Wsparcie Funduszu dla straży pożarnej

Przed siedzibą Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyła się pod koniec lutego prezentacja pojazdów pożarniczych, zakupionych w 2018 roku dla jednostek PSP i OSP województwa śląskiego.

W minionym roku, dzięki połączeniu potencjału NFOŚiGW w Warszawie i WFOŚiGW w Katowicach, po raz pierwszy powstał priorytetowy ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego regionu dotacje w wysokości przeszło 5 mln 475 tys. zł (w tym 3,4 mln zł ze środków NFOŚiGW). Ponadto dofinansował 226 zadań na zakup sprzętu ratowniczego dla OSP dotacjami w wysokości ponad 1,6 mln zł. Chodziło m.in. o aparaty ochrony dróg oddechowych, agregaty prądotwórcze, motopompy, środki ochrony indywidualnej.

Z kolei jednostki Państwowej Straży Pożarnej w minionym roku Fundusz dofinansował kwotą 2,75 ml zł. Dzięki środkom z WFOŚiGW w Katowicach udało się doposażyć PSP w pianotwórcze środki gaśnicze i inne materiały neutralizujące substancje niebezpieczne dla środowiska, sprzęt do usuwania szkodliwych substancji z ubrań specjalnych, środki ochrony indywidualnej strażaków oraz 3 specjalistyczne pojazdy dla Katowic, Piekar i Częstochowy.


U góry: Pamiątkowe zdjęcie uczestników prezentacji nowego sprzętu strażackiego w Mysłowicach. Każdy dofinansowany samochód został odpowiednio oznaczony. To był naprawdę imponujący pokaz siły bojowej jednostek PSP i OSP województwa śląskiego.
ZDJĘCIA: WFOŚiGW KATOWICE

ROWER POMAGA!

Fundacja Ekologiczna Arka zainaugurowała 19 marca na Rynku w Bielsku-Białej V Ogólnopolską Akcję Rower Pomaga, w której kilometry na jednośladach zamieniane są na rowery dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wspiera takie przedsięwzięcia. Przejechane kilometry można wpisywać na www.rowerpomaga.pl lub w aplikacji Endomondo: www.endomondo.com/challenges/39749182. Za każdy milion kilometrów, które rowerzyści dodadzą do akcji, organizatorzy przekazują rower wybranej organizacji lub instytucji. Miasta, które uzbierają najwięcej kilometrów, przyczyniając się do redukcji CO2, rywalizują o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2019. Dla zwycięzcy przygotowany został złoty rower i certyfikat. Gdańsk, który triumfował w zeszłym roku, będzie energicznie bronił tytułu – informują organizatorzy.

Akcję Rower Pomaga wspierają Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Grupa Kęty, Miasto Bielsko-Biała i inne gminy partnerskie.

WOJCIECH OWCZARZ, prezes Fundacji Ekologicznej Arka

Zeszłoroczna akcja okazała się dużym sukcesem. Przejechaliśmy na rowerach ponad 50 mln km i rozdaliśmy dzieciom 61 rowerów, a przez 4 lata – już 221. Swoje kilometry wpisało ponad 70 tys. osób. W tym roku mamy także międzynarodową edycję – jeździmy dla sierot z wojny na Ukrainie. W akcji na www.bikehelps.orgbierze już udział ponad 2,5 tys. rowerzystów z całego świata.


Sezon grzewczy się skończył, ale… WALKA ZE SMOGIEM TRWA

Z końcem marca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął cykl bezpłatnych warsztatów szkoleniowych na temat programu Czyste Powietrze. Zajęcia przeznaczone są dla pracowników samorządów. Ich celem jest przybliżenie zagadnień związanych z prawidłowym aplikowaniem o środki z Czystego Powietrza. Warsztaty prowadzone są przez doradców energetycznych w ramach ogólnopolskiego systemu wsparcia dla sektora publicznego, mieszkaniowego i przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej. Odbywają się one w siedzibie Funduszu przy ul. Plebiscytowej 19 w Katowicach. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie www.wfosigw.katowice.pl.

Sezon grzewczy dobiegł końca, lecz nie skończyły się działania, których celem jest poprawa jakości powietrza w regionie. To największe wyzwanie, przed jakim stoi WFOŚiGW. W ramach rządowego programu Czyste Powietrze można otrzymać pieniądze na wymianę kotłów i termomodernizację budynków. Do Funduszu wpłynęło już 4,5 tys. wniosków na kwotę ok. 100 mln zł. Fundusz wspiera też finansowo gminy w realizacji obszarowych programów ograniczenia niskiej emisji z kotłowni. Mieszkańcy mogą otrzymywać z urzędów dotacje na zmianę sposobu ogrzewania domów. W wielu miastach podejmowane są też inicjatywy antysmogowe. Fundusz chętnie wspiera takie działania.


Przykład z Ustronia

W uzdrowisku Ustroń odbyło się 29 marca Forum Antysmogowe Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski. Smog przyczynia się do 45 tys. zgonów rocznie. Dla śmiertelnie groźnych chorób kardiologicznych jest przyczyną równorzędną z paleniem papierosów, niezdrową dietą i siedzącym trybem życia. Wyższe ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a tym samym zgonu, występuje do 4 dni po alarmie smogowym. Gdy przekraczane są normy zanieczyszczenia powietrza, w szpitalach odnotowuje się 12% więcej zawałów i 16% więcej udarów. W placówkach pojawia się też więcej pacjentów ze zdiagnozowanym migotaniem przedsionków. – Na podstawie tych danych należy powiedzieć, że do skutecznej walki ze smogiem nie wystarczą działania ustawodawcze i edukacyjne. Niezbędne są procedury naprawcze w kardiologii, które pozwolą zapobiegać dalszym zgonom sercowo-naczyniowym – przekonywał prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland, ekspert Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Przykład z Katowic

Mieszkańcy Katowic mogą już sprawdzać jakość powietrza dzięki 87 czujnikom i 114 ekranom pokazującym stężenie pyłów PM10, PM2,5, a także wilgotność, temperaturę i ciśnienie atmosferyczne. Montaż tych urządzeń kontrolujących poziom zanieczyszczeń zakończył się w marcu. To największy w Polsce system monitoringu jakości powietrza. Docelowo będzie się składał ze 127 stacji pomiarowych i 154 ekranów. Koszt to ponad 590 tys. zł. Na jego wykonanie miasto otrzymało dofinansowanie unijne. Czujniki wyświetlają informacje na monitorach i w internecie. Dodatkowo mogą powiadamiać o stanach alarmowych przez automatyczne rozsyłanie alertów.

Zagrajmy w zielone – magazyn Lady’s Club nr 2 (59) 2019

Zagrajmy w zielone – magazyn Lady’s Club nr 2 (59) 2019
Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress