ODDYCHAJ POWIETRZEM!

Zagrajmy w zielone – magazyn Lady’s Club nr 5 (50) 2017

Firma Tauron Ciepło zawarła umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji. Program jest częścią projektu Grupy Tauron „Oddychaj powietrzem”. Uroczyste podpisanie dokumentów odbyło się niedawno w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach z udziałem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

Dzięki umowie do firmy Tauron Ciepło popłynie ponad 141 mln zł unijnych funduszy na inwestycje, które poprawią jakość powietrza w Będzinie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Sosnowcu, Czeladzi, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach. W tych miastach znajdują się zakłady, w których realizowane będą projekty ograniczające niską emisję.

– Zmodernizowanych zostanie 855 węzłów cieplnych i prawie 100 km sieci ciepłowniczej. Emisja gazów cieplarnianych zmniejszy się o około 50.000 ton dwutlenku węgla. To są konkrety – stwierdził Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Łączna wartość programu to ok. 250 mln zł, z czego kwota dofinansowania z WFOŚiGW wyniesie ponad 141 mln. Dofinansowanie będzie pochodzić ze środków Funduszu Spójności.

– Tauron od 2012 r. angażuje się w działania edukacyjne, wskazujące na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferujemy alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Zauważamy rosnące zainteresowanie nowymi rozwiązaniami ogrzewania. Jest jeszcze sporo do zrobienia i dlatego w 2017 r. podeszliśmy do problemu systemowo – powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Do 2022 roku firma przyłączy ponad 180 MW mocy cieplnej w miastach aglomeracji.

– Liczymy na to, że Program Likwidacji Niskiej Emisji zachęci naszych odbiorców do ubiegania się o wsparcie finansowe na kompleksową termomodernizację, obejmującą instalacje wewnętrzne centralnego ogrzewania i ciepłej wody. O środki mogą się starać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – dodał Jacek Uhryn, prezes zarządu Tauron Ciepło.

Prezesi Funduszu i firmy Tauron podpisali umowę o przekazaniu środków unijnych. O randze wydarzenia świadczyła obecność wielu dziennikarzy. Wojewoda śląski nie krył zadowolenia, że w aglomeracji poprawi się jakość powietrza. ZDJĘCIA MAGAZYN LADY’S CLUB

Inwestycje ekologiczne

W tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zawarł już umowy dofinansowania na ponad 180 mln zł na inwestycje wartości ponad 380 mln zł. Unijne fundusze popłynęły do Tychów, Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Chorzowa i Jaworzna. Dzięki tym działaniom:

  • emisja gazów cieplarnianych (zwłaszcza CO2) spadnie o ponad 57.000 ton rocznie,
  • roczne zużycie energii końcowej zmniejszy się o ponad 280.000 GJ,
  • ponad 120 km sieci ciepłowniczych poddanych zostanie budowie lub modernizacji
  • 35.000 m kw. powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji.

DNI ENERGII W KATOWICACH

Jak i czym palić, żeby nie zatruwać powietrza? Węglem, drewnem, gazem, a może koksem? Gdzie zdobyć dofinansowanie na zmianę ogrzewania? To dla dorosłych. A dla dzieci: warsztaty, pokazy, konkursy, happeningi. Do tego koncerty orkiestry górniczej i darmowe wycieczki tematyczne.

We wrześniu odbyły się po raz trzeci Dni Energii Katowic – pod hasłem „Misja: czyste powietrze”. Przygotowane zostały przez samorząd Katowic we współpracy z firmą Tauron Ciepło pod patronatem marszałka województwa i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach Dni Energii odbyła się seria wydarzeń na Rynku, a ponadto uczniowie szkół technicznych wzięli udział w debacie z udziałem Zespołu Doradców Energetycznych WFOŚiGW. Na stoisku Funduszu eksperci przekazywali chętnym wiedzę na temat programu SMOG STOP i innych działań na rzecz ochrony środowiska.

Tablice poglądowe i spotkania z ekspertami towarzyszyły Dniom Energii w Katowicach. FOT. UM KATOWICE

WYSOKA CENA NISKIEJ EMISJI

Zła jakość powietrza przekłada się na jakość zdrowia i życia. Zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, powoduje częstsze hospitalizacje. Od 1 września w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa. Działaniom związanym z uchwałą aktywnie patronują Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zapisy uchwały obowiązują w całym województwie i dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwa stałe. Nie mogą oni stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20%. Uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko paliw złej jakości. Tym, którzy planują instalację nowych urządzeń grzewczych, uchwała daje czas, by mogli zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi projektu ekologicznego. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba je będzie wymienić na klasę 5 do końca 2021 r. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 r., a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 r.

Więcej informacji na stronach http://powietrze.slaskie.pl/ i www.wfosigw.katowice.pl

Prof. ANDRZEJ LEKSTON, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu: Koszty leczenia dyskomfortu, jaki odczuwamy z powodu niskiej jakości powietrza, są trudne do oszacowania, jednak wpływ zanieczyszczenia na występowanie chorób jest potwierdzony. Śląskie potrzebuje czystego powietrza, to obecnie nasz wspólny cel. Złej jakości powietrze kosztuje Polskę 13% PKB, dlatego zamiast zostawiać pieniądze w aptekach, moglibyśmy przeznaczyć je na profilaktykę zdrowotną.

Smog zabija

W Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie pół miliona osób. W Polsce to 50 tys. osób, czyli średniej wielkości miasto. Zanieczyszczone powietrze skraca życie statystycznego Europejczyka o 8 miesięcy, Polaka – o 10 miesięcy. Polska jest w niechlubnej czołówce krajów UE zanieczyszczonych benzo(a)pirenem, PM2,5 i PM10. W czasie alarmów smogowych śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych rośnie o 2%, a śmiertelność w ogóle o 6%. Efekt ten utrzymuje się do dwóch tygodni po alercie.

Strażnicy miejscy szkolą się z zasad nowej uchwały, żeby móc kontrolować stan pieców i kotłów. Śląsk i Małopolska integrują siły w walce o jakość powietrza na południu Polski. Dla samorządów i straży gminnych powstał szczegółowy przewodnik po uchwale antysmogowej. ZDJĘCIA TOMASZ ŻAK / UMWS

 Dym truje

 

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress