PONAD 100 MLD ZŁ NA CZYSTE POWIETRZE

 

Oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie, a na opracowanej przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) liście miast z najgorszą jakością powietrza nie brakuje także miast ze Śląska. Statystyczny mieszkaniec Unii Europejskiej z powodu zanieczyszczeń żyje o 8 miesięcy krócej, a Polak o 10 miesięcy. Pyłem zawieszonym PM10 jest zanieczyszczone około 80% terytorium Polski, a rakotwórczym benzo(α)pirenem – aż 90% kraju.

Za złą jakość powietrza odpowiada spalanie śmieci i najgorszej jakości opału w domowych, przestarzałych piecach. Od dawna mówiło się, że aby to zmienić, potrzebne jest wsparcie finansowe. Przewiduje je porozumienie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i Bankiem Ochrony Środowiska.

Niedawno dla naszego regionu Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, podpisał takie porozumienie z Kazimierzem Kujdą, prezesem NFOŚiGW. Program Czyste Powietrze zakłada finansowanie zarówno termomodernizacji, jak i źródeł ciepła. Na tego typu działania, nadrabiające wieloletnie zapóźnienia, rząd przeznaczy 103 mld zł do 2029 roku. Beneficjentami programu będą osoby fizyczne, posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynków. W przypadku domów jednorodzinnych finansowane będą m.in. wymiany kotłów węglowych starej generacji na węzły cieplne, nowoczesne kotły na węgiel lub biomasę, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo prace obejmą docieplenie budynków, odnawialne źródła energii, czyli kolektory słoneczne i mikroinstalacje fotowoltaiczne. Natomiast w nowo powstających budynkach dofinansowanie obejmie zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych i pomp ciepła.

Właściciele domów, których dochody są najniższe, otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane, przewidziane do wsparcia, wynoszą 53 tys. zł. Minimalny koszt realizowanego projektu to 7 tys. zł. Budżet programu przewiduje finansowanie w formie dotacji w wysokości 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pożyczki mogą być udzielane na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem, które dzisiaj wynosi 2,4%. Twórcy programu zakładają, że w jego ramach termomodernizacji zostanie poddanych nawet ponad 4 mln domów. Od 2019 dotacje w ramach Programu Czyste Powietrze nie będą dochodem podatnika.

Na zdjęciach od góry: Tomasz Bednarek, prezes Funduszu w Katowicach, podpisuje porozumienie z Kazimierzem Kujdą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W środku: Tomasz Bednarek z Kazimierzem Kujdą; towarzyszyli mu Mariusz Trepka – wicewojewoda śląski i Przemysław Drabek – członek Rady Nadzorczej Funduszu w Katowicach. Na dole: Pamiątkowe zdjęcie uczestników ceremonii podpisania Programy Priorytetowego Czyste Powietrze w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. FOT. WFOŚIGW KATOWICE

WYMARZONE WAKACJE

Dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach także w tym roku dzieci z naszego regionu wypoczywały w atrakcyjnych miejscowościach nad morzem i w górach. Fundusz od lat dofinansowuje wyjazdy najmłodszych mieszkańców na zielone szkoły, obozy i kolonie. Dzięki temu dzieci ciekawie spędziły czas w lasach, na szlakach turystycznych i plażach, nad jeziorami, nabierając sił i zdobywając wiedzę związaną ze środowiskiem naturalnym. Wszystko to odbywało się w ramach profilaktyki zdrowotnej, ponieważ na wyjazdy przeważnie kwalifikowane są dzieci z najbardziej zanieczyszczonych ośrodków.

W tym roku najmłodsi wyjeżdżali m.in. do Świnoujścia, Sarbinowa, Władysławowa, Mrzeżyna, Jastrzębiej Góry, Mielna, Łeby i Pogorzelicy, a część z nich pojechała także do Wisły i Jaworzynki w Beskidzie Śląskim.

Na zdjęciach: Profilaktyka zdrowotna obejmuje dzieci z obszarów, na których występują przekroczenia standardów jakości środowiska. FOT. MATERIAŁY PRASOWE

ROWER POMAGA

Także w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach został partnerem akcji Rower Pomaga, promującej jazdę na rowerze, troskę o zdrowie i środowisko. Jej organizatorem od 4 lat jest Fundacja Ekologiczna Arka z Bielska-Białej. Za wspólnie przejechane w ramach projektu kilometry dzieci otrzymują rowery. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

W czym rower pomaga? W poprawie samopoczucia i kondycji. Poruszając się rowerem, szybciej dotrzesz na miejsce, nie płacisz za benzynę i bilety – podkreślają organizatorzy. Rower nie szkodzi ziemi, nie emituje spalin. Dlatego promocja kultury rowerowej wśród Polaków jest taka ważna. Przede wszystkim zaś rower daje radość. – Dowolną odległość pokonaną na rowerze należy wpisać na stronie www.rowerpomaga.pl – zachęca Wojciech Owczarz, prezes bielskiej Arki. Na półmetku tegorocznych wakacji uczestnicy projektu przejechali już 31.793.066 km, ograniczając emisję dwutlenku węgla o ponad 8 tys. ton. W 2018 organizatorzy zamierzają przejechać wspólnie 10 mln rowerowych kilometrów – z udziałem ok. 100 tys. osób. Pozwoli to rozdać potrzebującym dzieciom 100 rowerów.

Na zdjęciu: Fundacja Arka za realizację projektu Rower Pomaga otrzymała w maju tego roku Nagrodę Travelery w 12. edycji plebiscytu National Geographic w kategorii Społeczna inicjatywa roku. Doceniony został aspekt charytatywny akcji – za kilometry przejechane na rowerze fundacja przekazuje rowery podopiecznym domów dziecka i świetlic środowiskowych. Dzięki Arce i jej partnerom do dzieci w ciągu 4 lat trafiło już około 100 rowerów. FOT. FUNDACJA ARKA

DLA SŁUŻB RATOWNICZYCH

W ramach ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych WFOŚiGW w Katowicach ogłosił nabór wniosków na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek OSP z woj. śląskiego. Wnioski były składane do końca lipca. Beneficjentami środków zostaną jednostki znajdujące się na liście zaakceptowanej przez Ministra Środowiska – wyjaśnia Fundusz. Ochotnicza Straż Pożarna otrzyma w ten sposób 382 nowe samochody ratowniczo-gaśnicze za 286 mln zł. Nowe wozy, ratujące życie i mienie, a także specjalistyczny sprzęt pływający i inne urządzenia strażacy otrzymają w perspektywie kilku miesięcy. Będzie to miało znaczący wpływ na dalszą poprawę bezpieczeństwa. Samorządy przekazały jako wkład własny do tego projektu ponad 115 mln zł, 100 mln zł pochodzi z NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy, natomiast 52 mln zł przekazało MSWiA.

Na zdjęciu: W naszym regionie na dotacje przeznaczono 5,86 mln zł, z czego 3,76 mln z NFOŚiGW, a 2,1 mln z WFOŚiGW w Katowicach. FOT. ARC

RZEKA, RZECZKA, RZECZUŁKA

Masz pomysł na opowiadanie lub wiersz? Weź udział w konkursie literackim dla dzieci i młodzieży „Rzeka, rzeczka, rzeczułka”, zorganizowanym przez Śląski Ogród Botaniczny w ramach kampanii Klimat dla Śląska. Warunkiem jest wykorzystanie słów-kluczy: deszcz, powódź, regulacja, barka, pluskać. Prace elektroniczne z kartą zgłoszeniową należy nadsyłać na e-mail konkurs@sibg.org.pl. W formie papierowej wysyłamy na adres: Śląski Ogród Botaniczny, ul. Sosnowa 5, 43-190 Mikołów. Karta zgłoszeniowa jest na stronie www.obmikolow.robia.pl. Termin nadsyłania utworów upływa 3 września 2018. Uroczyste rozdanie nagród nastąpi 16 września 2018 w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w czasie obchodów Dnia Rzeki. Nagrody zostaną sfinansowane przez WFOŚiGW w Katowicach.

Więcej informacji pod tel. 534 994 578.

Zagrajmy w zielone – magazyn Lady’s Club nr 4 (55) 2018

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress