CZY ZDRADA TO DOBRY SPOSÓB NA URATOWANIE MAŁŻEŃSTWA? Recenzja

STANISŁAW BUBIN

To już trzeci thriller amerykańskiej spółki pisarskiej Greer Hendricks i Sarah Pekkanen, opublikowany przez Wydawnictwo Zysk i S-ka. Po „Żonie między nami” i „Anonimowej dziewczynie” otrzymaliśmy właśnie „Doskonałą parę”, najnowszą książkę tego literackiego duetu. Lekturę wszystkich trzech pozycji mam już za sobą i ani trochę nie żałuję czasu poświęconego na czytanie, gdyż Hendricks i Pekkanen są autorkami niezwykle sprawnymi w konstruowaniu kryminalnych łamigłówek, a ta nowa również jest fascynująca i pełna nagłych zwrotów akcji. Finał zaś, którego nie sposób przewidzieć (mimo najlepszych chęci), zaskoczy każdego. To lubię!

Greer Hendricks, Sarah Pekkanen „Doskonała para” (tytuł oryg. „The Golden Couple”). Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2023. Przełożył Piotr Kuś. Str. 480.

Być może gdzieś na świecie istnieją idealne małżeństwa, lecz ja takich nie znam. Tym parom, które nie są mi obce (w tym mojej własnej) daleko do doskonałości, toteż bohaterowie książki, Marissa i Matthew Bishopowie z Chevy Chase, zamożnej dzielnicy północno-zachodniego Waszyngtonu, od początku budzą naszą nieufność. Są nazbyt kryształowi! On wysoki, przystojny i bogaty biznesmen, ona wyniosła, piękna, elegancka właścicielka ekskluzywnego butiku Coco. Mają jedynaka, Bennetta, który limuzyną odwożony jest do prywatnej szkoły. Są poukładani, perfekcyjni, majętni, mieszkają we wspaniałej parkowej rezydencji, z dala od wielkomiejskiego szumu. W ten regularny, przewidywalny, powolny rytm ich życia wkrada się jednak nuda, a za nudą i rutyną – zdrada! Można mieć wszystko co da się kupić, ale nie da się kupić szczęścia, miłości, namiętności i żaru uczuć. Marissa i Matthew wciąż zapewniają się o dozgonnej miłości, lecz kiedy pewnego dnia Matthew wyjeżdża w podróż służbową, Marissa zaprasza do domu dawnego przyjaciela z lat młodości (korzysta z okazji, bo Skip właśnie do niej zadzwonił, że jest w mieście) i rzuca mu się w ramiona.

W tej historii nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Marissa pożałowała swojego występku (jeśli jednorazowy akt zdrady małżeńskiej można tak nazwać) i postanowiła wyjawić wszystko mężowi, a później naprawić nadwątlone relacje i żyć dalej, jakby nic się nie stało. Przecież nadal go kochała! Naprawę zaczyna jednak od kłamstwa: mężowi i terapeutce wciska, że zdrady dopuściła się z trenerem fitness. Roni łzy, bo nie ma jednak pewności, jak Matthew przyjmie tę wiadomość i co zrobi. Może nie zechce wybaczyć jej nocy z kochankiem, zażąda rozwodu i zabierze ośmioletniego Bennetta?

Greer Hendricks i Sarah Pekkanen. Fot. Bill Miles / Writermag.com

W tym momencie na scenie pojawia się Avery Chambers, zamożna, kontrowersyjna psychoterapeutka, która kilka miesięcy wcześniej straciła licencję na wykonywanie zawodu, lecz nadal za wysokie honoraria doradza parom w różnych kłopotach życiowych, kierując się własnymi, twardymi zasadami moralnymi i specyficznym pojmowaniem przepisów prawa. Właśnie te zasady pozbawiły ją licencji, lecz Avery niewiele sobie z tego robi i nadal prowadzi terapie, posługując się tytułem konsultantki. Intrygę pomiędzy Marissą a Matthew obserwujemy od początku właśnie jej oczami, bo to do niej zwróciła się telefonicznie kobieta, informując, że jej małżeństwo jest zagrożone, że musi o czymś powiedzieć mężowi, lecz boi się, jak to przyjmie i że chciałaby przejść przez wszystko w obecności terapeutki.

Avery przyjęła zlecenie i zapowiedziała parze, że czeka ją dziesięć trudnych sesji, które być może naprawią związek i zbliżą małżonków na nowo. Nieszablonowa terapeutka nie ogranicza się jednak do siedzenia w fotelu z nogą na nodze i wysłuchiwania klientów, lecz często zamienia się w detektywa i śledzi swoje pary. Szybko więc zorientowała się, że relacje między Marissą a Matthew nie są oparte na miłości i wzajemnym zaufaniu, lecz na kłamstwach i fałszu. Pod lśniącą, kolorową powłoką perfekcji kryje się pustka, a w tym związku najwięcej jest lęku, braku intymności i bliskości. Co więcej, u podstaw małżeństwa leży mroczna tragedia sprzed lat. Przyjaciółka Marissy z młodości została zamordowana nad jeziorem w tajemniczych okolicznościach, a za kulisami niewyjaśnionej zbrodni stali wtedy zarówno Skip, jak i Matthew. Do więzienia trafił jednak za morderstwo nauczyciel angielskiego, lecz dowody przeciwko niemu były wątpliwe. Bishopowie wydali się Avery mocno zdesperowani, gotowi za wszelką cenę bronić swojego małżeństwa przed dalszą erozją, toteż przebojowa konsultantka z niebywałą determinacją wkroczyła w ich życie, mimo że sama też miała kłopoty – i to niemałe. Jedna z jej klientek, pracownica potężnego koncernu farmaceutycznego, przez przypadek dowiedziała się, że bossowie jej firmy fałszują wyniki badań nad popularnym lekiem, który niemałą część pacjentów może pozbawić życia. Avery Chambers, chroniąc poufność klientki, złożyła przez organizację konsumencką anonimowy donos na koncern, lecz okazało się, że bogaci biznesmeni wszędzie mają swoje wtyki i szybko dowiedzieli się, komu zawdzięczają kłopoty. Zaczęli więc wywierać presję na Avery, by ujawniła im nazwisko przerażonej pracownicy. Terapeutka, która sama znalazła się w niebezpieczeństwie, ratowała więc innych, kompletnie nieświadoma, że sprawa Marissy i Matthew to zaledwie ledwie czubek góry lodowej i że wiele oderwanych wątków tej sprawy łączy się w większą całość, a reżyserem śmiertelnej gry, w którą się wplątała, jest ktoś zupełnie inny. Kto? Sporo czasu upłynie, nim dowie się tego, lecz czy zdąży uratować siebie i wszystkich pozostałych?

Czytałem tę zwartą, mroczną historię z wypiekami na twarzy, a im bliżej było końca – z tym większym napięciem. Bez zastrzeżeń polecam powieść Greer Hendricks i Sarah Pekkanen wszystkim miłośnikom gatunku. „Doskonała para” na długo zostanie w waszej w pamięci.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Greer Hendricks i Sarah Pekkanen „Doskonała para”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Bohaterowie książki mieszkają w zamożnej dzielnicy Chevy Chase w Waszyngtonie. Z jaką miejscowością w stanie Maryland graniczy ich dzielnica? Odpowiedzi należy wysyłać na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Greer Hendricks i Sarah Pekkanen „Doskonała para”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 22 lipca 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu jak najszybciej odpowiedzi na pytanie:Bohaterowie książki mieszkają w zamożnej dzielnicy Chevy Chase w Waszyngtonie. Z jaką miejscowością w stanie Maryland graniczy ich dzielnica?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Wraz z odpowiedzią należy przesłać na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoje dane do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Bohaterowie książki mieszkają w zamożnej dzielnicy Chevy Chase w Waszyngtonie. Z jaką miejscowością w stanie Maryland graniczy ich dzielnica? Odpowiedź: Chevy Chase – dzielnica w północno-zachodnim Waszyngtonie – graniczy z Chevy Chase w hrabstwie Montgomery w stanie Maryland, podobnie zamożną dzielnicą. Źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/Chevy_Chase_(Washington,_D.C.); https://en.wikipedia.org/wiki/Chevy_Chase,_Maryland: https://boundarystones.weta.org/2021/02/01/whats-name-chevy-chase. Książki otrzymują: 1) Bronisław Milczkowski, Zebrzydowice; 2) Joanna Lis, Trzebiatów; 3) Mieczysława Kropidło, Zielona Góra. GRATULUJEMY! (wpis z 27 lipca 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress