Bezpieczne badanie prenatalne u każdej ciężarnej

EKSPERT RADZI

Dr Bogdan Szymala

Lek. med. BOGDAN SZYMALA specjalista ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej

Czy wszystkie kobiety powinny wykonywać badania prenatalne? Czy są bolesne?

Według zaleceń Fetal Medicine Foundation i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, badanie prenatalne powinno być wykonywane u każdej ciężarnej jako badanie przesiewowe. Polega ono na wykonywaniu serii badań ultrasonograficznych (w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży) oraz testów biochemicznych wraz z komputerową analizą danych, które mogą ocenić budowę płodu i skalę ryzyka urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Takie postępowanie pozwala na profesjonalną pomoc dziecku na możliwie najwcześniejszym etapie rozwoju (czasami leczenie podejmuje się u płodu w 14 tygodniu ciąży). Ma to na celu doprowadzenie do całkowitego wyleczenia płodu lub zminimalizowanie efektów wady rozwojowej. Badanie prenatalne USG jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki medycznej, w której będą wykonywane badania prenatalne?

Badania prenatalne można wykonywać w ośrodkach posiadających odpowiedniej klasy sprzęt ultrasonograficzny, przystosowane laboratorium analityczne, oprogramowanie komputerowe i przeszkolony personel. Obecnie najwyższej jakości obraz ultrasonograficzny płodu w technice 2D, 3D, 4D i 4D HD Life wraz z oceną przepływów naczyniowych możliwy jest do uzyskania na aparacie firmy GE Voluson E8 z oprogramowaniem BT 13. W klinice Galena badania wykonują certyfikowani w Polsce i Wielkiej Brytanii lekarze położnicy. Jakość tych badań podlega corocznemu audytowi zewnętrznemu ze strony Fetal Medicine Foundation w Londynie.

logo galena

SZPITAL, PORADNIE

Bielsko-Biała

ul. Żywiecka 71

33/816 11 00, 33/816 04 43

www.klinikagalena.plPorad eksperta z Kliniki Galena szukajcie też na łamach papierowego wydania magazynu Lady’s Club

CZEKAMY NA KOLEJNE PYTANIA CZYTELNICZEK.

Przysyłajcie je na adres e-mail: s.bubin.ladysclub@gmail.com, wszystkie pytania i wątpliwości przekażemy specjalistom z Kliniki Galena.

Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress