przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego. Po otrzymaniu tej informacji, fundusz każdego miesiąca umarza część jednostek rozrachunkowych, a środki odpowiadające wartości umorzonych jednostek przekazuje na fundusz emerytalny FUS. Po przekazaniu całości środków, Zakład dokonuje wykreślenia członkostwa z Centralnego Rejestru Członków OFE. Kwoty wycofanych środków ewidencjonowane są na subkoncie w ZUS.

Napisano w Aktualności, Pytanie do ZUS
Archiwum
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress