WPŁYW KSIĘŻYCA 2023. PORADNIK OGRODNICZY Z KALENDARZEM NA CAŁY ROK

► KONKURS ► KONKURS ► KONKURS ►

Mamy dla Was WPŁYW KSIĘŻYCA 2023. PORADNIK OGRODNICZY Z KALENDARZEM NA CAŁY ROK. Nowość z Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl)

Z życzeniami udanego sezonu ogrodniczego w 2023 roku otrzymaliśmy od autora, Witolda Czuksanowa, i Wydawcy już siedemnasty rocznik poradnika z cyklu „Wpływ Księżyca”, pięknie wydany i zilustrowany przez poznańską oficynę Zysk i S-ka. Witold Czuksanow przygotowuje pieczołowicie kolejne roczniki od 2007 roku we współpracy z Jolantą Czuksanow (fotografie), Filipem Karpowem (redaktor prowadzący) oraz Barbarą i Przemysławem Kidami (opracowanie graficzne i techniczne).

Kalendarz księżycowy (zwany również biodynamicznym) na przyszły rok, uwzględnia jak zwykle wzajemne relacje między Ziemią, Księżycem i Słońcem, dzięki czemu pozwala na staranne przypilnowanie wszystkich sprzyjających terminów ogrodowych. Rocznik zawiera mnóstwo ciekawych informacji i porad dotyczących kwiatów, krzewów i drzew, interesujących odmian, naturalnych sposobów walki z różnymi plagami ogrodowymi. Nie brakuje także przepisów kulinarnych. Zaletą każdego wydania jest to, że zawarte w nich informacje i ciekawostki pozostają aktualne także po zakończeniu cyklu kalendarzowego, toteż warto kolekcjonować kolejne edycje „Wpływu Księżyca”.

Witold Czuksanow, autor książek o tematyce ogrodniczej. Jest także dziennikarzem telewizyjnym, współtwórcą programów telewizyjnych “Laur dla ogrodnika” i “Rok w ogrodzie”. FOT. ARCHIWUM DOMOWE

SŁOWO OD AUTORA: Czy ogród z 2007 roku różni się od ogrodu z 2023? Na pewno nasze zbiory roślin są coraz bogatsze, piękniejsze, bardziej kolorowe, różnorodne, a zarazem wyspecjalizowane w kolekcjonowaniu wybranych grup bylin, drzew i krzewów. Coraz więcej w nich egzotyków, takich jak banany uprawiane na zewnątrz czy palmy, ale i zwyczajnych warzyw, ziół czy drzewek owocowych. Są ogrody zakładane z myślą o podreperowaniu domowego budżetu i zbiorach dorodnych plonów, a także rośliny dla pożytecznych owadów: pszczół, bzygów, trzmieli, motyli i dla ptaków. Miło na nie popatrzeć i trzeba to głośno mówić: nasze ogrodnicze hobby coraz piękniej wpisuje się we wspieranie natury i świata w walce o przetrwanie. Ten cel osiągamy niemal zawsze, niezależnie od tego, czy ogrody mamy dla przyjemności, odpoczynku, prestiżu, dla realizacji pasji albo choćby i po to, by podnieść wartość rynkową nieruchomości.

Poradnik na rok 2023 (160 stron) jest przeznaczony dla wszystkich ogrodników. Wszystkim potrzebna będzie podstawowa wiedza o nowych odpornych odmianach roślin, bezpiecznych dla środowiska metodach nawożenia i ochrony oraz wspomagania roślin. Wreszcie o wykorzystaniu księżycowych i kosmicznych mocy w codziennej pracy ogrodniczej. Jesteśmy przecież małą cząstką wszechświata, a skoro jakaś panująca w nim moc nakazała nam się bawić w zielone, to na pewno i tę naszą przygodę z ogrodnictwem będzie na swój sposób wspierać.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Witolda Czuksanowa WPŁYW KSIĘŻYCA 2023. PORADNIK OGRODNICZY Z KALENDARZEM NA CAŁY ROK.Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą ciekawie, wyczerpująco i wiarygodnie na pytanie dotyczące kalendarza: Dlaczego w jednym roku ogórki dobrze się kiszą, a w innym są miękkie i mało smaczne? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Witolda Czuksanowa WPŁYW KSIĘŻYCA 2023. PORADNIK OGRODNICZY Z KALENDARZEM NA CAŁY ROK, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 14 października 2022 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na udzieleniu ciekawej, wyczerpującej i wiarygodnej odpowiedzi na pytanie dotyczące kalendarza: Dlaczego w jednym roku ogórki dobrze się kiszą, a w innym są miękkie i mało smaczne?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na stronie LADY’S CLUB.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU

Pytanie: Dlaczego w jednym roku ogórki dobrze się kiszą, a w innym są miękkie i mało smaczne? Odpowiedź: To zależy od fazy Księżyca. Udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że kiszenie między nowiem a pełnią Księżyca sprawia, że ogórki, cukinia czy kapusta będą twarde, chrupiące i jędrne. Do kiszenia, podobnie jak do pozyskiwania owoców, zawsze najlepsza jest kwadra owocu, czyli czas przed pełnią. Wykonując kiszenie w tym czasie, uzyskamy kapustę i ogórki twarde i chrupiące, bo wówczas procesy fermentacji zachodzą najlepiej. Podobnie jest z zakwasem i wypiekiem chleba – przed pełnią zakwas pięknie fermentuje, chleb wyrasta duży, a przed nowiem zakwas prawie nie pracuje. Książki otrzymują: 1) Anna Sobańska, Jaworze; 2) Zuzanna Kaczmarczyk, Gorzów Wielkopolski; 3) Renata Wójtowicz, Mysłowice.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress