ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNA GRA W LICEUM BAYVIEW. Recenzja

STANISŁAW BUBIN

Jeśli czytaliście książkę Karen M. McManus „Ktoś z nas kłamie” albo oglądaliście na Netflixie dwa sezony serialu pod tym samym tytułem (na liście Top10 w Polsce!), z pewnością sięgniecie po kolejną powieść tej samej autorki „Ktoś z nas będzie następny”, zwłaszcza że jest to kontynuacja debiutanckiego bestsellera z udziałem tych samych – i zupełnie nowych – bohaterów. Śmiem twierdzić, że Karen M. McManus w drugim tomie jeszcze lepiej połączyła reguły dobrego thrillera z powieścią młodzieżową, dzięki czemu po książkę mogą sięgnąć nie tylko młodzi, ale też starsi czytelnicy. Warsztat literacki autorki doskonale się rozwija i mogę w ciemno prorokować, że Netflix pokusi się o kolejną serialową ekranizację „przygód” licealistów z Bayview. Celowo ująłem wydarzenia z tej miejscowości w cudzysłów, bo zagadkową śmierć ucznia trudno nazwać szkolną przygodą.

Karen M. McManus, Ktoś z nas będzie następny. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2022. Stron 384. Przekład Adrian Napieralski. Premiera 2 listopada 2022. Książkę można zamówić w księgarni internetowej wydawcy: https://sklep.zysk.com.pl/ktos-z-nas-bedzie-nastepny.html.

W liceum Bayview dochodzi do kolejnej tragedii, a rozwiązanie tajemnicy będzie dla wszystkich szokiem. Od czasu śmierci Simona, twórcy słynnej aplikacji plotkarskiej, w szkole pojawiło się mnóstwo jego naśladowców. Przez cały rok, od kiedy Czwórka z Bayview została oczyszczona z zarzutów zabójstwa, nikt nie był w stanie wypełnić próżni w sieci równie głośnymi publikacjami. Aż do teraz! Tym razem nie jest to jednak apka, lecz gra SMS-owa o nazwie Prawda czy Wyzwanie.

Karen M. McManus. FOT. Kaitlyn Litchfield

Pierwsza na celownik trafia Phoebe Lawton, trzecioklasistka pracująca dorywczo w Café Contigo. Jeśli nie zdecyduje się podjąć wyzwania, automatycznie zostanie opublikowana prawda o pewnym przykrym, mrocznym fakcie z jej przeszłości. Potem przychodzi czas na Maeve Rojas, także trzecioklasistkę, siostrę Bronwyn (ze słynnej Czwórki z poprzedniej książki), która powinna wiedzieć, że zawsze należy wybierać wyzwanie. Kiedy kolejnym graczem ma zostać Knox Myers, dziwnym trafem również trzecioklasista, nowy w Bayview, pracujący w Until Proven, sprawy przybierają niebezpieczny obrót. Wyzwania stają się śmiertelnie groźne i jeśli uczestnicy gry nauczyli się czegoś z wydarzeń ubiegłego roku, to tego, że… nie mogą liczyć na pomoc dorosłych, a zwłaszcza policji. Ani na jej ochronę.

Simon odszedł, lecz niezidentyfikowany sprawca jest zdeterminowany do bólu, by kultywować jego śmiertelne dziedzictwo w liceum Bayview. Tym razem narzucił jednak wszystkim uczestnikom gry zupełnie nowe zasady!

Kto jest autorem śmiertelnie groźnej gry SMS-owej? FOT. Cottonbro Studio / Pexels

Pewnie z tego krótkiego opisu zdążyliście się już zorientować, że w drugim tomie (niezależnym od pierwszego, więc książkę można przeczytać bez znajomości tomu pierwszego) ton nadają nowe postaci, a dawni bohaterowie pojawiają się, owszem, ale tylko na drugim planie. Początkowo może to trochę gmatwać lekturę, ale spokojnie – po kilkunastu stronach wszystko wam się poukłada i będziecie mogli czytać swobodnie – aż do zaskakującego finału. Śmierć Simona wstrząsnęła społecznością Bayview na kilka miesięcy, a śledztwo w tej sprawie skomplikowało życie wielu osób. Od tamtych wydarzeń minął jednak rok, Czwórka z Bayview została oczyszczona z zarzutów, wszystko pozornie wróciło do normy. Licealne sekrety – jeśli ktoś je miał – znów stały się bezpieczne. Aż do momentu, gdyś ktoś z nieznanego numeru wysłał na smartfony licealistów SMS z groźnie brzmiącym zaproszeniem do udziały w grze Prawda czy Wyzwanie. Nie wyglądało ono na halloweenową zabawę Psikus albo Cukierek. Jeśli wybierzesz Prawdę, twoja tajemnica wyjdzie na jaw. Jeśli chcesz ją ochronić, musisz podjąć się Wyzwania narzuconego przez anonimowego twórcę gry. Zasady są proste, lecz skutki mogą być katastrofalne. Gdy w tragicznych okolicznościach jedna z osób objętych grą ginie – nikt już nie czuje się bezpiecznie. Rzecz dotyczy zwłaszcza głównych bohaterów – Maeve, Knoxa i Pheobe, którzy zdecydowali się odnaleźć i ujawnić tożsamość autora Prawdy czy Wyzwania.

Nowa Trójka z Bayview w niczym nie przypomina starej Czwórki, więc nie musicie się obawiać kalki z poprzednich wydarzeń. Zanim jednak ci troje złączą siły, muszą przejść próbę ogniową przyjaźni, lojalności i zaufania. Jeśli lubicie szkolne klimaty z innego kręgu kulturowego (ta książka w niczym nie przypomina powieści Bahdaja czy Nienackiego), zachęcam do sięgnięcia po powieść „Ktoś z nas będzie następny”, bo autorka pogłębiła wiele wątków o życiowe problemy młodzieży – stosunek do alkoholu, chorób, w tym chorób psychicznych, a także śmierci. Zwróciła również uwagę, jak sobie radzić z groźbami i pragnieniem zemsty.

Ktoś pragnie wywrócić życie nastolatków do góry nogami. FOT. Julia Larson / Pexels

Czy w jakimś polskim liceum gra pod nazwą Prawda czy Wyzwanie (albo do niej podobna) mogłaby również zaistnieć? Potrafię to sobie wyobrazić, przecież mamy zdolną młodzież, a wielu nastolatków cierpi na rozmaite problemy, w tym także psychologiczne. Mógłby więc pojawić się ktoś, kto chciałby wywrócić życie nastolatków do góry nogami – tylko dlatego, że wielu z nich odczuwa ogromną, wręcz chorobliwą potrzebę zaistnienia w internecie. Z tym większą uwagą powieść powinni przeczytać dorośli, bo dowiedzą się z niej, w jakim świecie żyją ich dzieci i z jakimi borykają się problemami. Finał takiej czy innej zabawy w sieci może być chorobliwie szkodliwy albo wręcz śmiertelnie groźny. Zobaczcie zatem, jak licealiści z miasteczka Bayview radzą sobie z nietolerancyjnymi rówieśnikami. Autorka jest, moim zdaniem, wiarygodna w swojej narracji, a jej prawda o klimatach panujących w amerykańskich liceach może nam dać dużo do myślenia. Przy czym, jak to w thrillerach, będziecie mieć sporo zabawy przy typowaniu sprawcy. Nie dajcie się jednak zmylić pewnym fałszywym tropom. Książka Karen M. McManus uczy, trzyma w napięciu, zaskakuje, bawi i wzrusza (pamiętacie swoje szkolne miłości?), więc polecam ją nieco starszej młodzieży i dorosłym z pełnym przekonaniem. I liczę na kontynuację wydarzeń z liceum w Bayview w trzecim tomie. Nadchodzą przecież nowe pokolenia. Jak powiedziała Karen M. McManus w jednym z wywiadów, w powieściach dla nastoletnich czytelników trzeba dzielić się prawdą: „Każdemu może przytrafić się coś nie do pomyślenia, ale nie musi to być coś nie do pokonania”.

**********

Karen M. McManus, Ktoś z nas kłamie. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2022. Stron 392. Przekład Ewa Kleszcz. Premiera 1 marca 2022. Książkę można zamówić w księgarni internetowej wydawcy: https://sklep.zysk.com.pl/ktos-tu-klamie.html.

Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwa ukazało się również wznowienie powieści „Ktoś z nas kłamie”. Słowo o treści: w poniedziałkowe popołudnie pięcioro uczniów liceum Bayview zostaje w klasie za karę po lekcjach. Są to: Bronwyn, prymuska szykująca się do studiów na Uniwersytecie Yale i nigdy nie łamiąca zasad. Addy, szkolna piękność, idealna królowa licealnego balu. Nate, „zły” chłopak, znajdujący się pod nadzorem kuratorskim za handel prochami. Cooper, gwiazda szkolnej drużyny baseballowej. I wreszcie Simon, dziwak, twórca aplikacji plotkarskiej About That. Tyle że Simon nie wychodzi z klasy żywy. Wezwana na miejsce policja uznaje, że jego śmierć nie była przypadkowa, ponieważ następnego dnia planował opublikować w aplikacji jakieś kompromitujące informacje na temat całej czwórki, która razem z nim odbywała karę. Podejrzenie pada na Bronwyn, Addy, Coopera i Nate’a. Czy faktycznie zamordowali Simona, czy może zostali wrobieni przez prawdziwego sprawcę, który wciąż znajduje się na wolności? Wszyscy mają motyw. Wszyscy mają coś do ukrycia. Wszyscy mieli na pieńku z Simonem. I ktoś z nich kłamie. Na podstawie powieści Karen McManus powstały 2 sezony serialu oryginalnego Netflix „Ktoś z nas kłamie”.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Karen M. McManusKtoś z nas będzie następny”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie dotyczące autorki: Powołując się na wiarygodne źródło podaj, ile tygodni na liście bestsellerów New York Timesa spędziła powieść Ktoś z nas kłamie? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Karen M. McManus „Ktoś z nas będzie następny”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 17 listopada 2022 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie: Powołując się na wiarygodne źródło podaj, ile tygodni na liście bestsellerów New York Timesa spędziła powieść Ktoś z nas kłamie?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK: https://ladysclub-magazyn.pl/pan-book/smiertelnie-niebezpieczna-gra-w-liceum-bayview-recenzja/.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Powołując się na wiarygodne źródło podaj, ile tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa” spędziła powieść „Ktoś z nas kłamie”? Odpowiedź: Książka autorstwa Karen M. McManus „Ktoś z nas kłamie” jest już obecna na liście bestsellerów „New York Timesa” 250 tygodni. Stan na 21 listopada 2022. Źródło: https://www.nytimes.com/books/best-sellers/2022/11/27/young-adult-hardcover/. Książki otrzymują: 1) Marlena Zelek, Żarki; 2) Stefania Królicka, Pszczyna; 3) Czesław Nowotarski, Opole.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress