POZYTYWNA ENERGIA Z HYBRYDY

Policyjne hybrydy wyjechały w maju tego roku na drogi województwa śląskiego. 34 nowe Toyoty Auris zastąpiły radiowozy wysłużone, nadmiernie zanieczyszczające środowisko.

W ramach współpracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Wojewódzką Komendą Policji udało się zgromadzić pieniądze na zakup samochodów z napędem hybrydowym. Łączny koszt wyniósł 3 mln 148 tys. 264 zł. Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazano na ten cel 900 tys. zł, samorządy lokalne dołożyły 1 mln 192 tys. zł, natomiast z budżetu państwa pochodziło 1.056.264 zł.

Hybryda to połączenie dwóch rodzajów napędu do poruszania samochodu, czyli silnika spalinowego i elektrycznego. Silniki mogą pracować na przemian lub jednocześnie, zależnie od potrzeb, np. w mieście elektryczny, za miastem spalinowy. Jak powiedział Andrzej Pilot, prezes Funduszu, kupno nowoczesnych, ekologicznych pojazdów możliwe było w ramach walki ze smogiem. – Pracujemy już nad wnioskiem, umożliwiającym w 2018 roku zakup kolejnych 40 samochodów hybrydowych dla policji. Dadzą one oszczędności na poziomie prawie 600 tys. zł rocznie, nie licząc znaczącego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery.
Pojazdy zostały przekazane komendom policji w całym województwie śląskim. Najwięcej, bo 10, trafiło do Częstochowy, 5 do Bielska-Białej, po 3 do Cieszyna i Tychów, po 2 do Gliwic, Katowic, Mysłowic, Rybnika i Sosnowca. Nowe radiowozy otrzymali też policjanci w Bieruniu i Żywcu.

Fundusz po raz pierwszy włączył się w tę inwestycję. W naszych działaniach musimy kierować się efektem ekologicznym. W tym przypadku, dzięki zakupowi aut hybrydowych, efekt będzie konkretny: ograniczymy emisję dwutlenku węgla o około 35 tys. kg rocznie – dodał prezes Funduszu, Andrzej Pilot.

Radiowozy hybrydowe dla drogówki przed KWP w Katowicach. Prezes Andrzej Pilot i marszałek Wojciech Saługa wręczają kluczyki do nowych pojazdów. Policjanci z zainteresowaniem oglądali nowe Toyoty hybrydowe.

ZDJĘCIA: WFOŚiGW i TOMASZ ŻAK / URZĄD MARSZAŁKOWSKI

ZIELONE PRACOWNIE 2017

Rozstrzygnięta została trzecia edycja konkursu Zielona Pracownia 2017 na tworzenie ekopracowni do prowadzenia zajęć przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Konkursy Zielone Pracownie adresowane są do szkół podstawowych (klas 4-6), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na tegoroczną edycję wpłynęły 82 wnioski z placówek oświatowych w województwie śląskim. Aż 43 z nich otrzymały dofinansowanie do łącznej kwoty prawie 1 mln 250 tys. zł. Przy ocenie wniosków komisja ekspertów z WFOŚiGW w Katowicach brała pod uwagę różnorodność pomocy dydaktycznych i wyposażenia pracowni, a także funkcjonalność i innowacyjność rozwiązań dla jak największej liczby uczniów.

Tymczasem w regionie otwarto ostatnio kolejne Zielone Pracownie z poprzednich konkursów, miédzy innymi w Zespole Szkół Specjalnych nr 2 w Mikołowie, gdzie dzięki wsparciu Funduszu i Starostwa Powiatowego dzieci i młodzież zyskały ciekawe miejsce do zgłębiania tajników wiedzy, oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii w gminie Konopiska. Ta ostatnia szkoła na wyposażenie i zaadaptowanie pomieszczenia otrzymała z WFOŚiGW 24 tys. 580 zł.

Mędrca szkiełko i oko… Młodzi ludzie już korzystają z ekopracowni w Mikołowie. W czasie otwarcia Zielonej Pracowni w Aleksandrii odbył się konkurs wiedzy dla uczniów.

ZDJĘCIA WFOŚiGW Katowice

MILIONY NA USUWANIE AZBESTU

Katowicki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dołoży aż 2,5 mln zł do programu usuwania rakotwórczego azbestu. Jest on przyczyną miédzy innymi pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej. Szkodliwość włókien azbestowych zależy ich od średnicy i długości. Najbardziej niebezpieczne są włókna cienkie (do 0,01 μm), przenikające do dolnych dróg oddechowych i płuc. W wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. W 1997 r. zakazano w Polsce stosowania azbestu w jakiejkolwiek postaci.

W 2017 roku w ponad dwóch tysiácach obiektów i posesji zostanie zlikwidowanych 4.300 ton azbestu – w ramach programu priorytetowego realizowanego przez Fundusz. W tej sprawie wpłynęło do WFOŚiGW 55 wniosków z gmin woj. śląskiego na kwotę blisko 2,8 mln zł (przy koszcie całkowitym zadań, wynoszącym 3,2 mln zł). Program „SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez WFOŚiGW, część 1, Usuwanie wyrobów zawierających azbest” zasilany jest środkami z NFOŚiGW w Warszawie, ale w tym roku będzie to kwota zaledwie 272 tys. 445 zł. Żeby więc w pełni zrealizować zadania związane z usuwaniem azbestu, konieczne jest przeznaczenie 2,5 mln zł ze środków własnych Funduszu w Katowicach.

Płacimy ogromną cenę za stosowanie modnych w latach 60. płyt azbestowych. Tylko w tym roku na usuwanie rakotwórczego azbestu WFOŚiGW  w Katowicach wyda prawie 2,5 mln złotych.

FOT. MATERIAŁY PRASOWE

TERMOMODERNIZACJA? TO SIĘ OPŁACA!

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach będzie zużywał mniej energii cieplnej i jednocześnie emitował mniej zanieczyszczeń.

Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach, podpisał ostatnio z dyrekcją szpitala umowę na termomodernizację budynku psychiatrii. Modernizowana jest instalacja c.o., docieplane są ściany, wymieniane okna i drzwi (mniej będzie przeszklonych). Na ten cel Fundusz wyłożył w formie pożyczki ponad 615 tys. zł, co stanowi 73% kosztów inwestycji. Prace mają być sfinalizowane do końca II kwartału br. i powinny przynieść oszczędności w kosztach ogrzewania w wys. 82 tys. zł rocznie.

Także w innych miastach regionu, dzięki znaczącym dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, trwają termomodernizacje – nie tylko szpitali, ale także szkół i przedszkoli. Na przykład w Rudzie Śląskiej ciągu ostatnich 6 lat poddano termomodernizacji 31 miejskich obiektów. Większość z nich to placówki oświatowe. W tym roku zostaną ocieplone kolejne budynki, a w budżecie zaplanowano na ten cel prawie 17 mln zł.

Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach będzie zużywał mniej ciepła. Prezes Funduszu Andrzej Pilot w rozmowie z pracownikami szpitala na temat korzyści ekologicznych.

FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Zagrajmy w zielone – magazyn Lady’s Club nr 3 (48) 2017

 

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress