JAK ZDOBYĆ NAJSMACZNIEJSZY SER NA ŚWIECIE? DYLEMATY MYSZKI MIIKI

Wierzcie bądź nie, ale życie z elfami, trollami i wróżkami może sprawić, że mała mysz poczuje się nieco dziwnie. Kiedy jednak Miika zaprzyjaźni się z inną myszką, pomyśli, że to wreszcie koniec jej problemów. Ale tak naprawdę przygody dopiero się zaczną!… Polecamy dziś książkę dobrze już znanego w Polsce młodszym i starszym Czytelnikom pisarza Matta Haiga. Przed nami „Myszka zwana Miiką”, która chciałaby zdobyć najsmaczniejszy ser świata.

Matt Haig „Myszka zwana Miiką”. Ilustracje Chris Mould. Przekład Ewa Horodyska. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2022. Str. 172, oprawa twarda z obwolutą.

Oto opowieść o małej myszy, ale także o magii. O wielkiej miłości (przede wszystkim do sera) i wielkim niebezpieczeństwie. I o zdobywaniu wiedzy – wiedzy o tym, co w życiu liczy się najbardziej. A także o pewnej pieczarce, rabunku i szczególnej mocy bycia sobą.

Ze świata „Chłopca zwanego Gwiazdką”, już sfilmowanego, otrzymaliśmy teraz epicką przygodę małego bohatera. Pełną humoru i brawury kolejną książkę Matta Haiga, która z pewnością stanie się ulubioną dziecięcą lekturą na cały rok.

Od „Myszki zwanej Miiką” nie sposób się oderwać, póki nie pozna się zakończenia, jakie przygotował dla tytułowego bohatera i czytelników Matt Haig – napisała jedna z recenzentek książki na portalu Lubimyczytac.pl. Z tą historią po prostu się płynie i nie ma obawy, że wypadnie się za burtę łódki, która tym nurtem podąża. Co więcej historia ta jednocześnie otula niczym najmilszy koc, pozwalając na to, by się w nim całkowicie schować i ukryć przed otaczającym nas światem. Daje też ta książka ogrom radości (i uśmiechu na twarzy), która wypełnia całe serducho i nie odpuszcza na długo po tym, jak odłoży się ją na półkę, by czekała na to, by przeczytać ją kolejny raz. W kolejną zimę. Samemu i z dziećmi. I na nowo poczuć te wszystkie miłe rzeczy i magię świąt.

Autor uświadamia każdemu czytelnikowi – dodała inna z recenzentek – jak ważna jest samoakceptacja i dążenie do realizacji określonych celów. Przypomina nam, że życie bez marzeń byłoby nudne i marzyć po prostu trzeba, a następnie te marzenia realizować. „Myszka zwana Miiką” to opowieść o samoakceptacji i prawdziwej przyjaźni nie tylko z drugą osobą, ale także z samym sobą. Jej lektura to była dla mnie czysta przyjemność i nie mogę się doczekać, aż sięgnę po nią po raz kolejny i podyskutuję na jej temat z synkiem.

Matt Haig. FOT. WIKI COMMONS

Matt Haig urodził się w 1975 roku w Sheffield w Anglii. Studiował anglistykę i historię na Uniwersytecie w Hull, jest bestsellerowym pisarzem i dziennikarzem. Od 2015 roku Haig jest żonaty z Andreą Semple i mieszka w Brighton w Sussex z dwójką dzieci i psem. Często w swojej twórczości (jego książki przetłumaczone zostały na 30 języków) miesza elementy świata codziennego z elementami świata fantastycznego, nadając im przy tym ekscentryczności i mrocznego charakteru. Jego najlepsze powieści zostały przetłumaczone na dwadzieścia osiem języków. Jest wielokrotnie nagradzanym autorem książek dla dzieci i dorosłych („Jak zatrzymać czas”, „Biblioteka o północy” – powieść roku 2021 w plebiscycie portalu Lubimyczytac.pl). Zdobył między innymi The Smarties Book Prize i The Blue Peter Book Award. „The Guardian” nazwał jego twórczość „zabawną, mądrą i niezwykle uroczą”, a „The New York Times” ogłosił go „pisarzem o wielkim talencie”. Rekomendowana przez nas i wydana przez poznańskiego Zyska „Myszka zwana Miiką” jest jego piątą powieścią dla dzieci – po „Chłopcu zwanym Gwiazdką”, „Dziewczynce, która uratowała Gwiazdkę”, „Wróżce Prawdomówce” oraz „Ojcu Gwiazdce i mnie”, która rozgrywała się w Elfim Jarze. „Myszkę…” zilustrował Chris Mould, znany na Zachodzie ilustrator książek, laureat Nottingham Children’s Book Award. Jego prace wykorzystywane są także przez angielskie kanały telewizyjne, między innymi Channel 4 i BBC Children’s Television.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Matta Haiga „Myszka zwana Miiką”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: W jakiej książce Matta Haiga pojawiła się wcześniej mysz Miika i z jakiego kraju pochodzi to imię? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Matta Haiga „Myszka zwana Miiką”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 21 grudnia 2022 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: W jakiej książce Matta Haiga pojawiła się wcześniej mysz Miika i z jakiego kraju pochodzi to imię?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: W jakiej książce Matta Haiga pojawiła się wcześniej mysz Miika i z jakiego kraju pochodzi to imię? Odpowiedź: Myszka Miika wystąpiła w poprzedniej książce „Chłopiec zwany Gwiazdką” i w ekranizacji Netflixa, a imię to (męskie) ma pochodzenie fińskie. Książki otrzymują: 1) Anna Czok, Strzegom; 2) Michalina Krzemieniecka, Podgórzyn; 3) Natalia Strągowska, Gościcino.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress