EkoAktywni 2017

Znamy już wyniki tegorocznej edycji konkursu EkoAktywni, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w sobotę 10 czerwca 2017 w Ośrodku Harcerskim w Parku Śląskim w Chorzowie. Spośród 24 zgłoszonych organizacji pozarządowych, działających w zakresie edukacji ekologicznej i promowania ochrony środowiska naturalnego w regionie, tytułem EkoAktywni 2017 uhonorowanych zostało 17.

Konkursy te odbywają się od 2008 roku i adresowane są do organizacji pozarządowych w województwie śląskim (stowarzyszeń, fundacji) i grup nieformalnych (na przykład szkolnych klubów ekologicznych), prowadzących działalność lub realizujących programy z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony przyrody czy też profilaktyki zdrowotnej dzieci z obszarów, na których występują przekroczenia standardów jakości środowiska. Celem konkursów EkoAktywni jest zachęcenie organizacji społecznych do zwiększonej działalności w zakresie szeroko pojętej edukacji ekologicznej i nagrodzenie za prowadzoną dotychczas działalność.

W tegorocznej edycji EkoAktywnych oceny zgłoszonych wniosków dokonało jury konkursu, które przedłożyło wyniki Zarządowi WFOŚiGW w Katowicach do akceptacji. Ocenie podlegały realizowane projekty i programy, ich różnorodność i atrakcyjność, skuteczność działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem działalności z ostatniego roku.
Warto dodać, że do tej pory Fundusz uhonorował 164 organizacje, przeznaczając na nagrody prawie 2 miliony złotych. Zdaniem Andrzeja Pilota, prezesa Funduszu, można być pewnym, że w dbałości o środowisko naturalne ekologom nie brakuje wspaniałych sojuszników, a podejmowane działania charakteryzują się dużą różnorodnością, pomysłowością, są wartościowe dydaktycznie i spotykają się z wielkim pozytywnym odbiorem.

Lista nagrodzonych w konkursie EkoAktywni 2017

Nagrody w wysokości 10 tys. zł:

  1. Stowarzyszenie Sopel,
  2. Fundacja Ekologiczna ARKA,
  3. Polska Izba Ekologii,
  4. Liga Ochrony Przyrody Okręg w Częstochowie,
  5. Fundacja na rzecz Dzieci Miasteczko Śląskie,
  6. Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja,
  7. Fundacja Park Śląski,
  8. Ziemia i My – Centrum Edukacji Ekologicznej,
  9. Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie – Związek Stowarzyszeń.

Nagrody w wysokości 5 tys. zł:

1. Stowarzyszenie Nasze Kalety,
2. Ustroński Klub Ekologiczny,
3. Szkolne Koło LOP Eko-Boom przy Zespole Szkół w Radziechowach
4. Stowarzyszenie EkoGmin10 w Gliwicach,
5. Klub Ekologiczny Zielony Chemik przy Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach,
6. Stowarzyszenie „Z Nauką w Przyszłość” w Katowicach,
7. Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu,
8. Koło Przyrodnicze przy Szkole Podstawowej w Czekanowie.

Tego dnia w ramach regionalnych obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska odbyła się również akcja informacyjno-edukacyjna EkoAktywni z Pasją. Dla uczestników zorganizowane zostały warsztaty edukacyjne, występy zespołów harcerskich, konkursy i zabawy.

ZDJĘCIA KRZYSZTOF KRZEMIŃSKI / WFOŚiGW

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress