Mapy kocham od zawsze – zadeklarował na samym wstępie Peter Zeihan. Książka „Mocarstwo z przypadku” jest tego najlepszym dowodem. Pod koniec drugiej wojny światowej Stany Zjednoczone wykonały odważny strategiczny gambit, który zmienił oblicze świata. Imperia zostały zastąpione globalnym systemem gospodarczym, którego strzegła amerykańska marynarka wojenna. Po raz pierwszy w historii wszystkie oceany stały się bezpieczne, a rynki i zasoby dostępne dla wszystkich. Dawni wrogowi stali się partnerami. Mylimy się jednak, sądząc, że ten stan jest normalny. Żyjemy w sztucznie wykreowanym świecie, którego czas jest już policzony. To wyczytał z najnowszych map świata ceniony amerykański analityk i publicysta.

W swojej książce „Mocarstwo z przypadku” Peter Zeihan zajmuje się tematem nowych uwarunkowań geograficznych, które sprawiają, że amerykańskie zaangażowanie w wolny handel maleje. Interesuje go także problem starzenia się populacji, co ma bezpośredni wpływa na światowe rynki. Ciekawi go, dlaczego wbrew wszelkim przeciwnościom to właśnie ciągle nienasycona gospodarka amerykańska – jako jedyna spośród rozwiniętych krajów – szybko zbliża się do osiągnięcia niezależności energetycznej. Wszystkie te czynniki, jego zdaniem, wywrócą globalny system i zaprowadzą nowy (nie)ład, w którym geografia będzie miała większe znaczenie niż kiedykolwiek. Na naszych oczach świat dzieli się na nowo. Czy czeka nas nieuchronna deglobalizacja? Najbardziej atrakcyjnie brzmią w tym względzie analizy, czy nastąpi nowa era Ameryki, czy może historia wróci do Europy? Warto przeczytać i przemyśleć!
WALL STREET JOURNAL: „Każdy, kto szuka przekonującego i prowokacyjnego spojrzenia na to, w jakim kierunku zmierza świat, powinien zacząć od tej książki”.
FAREED ZAKARIA, CNN: „Wielu uważa, że amerykańska gospodarka ma wrodzone atuty w porównaniu z głównymi konkurentami – bardziej elastyczną strukturę, silniejsze tradycje przedsiębiorczości i lepszą demografię. Ta fascynująca książka pokazuje, że tych zalet jest o wiele więcej”.

O autorze: PETER ZEIHAN (rocznik 1973) to amerykański analityk i publicysta zajmujący się geopolityką. Dorastał jako adoptowany syn pedagogów Jeralda i Agnes Zeihanów w Marshalltown w stanie Iowa. Ukończył Marshalltown High School w 1992. W 1995 uzyskał tytuł licencjata nauk politycznych na Northeast Missouri State University oraz w 1997 dyplom w zakresie studiów azjatyckich na Uniwersytecie Otago (Nowa Zelandia). Po pracy w ambasadzie amerykańskiej w Australii i ośrodku doradczym Susan Eisenhower – Centrum Studiów Politycznych i Strategicznych, rozpoczął w 2000 pracę jako analityk w firmie Stratfor w Austin, zajmującej się wywiadem geopolitycznym. Zeihan spędził w Stratfor dwanaście lat, awansując do rangi wiceprezesa. W 2011 był współautorem pierwszej swojej książki „A Crucible of Nations” (z Lauren Goodrich). Omawiała ona problemy Kaukazu w Europie Wschodniej. Firmę Stratfor opuścił w 2012 i w tym samym roku założył swoją firmę konsultingową Zeihan on Geopolitics. Na liście jego klientów są firmy energetyczne, koncerny rolnicze, instytucje finansowe, stowarzyszenia biznesowe, uniwersytety, organizacje rządowe i armia amerykańska. Jest prezentowany i cytowany w licznych gazetach i programach, w tym The Wall Street Journal, Forbes, AP, Bloomberg, CNN, ABC, The New York Times, Fox News i MarketWatch. Jest autorem książek „The Absent Superpower”, „Disunited Narions”, „Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji”, „Mocarstwo z przypadku”. Mieszka w Kolorado.

Peter Zeihan „Mocarstwo z przypadku. Nadchodząca era amerykańskiej dominacji i nieładu światowego” (tytuł oryg. „The Accidental Superpower: Ten Years On”). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 584. Przełożył Bartosz Sałbut. Premiera 10 czerwca 2025. Książkę można zamówić taniej u wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/mocarstwo-z-przypadku-nadchodzaca-era-amerykanskiej-dominacji-i-nieladu-swiatowego.html. W tymże wydawnictwie w 2023 ukazała się inna książka Petera Zeihana „Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji” (oryg. ang. „The End of the World Is Just the Beginning: Mapping the Collapse of Globalization”). Można ją kupić na stronie https://sklep.zysk.com.pl/. Dzięki życzliwości Zysk i S-ka mamy 2 egzemplarze najnowszej publikacji Petera Zeihana. Poniżej nasz tradycyjny konkurs z jednym pytaniem.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Petera Zeihana „Mocarstwo z przypadku”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy uzasadnią rzeczowo odpowiedź na pytanie: Który kraj na świecie jako jedyny jest krajem niestabilnym nawet w okresach stabilizacji? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Petera Zeihana „Mocarstwo z przypadku”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 10 czerwca 2025 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na nadesłaniu rzeczowo uzasadnionej odpowiedzi na pytanie: Który kraj na świecie jako jedyny jest krajem niestabilnym nawet w okresach stabilizacji?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji Pan Book.
8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Który kraj na świecie jako jedyny jest krajem niestabilnym nawet w okresach stabilizacji? Odpowiedź: Tym krajem jest Rosja. Na naszej planecie tylko Rosja jest niestabilna nawet w okresach stabilizacji. Czyli zawsze jest niepewna, a niesprowokowana napaść na Ukrainę jest tego najbardziej przejmującym dowodem. Nie jest to normalny kraj europejski, lecz wieloetniczne imperium, w którym ciągle trwają boje o status dominującej lub nawet jedynej rządzącej grupy. Peter Zeihan nazwał owo imperium Krajem Hord. Nigdy nad hordami nie sprawowało władzy państwo narodowe. Podporządkowywanie mieszkańców imperium władzy sprawowanej przez Rosjan odbywa się najczęściej przez zastraszanie, rzadko, a w zasadzie nigdy, drogą polubowną. Wiele jest na to przykładów zarówno z czasów carskich, z epoki sowieckiej, jak i z okresu krwawej dyktatury Putina. Książki otrzymują: 1) Bronisław Cielicki, Pisarzowice; 2) Zofia Stefanowska, Wolbrom. GRATULUJEMY! (Wpis z 17 czerwca 2025)