(BARDZO) KRÓTKA HISTORIA ŻYCIA NA ZIEMI. ALE JAKŻE FASCYNUJĄCA!

Henry Gee w atrakcyjny i przystępny sposób opisuje poszczególne etapy ewolucji życia na naszej planecie. Pokazuje, jak dryfujące superkontynenty zderzały się, kształtując dzisiejsze oblicze Ziemi. Przywołuje dawno wymarłe stworzenia w niezwykle sugestywnych opisach. A każdą formę życia – od maleńkich bakterii przez majestatyczne dinozaury po wspaniałe ssaki – traktuje z należytą powagą i dbałością.

Porywająca opowieść o przetrwaniu i uporze, dzięki którym życie zagościło na naszej planecie. Przez miliardy lat Ziemia była niegościnnym miejscem, pokrytym wzburzonymi oceanami, powoli kształtującym swój krajobraz poprzez nieustanne erupcje wulkanów. A jednak – mimo wielu niepowodzeń – wyewoluowało tu życie. Życie, które uczyło się i przystosowywało do zmieniających się warunków, by trwać przez następne miliardy lat.

Opinia Jareda Diamonda, amerykańskiego biologa ewolucyjnego, fizjologa, biogeografa i wykładowcy, autora książek o tematyce łączącej antropologię, biologię i historię (zdobył Nagrodę Pulitzera i Phi Beta Kappa Award in Science w 1998 za książkę „Strzelby, zarazki, stal”, wydanie polskie Zysk i S-ka 2023): „Henry Gee sprawia, że zmieniająca się niczym kalejdoskop historia życia staje się zrozumiała i ekscytująca. Lektura tej książki będzie przyjemna dla każdego czytelnika!”.

HENRY GEE. Fot. Wiki Commons

Henry Gee urodził się 24 kwietnia 1962 w Londynie. Jest brytyjskim paleontologiem, biologiem ewolucyjnym i od ponad trzydziestu lat autorem i starszym redaktorem prestiżowego międzynarodowego czasopisma naukowego „Nature”. Kształcił się na uniwersytetach w Leeds i Cambridge. Obronił doktorat na Uniwersytecie w Cambridge w 1990 roku. Jego badania doktoranckie dotyczyły ewolucji żubrów w Wielkiej Brytanii w epoce lodowcowej. W książce o ewolucji człowieka („The Accidental Species: Misunderstandings of Human Evolution”), opublikowanej przez University of Chicago Press w październiku 2013 roku, napisał między innymi: „Nasza obsesja na punkcie naszej wyjątkowości jest szaleństwem. Wierzymy, że jesteśmy tak wyjątkowi, że jesteśmy szczytem ewolucji. Ale to nieporozumienie: jesteśmy tylko jedną gałązką w zaroślach i z łatwością moglibyśmy w ogóle nie wykiełkować”. Za książkę „(Bardzo) krótka historia życia na Ziemi. 4,6 miliarda lat w dwunastu rozdziałach” zdobył w 2022 roku nagrodę Royal Society Science Books Prize. Poza działalnością zawodową Henry Gee jest muzykiem bluesowym i wziętym tolkienistą. Mieszka ze swoją rodziną i licznymi zwierzętami domowymi w Cromer w hrabstwie Norfolk.

Henry Gee „(Bardzo) krótka historia życia na Ziemi. 4,6 miliarda lat w dwunastu rozdziałach”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 324. Premiera 8 sierpnia 2023. Przełożył Zbigniew A. Królicki. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/bardzo-krotka-historia-zycia-na-ziemi-4-6-miliarda-lat-w-dwunastu-rozdzialach.html.

Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was poniżej konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze tej książki.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Henry’ego Gee „(Bardzo) krótka historia życia na Ziemi. 4,6 miliarda lat w dwunastu rozdziałach”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Wymień przynajmniej dwa spośród trzech najmniejszych dinozaurów świata, które zapisały się w historii życia na Ziemi, i które zmieściłyby się na dłoni człowieka? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Henry’ego Gee „(Bardzo) krótka historia życia na Ziemi. 4,6 miliarda lat w dwunastu rozdziałach”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 21 sierpnia 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Wymień przynajmniej dwa spośród trzech najmniejszych dinozaurów świata, które zapisały się w historii życia na Ziemi, i które zmieściłyby się na dłoni człowieka?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Wymień przynajmniej dwa spośród trzech najmniejszych dinozaurów świata, które zapisały się w historii życia na Ziemi, i które zmieściłyby się na dłoni człowieka? Odpowiedź: Jeden z najmniejszych mierzył 6 centymetrów. Czaszkę tego malutkiego dinozaura znaleziono w Mjanmie i nadano mu nazwę Oculudentavis khaungraae. Inny, Microraptor, był wielkości wrony i ważył nie więcej niż kilogram. Niewątpliwie najmniejszym dinozaurem był też podobny do nietoperza Yi, równie mały jak jego nazwa. Ważył mniej niż pół kilograma. Wszystkie one mogłyby z powodzeniem zmieścić się na dłoni człowieka. Książki otrzymują: 1) Dorota Mazur, Świdnica; 2) Magdalena Golec, Gorzów Wielkopolski. GRATULUJEMY! (wpis z 28 sierpnia 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress