Kobiety nieidealne. Magda

CODZIENNIE KSIĄŻKA. Nowość z Wydawnictwa Replika (www.replika.eu)

Gosia Hayles, Magda Kawka: Drogie Czytelniczki, oddajemy w Wasze ręce historię pełną niedoskonałości, słabości, potknięć, upadków i wzlotów. Zrodziła się z naszej przyjaźni, a napisałyśmy ją dla Was. Bohaterki tej opowieści istnieją naprawdę, jesteśmy nimi my wszystkie: Ty, Twoja przyjaciółka, sąsiadka, matka, nauczycielka Twojego dziecka, Twoja dentystka i wszystkie kobiety, które codziennie spotykasz. Zamyślone, smutne, porzucone, ale również te szczęśliwie zakochane, szalone, niekonsekwentne, zwariowane, poważne, zdystansowane. Młode, starsze, miłośniczki trampek i te, które na co dzień biegają w szpilkach. Te walczące z nadwagą i te, którym zdarza się wypić za dużo wina. Przemądrzałe i niepewne siebie. Jednym słowem: kobiety nieidealnie wyjątkowe.

Nakładem poznańskiego Wydawnictwa Replika ukazała się książka Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles „Kobiety nieidealne. Magda”. To pierwsza z planowanych czterech części, choć autorki nie wykluczają kontynuacji. Książka zbiera pozytywne recenzje jako inteligenta literatura kobieca z wyżej półki.

“Kobiety nieidealne” to cykl zrodzony ze szczerej przyjaźni dwóch świetnych pisarek. I to się czuje w każdym zdaniu! To nie jest polska “Bridget Jones” ani polski “Seks w wielkim mieście”. To powieść nasza, kobieca, babska, pisana tu i teraz żywym językiem, wypełniona niebanalnymi dialogami jak ze scenariusza najlepszego filmu o kobietach – i niekoniecznie tylko dla kobiet.

Książka “Kobiety nieidealne. Magda” jest jak pierwszy łyk dobrego Chablis i – uwaga! – tak samo mocno uderza do głowy, a potem chce się więcej. Kobiety w tej powieści są nieszablonowe, barwne, z krwi i kości, i nie ma czytelniczki, ba, czytelnika, który nie chciałby im towarzyszyć w cyklicznych spotkaniach przy winie, kiedy najtrudniejsza nawet codzienność, obśmiana i obejrzana pod innym kątem, staje się znośna. Są zabawne, momentami do łez, ale nie infantylne. Inteligentne, ale nie przynudzają. Przewrotne i zaskakujące, ale osadzone w rzeczywistości. Romantyczne, ale zawsze z pazurem. Daleko im do perfekcyjnych pań domu, dam, którym nie zdarzają się gafy, idealnych matek doskonałych dzieci, ale za to mają dystans i potrafią się z siebie śmiać. Na tym polega ich supermoc. Są w swoich skazach, wzlotach i upadkach autentyczne, pełne życiowej energii i prawem natury przyciągają wszystko, co żywe: dzieci, zwierzęta, mężczyzn…

Główna bohaterka pierwszej części, Magda, postanawia wreszcie dorosnąć i wyprowadzić się z narzuconej sobie niewoli, szuka tylko odpowiedniego Mojżesza… Hayles i Kawka wymiatają warsztatowo zarówno gdy piszą refleksyjnie, o trudnych relacjach z dziećmi, rodzicami, mężczyznami, jak i gdy piszą radośnie czy pieprznie. Wszystko się w tej prozie przeplata. Jak w życiu. I chce się tam zostać, wśród nieidealnie wyjątkowych kobiet.

Marta Płusa, blog www.zadna-kolejna-milostka.pl: Jest mądrze, jest fajnie, jest dojrzale – zarówno jeśli chodzi o styl pisania, jak i samą fabułę i tworzenie postaci. Autorki stworzyły dobrą harmonię, pokazując, że książka „kobieca” może być zabawna, a przy tym niegłupkowata; lekka, lecz nie denna.

Edyta Świętek, pisarka, autorka cyklu Spacer Aleją Róż: Z prawdziwą przyjemnością polecam tę powieść. Nie jest przesłodzona ani wydumana, za to do bólu szczera i prawdziwa. W świecie, gdzie trwa nieustający wyścig w dążeniu do ideału, jest to prawdziwa perełka. Teraz z niecierpliwością oczekuję na dalszy ciąg cyklu “Kobiety nieidealne”.

UWAGA! W październikowym papierowym wydaniu magazynu Lady’s Club zamieścimy własną recenzję książki i będziemy mieć dla Was konkurs, w którym dzięki uprzejmości Wydawcy zdobędziecie kilka egzemplarzy tej powieści.

 

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress