GDY PRACOHOLICZKA SPOTYKA SCROOGE’A… NOWA OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

Monica Banks jest dyrektorką naczelną międzynarodowej firmy komputerowej, a przy okazji również pracoholiczką, która nie ma w swoim życiu miejsca na dom, rodzinę i miłość. Nieczuła i sarkastyczna, w wigilię Bożego Narodzenia odmawia swoim pracownikom urlopu świątecznego, ponieważ zarząd firmy ma tylko 8 dni do przygotowania bardzo ważnej prezentacji przed szefami korporacji! Tego samego dnia późnym wieczorem w swoim biurowym komputerze odkrywa… ducha.

Elizabeth Ann Scarborough, Inna opowieść wigilijna, Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2022. Stron 248, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przełożył
Piotr Kucharski. Premiera 22 listopada 2022.

Duch to nie kto inny, jak Ebenezer Scrooge. Tak, tak – ten sam! Główny bohater opowiadania Charlesa Dickensa „Opowieść wigilijna” z 1843 roku. Scrooge kiedyś był skąpcem, nielubiącym ludzi i świąt Bożego Narodzenia. Jak pamiętamy, Ebenezer Scrooge był zgorzkniałym mężczyzną w podeszłym wieku, chłodnym, nieprzystępnym i dbającym jedynie o swoje dochody, spędzającym czas nad księgami rachunkowymi. Irytowały go życzenia świąteczne, odrzucał zaproszenie do spędzenia świąt z rodziną swojego siostrzeńca. Teraz jednak zmienił się bardzo. Przebudzony przez bystrą dziewczynkę o imieniu Tina, Scrooge jest gotów i pełen chęci, by znowu odegrać rolę dobrego ducha Bożego Narodzenia. Odkrywa współcześnie, że świat bardzo się zmienił od jego czasów. I chociaż wie, że duch miłości, hojności i przebaczenia jest wieczny, będzie potrzebował więcej niż odrobiny wsparcia technicznego, by przekonać Monicę Banks do przemiany – nim nadejdzie świąteczny świt. Przekonajcie się sami, jak wygląda ponadczasowa klasyka Dickensowska w erze komputerów. Czy Scrooge’owi uda się przekonać dyrektorkę firmy komputerowej do magii świąt Bożego Narodzenia?

Ebenezer Scrooge oraz Ciemnota i Nędza na ilustracji XIX-wiecznego angielskiego rysownika Johna Leecha. WIKI COMMONS IMAGES

Autorką tej pięknej, lekkiej i dowcipnej opowieści jest urodzona w 1947 roku amerykańska pisarka Elizabeth Ann Scarborough, specjalizująca się w literaturze fantasy i science fiction. Opublikowała do tej pory ponad czterdzieści powieści i kilka tomów opowiadań. Za książkę „The Healer’s War”, opartą na jej jej osobistych doświadczeniach jako pielęgniarki wojskowej w czasie wojny w Wietnamie, otrzymała w 1989 roku Nagrodę Nebula. „Inna opowieść wigilijna” (tyt. oryg. „Carol for Another Christmas”) jest pozycją wyjątkową w jej twórczości, więc tym bardziej zasługuje na uwagę, zwłaszcza że pisarka stworzyła ją specjalnie na święta dla swoich obeznanych w komputerach siostrzenicy i bratanka, Cynthii Dawn i Jasona Allena Scarborough.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Elizabeth Ann Scarborough Inna opowieść wigilijna”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie dotyczące książki: Gdzie znajduje się nagrobek Ebenezera Scrooge’a i dlaczego właśnie tam? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Elizabeth Ann Scarborough „Inna opowieść wigilijna”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 7 grudnia 2022 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie dotyczące książki: Gdzie znajduje się nagrobek Ebenezera Scrooge’a i dlaczego właśnie tam?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Gdzie znajduje się nagrobek Ebenezera Scrooge’a i dlaczego właśnie tam? Odpowiedź: Nieprawdziwy grób Ebenezera Scrooge’a znajduje się obok kościoła św. Chada w Shrewsbury. Został tam postawiony w 1984 roku, gdy na terenie kościoła powstawała ekranizacja „Opowieści wigilijnej”. Kościół podczas filmowania został przekształcony w Londyn w stylu wiktoriańskim. Filmowcy wybrali Shrewsbury, ponieważ była to ulubiona miejscowość Charlesa Dickensa. Ebenezer Scrooge żył naprawdę i nazywał się Ebenezer Lennox Scroggie – był handlarzem kukurydzą i winiarzem z Edynburga. Pisarz natknął się na jego nagrobek na cmentarzu przykościelnym Canongate Kirkyard w Edynburgu. Prawdziwy nagrobek Ebenezera nie przetrwał renowacji cmentarza w 1932 roku i do dzisiaj nie pozostał po nim żaden ślad. Książki otrzymują: 1) Natalia Strągowska, Gościcino koło Wejherowa; 2) Mariola Wiewióra-Mrąg, Mysłowice.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress