Nowe Zielone Pracownie dzięki Funduszowi

Zagrajmy w zielone – magazyn Lady’s Club nr 6 (51) 2017

NOWE ZIELONE PRACOWNIE

Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jesienią tego roku w wielu szkołach województwa śląskiego otwarte zostały nowe Zielone Pracownie.

Z takiej klasy do nauki biologii, przedstawiającej bioróżnorodność Zagłębia Dąbrowskiego, mogą już korzystać między innymi uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. W ramach projektu kupione zostały meble laboratoryjne, mikroskopy, ławki i krzesła, nowoczesne pomoce dydaktyczne i multimedia, wzbogacające wiedzę na temat ekologii i ochrony przyrody.

Także w Żywcu uruchomiona została pierwsza ekopracownia dla uczniów SP nr 3. Najpierw otrzymali nagrodę 7,5 tys. zł w konkursie na projekt Zielonej Pracowni, później 30 tys. zł na jej realizację, a teraz przyszedł czas na jej otwarcie.

Rok temu dwie szkoły ze Świętochłowic znalazły się wśród laureatów konkursu organizowanego przez WFOŚiGW na Zielone Pracownie. Były to Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 i SP nr 2. Obie w nagrodę otrzymały ponad 64 tys. zł na projekt i wyposażenie ekopracowni. Teraz otwarta została pracownia w SP 2. Uczniowie zyskali nową, ciekawą przestrzeń do nauki przyrody, biologii, geografii i chemii.

Po pracach adaptacyjnych nastąpiło też uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni w Miejskiej SP nr 9 w Knurowie. Dzięki dofinansowaniu Funduszu w wysokości 30 tys. zł powstała atrakcyjna, dobrze wyposażona klasa, która stworzyła ciekawe warunki do nauki ekologii.

Z nowych Zielonych Pracowni korzystają ponadto od jesieni uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach, SP nr 3, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 11 i SP nr 12 w Tarnowskich Górach, SP w Czekanowie, Ziemięcicach i Kopienicy w gm. Zbrosławice, SP im. Emilii Gierczak w Gródkowie, SP nr 4 im. Józefa Lompy w Radzionkowie, SP nr 2 im. Piastów Śląskich w Łaziskach Górnych, SP nr 3 i SP nr 11 w Będzinie oraz SP im. 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie, gm. Koszęcin.

Fundusz na trwałe wpisał się w przestrzeń edukacyjną regionu z dwoma konkursami – Zielona Pracownia_Projekt i Zielona Pracownia. Lista ciekawych pracowni do nauki przyrody, biologii, ekologii, geografii, chemii, fizyki czy geologii jest coraz dłuższa. Każdy ciekawy pomysł prędzej czy później może liczyć na wsparcie. Od niedawna z nowych Zielonych Pracowni korzystają uczniowie w Paniówkach, Sosnowcu, Żywcu, Świętochłowicach i Knurowie. Przedstawiciele WFOŚiGW w Katowicach byli zapraszani na uroczyste przecięcia wstęgi. ZDJĘCIA WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W KATOWICACH

Z pomocą żubrom w Pszczynie

Zarząd WFOŚiGW w Katowicach udzielił ostatnio dotacji w wysokości ponad 37 tys. zł na zachowanie stada żubrów linii pszczyńskiej (imię każdego osobnika zaczyna się od liter PL) w Pokazowej Zagrodzie. Żubry należą do gatunku zagrożonego wyginięciem. W Europie jest ich ok. 4,5 tys., z czego w Polsce 1400. Żeby gatunek przestał być zagrożony, powinno ich być 10 tys. W ramach dofinansowania hodowli kupione zostaną zróżnicowane, wysokiej jakości pasze, gwarantujące utrzymanie stada w dobrej kondycji. Żubry będą miały też zapewnioną opiekę weterynaryjną. Zwierzęta w parku pszczyńskim odżywiają się o tej porze roku sianem, marchwią, kukurydzą, mieszankami zbóż i otrębami pszennymi.

W Pszczynie od 1865 r. znajduje się najdłużej istniejąca zamknięta hodowla żubrów na świecie. FOT. ARC

Dęby nie mogą umierać

Zabytkowy starodrzew dębowy w Chybiu stanowi najcenniejszy pomnik przyrody ożywionej w regionie. Liczy obecnie 174 dęby błotne i szypułkowe, zasadzone w połowie XIX w. Drzewa mają więc po 140-160 lat.

Niestety, ich kondycja nie jest najlepsza, dlatego Zarząd WFOŚiGW w Katowicach na posiedzeniu 31 października podjął decyzję o przyznaniu dotacji w wysokości ponad 9 tys. zł na ratowanie alei dębowej, rosnącej blisko krawędzi jezdni i narażonej na sól, spaliny i urazy mechaniczne. Drzewa są też osłabione przez burze i nawałnice. Zabiegi pielęgnacyjne (prześwietlenie części koron) mają wpłynąć na poprawę statyki i zwiększenie walorów estetycznych dębów. W ub. roku zabiegi przeprowadzone zostały na 78 drzewach, teraz prace obejmą 14 szt. – po zasięgnięciu opinii dendrologów.

Dęby w Chybiu-Mnichu objęte są ochroną prawną od 1995 roku. W 2010 roku aleja liczyła 199 drzew, w 2013 było ich 179, a dziś już tylko 174. ZDJĘCIA MATERIAŁY PRASOWE

Ścieżka dydaktyczna w śląskim zoo

Pierwsza ścieżka dydaktyczna w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie została wytyczona w 2007 roku. Zaktualizowano ją w 2016, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Teraz przyszła pora na kolejną aktualizację, także dzięki wsparciu Funduszu. Ścieżka w zoo wspiera proces edukacji przyrodniczej. Liczne tablice i plansze edukacyjne, a także drukowany przewodnik, regulują ruch zwiedzających i pomagają w samodzielnym zdobywaniu wiedzy. Fundusz udzielił niedawno dotacji w wysokości 30.650 zł na kolejną aktualizację ścieżki, która będzie polegała na wykonaniu i montażu 65 tablic gatunkowych, 35 tablic edukacyjnych, 65 tablic informacyjnych oraz opracowaniu i druku przewodnika, broszur i ulotek.

Ozdobą zoo są dwie pandy czerwone, Ping i Pong. Przyjechały one do Chorzowa z Francji przeszło dwa lata temu. FOT. ZOO W CHORZOWIE

 

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress