WSZYSTKO, CO MUSISZ ZROBIĆ, TO NA PEWIEN CZAS ZAPOMNIEĆ O SWOICH WĄTPLIWOŚCIACH. Recenzja

STANISŁAW BUBIN

Po raz kolejny dzięki poznańskiemu Wydawnictwu Zysk i S-ka ukazała się na naszym rynku najpopularniejsza na świecie książka o duchowej podróży, która odmieniła życie milionów osób. Mowa o „Niebiańskiej przepowiedni”, która także w Polsce wciąż jest bestsellerem. Napisał ją w 1992 roku James Redfield, autor numer jeden z listy „New York Timesa”. Jego dzieło (przez niektórych konsekwentnie uważane za powieść, choć to bardziej opowieść filozoficzna) od przeszło trzydziestu lat świętuje triumfy czytelnicze na całym świecie, zachęcając kolejne pokolenia do urzeczywistnienia wizji świadomej przyszłości. Książka przetłumaczona została dotąd na 34 języki i sprzedała się w ilości ponad 23 milionów egzemplarzy! Od czasu jej publikacji stała się jedną z najlepiej sprzedających się książek wszech czasów.

James Redfield, „Niebiańska przepowiednia” (oryg. „The Celestine Prophecy”). Przekład
Dagmara Chojnacka. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2023. Str. 344, oprawa twarda. Premiera w tej edycji 11 kwietnia 2023.

James Redfield (rocznik 1950) jest amerykańskim pisarzem, wykładowcą, scenarzystą i producentem filmowym. Mieszka z żoną Salle i kotką Meredith w Alabamie. Przez całe życie żywo interesował się duchowością człowieka. Studiował filozofię Wschodu, w tym taoizm i zen, jednocześnie studiując socjologię na Auburn University. Przez ponad 15 lat pracował jako terapeuta molestowanej młodzieży. W tym czasie zainteresował się teoriami dotyczącymi intuicji i zjawisk parapsychicznych, które mogłyby pomóc jego podopiecznym. W 1989 roku porzucił jednak pracę terapeuty, by zostać pisarzem, wyrażającym swoje zainteresowania psychologią, filozofią Wschodu i Zachodu, futuryzmem, ekologią, historią i mistycyzmem. Od najmłodszych lat był sfrustrowany brakiem odpowiedzi na pytania dotyczące prawdziwej natury doświadczenia duchowego. „Niebiańska przepowiednia” była jego pierwszą samodzielnie wydaną książką (cały nakład sprzedał z bagażnika swojego samochodu). Po nieoczekiwanym ogromnym sukcesie tego tytułu i zakupie praw do książki przez wydawnictwo Warner Books, pojawiły się kontynuacje „Niebiańskiej przepowiedni” (również w Polsce) – „Dziesiąte wtajemniczenie”, „Tajemnica Shambhali”, „Dwunaste wtajemniczenie. Godzina decyzji”. Filmowa adaptacja „Niebiańskiej przepowiedni” w reżyserii Armanda Mastroianniego nakręcona została w 2005 roku. W rolach głównych wystąpili Matthew Settle, Thomas Kretschmann i Sarah Wayne Callies.

James Redfield, autor “Niebiańskiej przepowiedni”. Fot. Materiały prasowe

O czym jest książka? Główny bohater wyrusza w podróż, żeby zrozumieć serię dziewięciu duchowych wtajemniczeń zapisanych po aramejsku w starożytnym manuskrypcie znalezionym w Peru. Książka pisana jest w pierwszej osobie i dotyczy duchowego przebudzenia narratora, który znajduje się w przejściowym okresie swojego życia i zaczyna dostrzegać przypadki synchroniczności, czyli zbiegów okoliczności mających znaczenie dla tych, którzy ich doświadczają. W szerszej interpretacji – peruwiański starożytny manuskrypt zawiera dziewięć wtajemniczeń, które ludzkość ma osiągnąć, wchodząc w erę nowej, duchowej świadomości. James Redfield przedstawia porywającą wizję nowego świata, która wyłania się w naszej kulturze. W życiu każdego z nas pojawiają się tajemnicze zbiegi okoliczności, nagłe, niewytłumaczalne zdarzenia, które – prawidłowo zinterpretowane – mogą wskazać nam właściwą drogę. Narrator prowadzi czytelników do pozostałych wtajemniczeń. Każde z nich odnajdziemy we właściwym czasie i każde wyjaśni, w jaki sposób połączenie ze światem duchowym może przemienić ludzkie życie.

„Niebiańską przepowiednię” czyta się jak powieść przygodową, lecz ma ona również głębię duchowej przypowieści. Zabiera nas w podróż, która rozjaśnia duszę i daje wgląd w doświadczenia zmieniające świat. Pisząc „Niebiańską przepowiednię”, Redfield wykrystalizował nową duchową wizję dla milionów osób na świecie. Od tego czasu ludzie, których przekonał i którzy mu zaufali, spotykają się, by dyskutować o tym, w jaki sposób duchowe doświadczenia zmieniły ich życie. „Niebiańska przepowiednia” to atrakcyjny, fascynujący przewodnik po procesie rozszerzania świadomości i tworzenia radości na ziemi. Książka jest sfabularyzowaną wędrówką po duchowych prawach, które autor przedstawia w formie tajemniczych przepowiedni. W prekolumbijskich ruinach, w peruwiańskiej dżungli, odnaleziony został rękopis zawierający dziewięć wtajemniczeń. Wkrótce potem rękopis został skradziony, a na jego poszukiwania wyrusza młody Amerykanin, który tylko pozornie przypadkowo dowiedział się o jego istnieniu. Podróż przez centrum Ameryki Południowej okaże się nie tylko wycieczką po egzotycznych krajach, ale i prawdziwą podróżą do własnego wnętrza, w poszukiwaniu prostych, a jednak niezwykłych prawd. Tej powieści nie czyta się jednak dla akcji, która właściwie jest tylko tłem dla spraw duchowych przekazywanych przez Redfielda. Autor stara się udzielić nam odpowiedzi na szereg pytań i wątpliwości dotyczących między innymi sensu życia, cierpienia, znaczenia miłości, istoty energii, etyki międzyludzkiej, podstawowego celu naszego istnienia na tej planecie. Znakomita lektura dla ludzi zaniepokojonych światem targanym gniewem, podziałami i korupcją. Zwłaszcza że, jak wiemy, reagowanie na korupcję, gniew i podziały jeszcze większą złością i nienawiścią w ogóle nie działa. „Niebiańska przepowiednia”, zdaniem autora, może więc zastąpić strach i nienawiść, rozjaśnić ciemność, ponieważ przedstawia inną przyszłość, zrodzoną z miłości, uczciwości i autentycznej duchowości.

Pisarz jest zatem optymistą – wierzy, że ludzkość dokona gigantycznego skoku ku nowemu życiu, takiemu, jakiego pragnęła od początku swojego istnienia. Pod warunkiem wszakże, że rozprzestrzeni się nowa duchowa świadomość, ale nie przez modę czy trendy, lecz przez osobiste, pozytywne „zarażanie” nią innych ludzi. „Wszystko, co musimy zrobić, to na pewien czas zapomnieć o swoich wątpliwościach i o tym, co nas rozprasza” – stwierdził Redfield jesienią 1992 roku. Niestety, minęło już kilkadziesiąt lat od tego wyznania wiary, a nowa, cudowna rzeczywistość nie stała się jeszcze naszym udziałem. Widocznie wątpliwości nadal trwają i wciąż zbyt wiele rzeczy nas rozprasza. Nie traćmy jednak nadziei. Więcej informacji o autorze i jego książkach można znaleźć na stronie https://www.celestinevision.com/.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Jamesa Redfielda „Niebiańska przepowiednia”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie: Czyja książka wywarła największy wpływ na autora i na powstanie „Niebiańskiej przepowiedni”? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Jamesa Redfielda „Niebiańska przepowiednia”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 6 maja 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Czyja książka wywarła największy wpływ na autora i na powstanie „Niebiańskiej przepowiedni”?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Czyja książka wywarła największy wpływ na autora i na powstanie „Niebiańskiej przepowiedni”? Odpowiedź: James Redfield uznał pracę kanadyjskiego psychiatry, dra Erica Berne’a, twórcy analizy transakcyjnej, oraz jego bestseller z 1964 roku „Games People Play”, za dzieło mające główny wpływ na jego twórczość, zwłaszcza na „Niebiańską przepowiednię”. Eric Berne (1910-1970) stworzył teorię analizy transakcyjnej do wyjaśniania ludzkich zachowań, opartą na ideach Freuda i Carla Junga. Psychoterapeuci freudowscy skupili się na terapii rozmową jako sposobie uzyskania wglądu w osobowości swoich pacjentów. Berne uważał, że osobowość można lepiej odkryć, analizując transakcje społeczne pacjentów. Książki otrzymują: 1) Weronika Stefanowska, Polanica-Zdrój; 2) Mirosława Chmielczyk, Katowice. GRATULUJEMY! (wpis z 12 maja 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress