DOBRY KRYMINAŁ NA ŚWIĘTA – MORDERSTWO W THEATRE ROYALE

Jest grudzień 1935 roku. Objazdowy spektakl „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa w reżyserii Chestera Harrisona ma za sobą trudny okres. Kiedy kilka dni przed Bożym Narodzeniem trupa aktorska dociera do ostatniego przystanku – londyńskiego Theatre Royale, napięcia wśród obsady sięgają zenitu. Wieczór otwarcia przynosi katastrofę: aktor grający Scrooge’a umiera na scenie, najwyraźniej z powodu ataku serca. Obecna na sali dziennikarka Daphne King, najbardziej znana z pisania porad w kolumnie „Droga Susan”, podejrzewa jednak, że mogło dojść do przestępstwa. Postanawia wykorzystać swoje umiejętności detektywistyczne, aby odkryć prawdę.

Ada Moncrieff „Morderstwo w Theatre Royale”. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2023. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 240. Premiera 21 listopada 2023. Przełożył Jarosław Skowroński.

„Morderstwo w Theatre Royale”, pełne mylnych tropów i ciekawych postaci, trzyma w napięciu do samego końca. Przeżyjcie Boże Narodzenie 1935 roku w londyńskim teatrze, w którym dramat sceniczny przerodził się w prawdziwy… Ta książka jest idealnym prezentem pod choinkę dla entuzjastów teatru i zagadek kryminalnych.

„Morderstwo w Theatre Royale” jest drugą powieścią kryminalną Ady Moncrieff, po „Świątecznym morderstwie”, także wydanym w 2021 roku przez Zysk i S-ka Wydawnictwo. Autorka, specjalizująca się w zagadkach historycznych (akcja jej pierwszej powieści toczyła się w 1938 roku), urodziła się i pracuje w Londynie. Wcześniej mieszkała w Paryżu i Madrycie. Studiowała anglistykę na Uniwersytecie w Cambridge. Pracowała w teatrze, wydawnictwach i szkolnictwie.

Dla Czytelniczek i Czytelników portalu LADY’S CLUB mamy poniżej konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Ady Moncrieff „Morderstwo w Theatre Royale”. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2023. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 240. Premiera 21 listopada 2023. Przełożył Jarosław Skowroński. Książkę można zamówić również z rabatem w księgarni internetowej Wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/morderstwo-w-theatre-royale.html. Przy okazji informujemy, że nakładem Zysk i S-ka ukazał się również drugi kryminał w świątecznej aurze – „Poświąteczne morderstwo” Ruperta Latimera (360 stron, przekład Tomasz Bieroń). Ta książka, pełna ekscentrycznych krewnych, dziwacznych wydarzeń i zabawnych dialogów, również gwarantuje znakomitą rozrywkę. Stary dobry wujek Willie, nienasycony łakomczuch i epickie utrapienie w jednym, przybywa na wieś, aby spędzić z krewnymi święta. Traf chce, że w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zostaje znaleziony martwy w śniegu w stroju świętego Mikołaja. Wygląda na to, że ktoś mógł zatruć jego czekoladkę… A może chodziło o babeczkę? Policja zaczyna krążyć po domu, a potomkowie Williego, dawni przyjaciele i dalecy krewni zostają wciągnięci w zagmatwane śledztwo. Kto mógł zyskać na jego śmierci? Nadinspektor Culley, próbując dociec, co się dokładnie wydarzyło, napotyka przeróżne komplikacje… „Poświąteczne morderstwo”, po raz pierwszy opublikowane w 1944 roku, zręcznie wykorzystuje schematy kryminałów złotej angielskiej ery. Napisane jest z ogromną swadą i wspaniałym poczuciem humoru. Ten kryminał można kupić na stronie https://sklep.zysk.com.pl/poswiateczne-morderstwo.html.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Ady Moncrieff „Morderstwo w Theatre Royale”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jakiego dnia i z jakiej okazji w londyńskim Theatre Royal spożywany jest co roku Tort Baddeley’a? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Ady Moncrieff „Morderstwo w Theatre Royale”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 27 listopada 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jakiego dnia i z jakiej okazji w londyńskim Theatre Royal spożywany jest co roku Tort Baddeley’a?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jakiego dnia i z jakiej okazji w londyńskim Theatre Royal spożywany jest co roku Tort Baddeley’a? Odpowiedź: Tradycja spożywania Tortu Baddeley’a w londyńskim Theatre Royal przy Drury Lane co roku 6 stycznia kultywowana jest od 1795 roku i prawdopodobnie jest najdłuższą znaną tradycją teatralną na świecie. Przerywana była jedynie trzynaście razy w latach I i II wojny światowej – z powodu braku niektórych artykułów spożywczych i konieczności reglamentacji podstawowych składników do wypieku ciasta. Tort został tak nazwany na cześć Roberta Baddeley’a, który przez wiele lat był popularnym aktorem przy Drury Lane, aż do swojej śmierci w 1794 roku podczas realizacji jego najsłynniejszej roli, Mojżesza w „Szkole skandalu”. Baddeley przed śmiercią zostawił instrukcje, że po śmierci jego żony „pewne pieniądze” mają być przekazywane stowarzyszeniu założonemu w celu niesienia pomocy osobom ubogim, należącym do Theatre Royal Drury Lane. Aktor pozostawił także prośbę, by odsetki w wysokości 3% od każdego ze 100 funtów były wykorzystywane „każdego roku na zakup ciasta z winem i ponczem”, aby ludzie o nim pamiętali. Tradycja „The Baddeley Cake” przetrwała do dziś, pamięta o niej od 1822 roku specjalny fundusz powierniczy, a aktor Baddeley jest rzeczywiście wspominany w teatrze każdego roku 6 stycznia, w wieczór Trzech Króli. Zdjęcia pamiątkowe pokazują, że torty są zwykle wymyślne i oryginalne, zdobione wieloma symbolami aktualnymi w danym roku. Książki otrzymują: 1) Marta Dąbrowska, Jędrzejów; 2) Grażyna Orzech, Sieniawa; 3) Mirosława Chmielczyk, Katowice. GRATULUJEMY! (wpis z 4 grudnia 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress