DORADCY ENERGETYCZNI JUŻ POMAGAJĄ

Na czym polega rola doradcy energetycznego? W jakich sprawach można się do niego zwrócić? Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach bierze udział w projekcie wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego, przedsiębiorców i osób fizycznych. Projekt polega na doradzaniu nieodpłatnie w sprawach efektywności energetycznej i gospodarki niskoemisyjnej, a także odnawialnych źródeł energii. Jeśli przedsiębiorca, samorząd terytorialny, wspólnota mieszkaniowa czy osoba fizyczna chcieliby poprawić efektywność energetyczną, zmniejszając zużycie energii cieplnej czy elektrycznej, mogą zwrócić się do doradcy, który wskaże, gdzie trzeba szukać wsparcia w postaci na przykład dofinansowania do termomodernizacji czy wymiany starego pieca na nowy.

W WFOŚiGW w Katowicach pracuje 5 osób, które po przejściu kilkutygodniowego szkolenia, zakończonego egzaminem, otrzymały tytuły certyfikowanego doradcy energetycznego. Doradcom przypisane zostały poszczególne gminy, w których świadczą swoje usługi. Województwo śląskie podzielone zostało na 5 regionów – do każdego z nich przypisano około 30 spośród 167 gmin.

Prezes Funduszu, Tomasz Bednarek, i certyfikowani doradcy energetyczni wzięli niedawno udział w cyklu audycji Radia Katowice Doradca energetyczny – w czym mogę pomóc?

Fachowych porad można wysłuchać na stronie www.wfosigw.katowice.pl/doradcy-energetyczni/2503-doradca-energetyczny-w-czym-moge-pomoc.html

Kontakt z doradcami

Kierownik Zespołu Doradców Energetycznych: Elżbieta Kisiel

e-mail: e.kisiel@wfosigw.katowice.pl

Dodatkowy e-mail: doradztwo@wfosigw.katowice.pl.

Tel. 32 60 32 268, 887 447 771

Biuro Doradców Energetycznych: ul. Wita Stwosza 2, Katowice, segment A, pokoje 201, 204 i 205, czynne w dni robocze, godz. 8-15.

Lista doradców: www.wfosigw.katowice.pl/kontakt-de.html.

PRACOWNIE ŚLĄSKIE I BESKIDZKIE

Kolejne Zielone Pracownie otwarte zostały w ostatnich tygodniach w szkołach województwa śląskiego. Powstały one przy znaczącym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na zdjęciu u góry i poniżej: W otwarciu pracowni w SP nr 17 w Świętochłowicach i SP nr 19 w Lipinach Śląskich wzięli udział prezes Funduszu Tomasz Bednarek i radny wojewódzki Rafał Kandziora.
FOT. MIASTO ŚWIĘTOCHŁOWICE

23 października klasy przystosowane do prowadzenia lekcji przyrody i biologii na wysokim poziomie otwarte zostały w SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Świętochłowicach i SP nr 19 im. Bolesława Chrobrego w Lipinach Śląskich. W każdej sali znajduje się tablice multimedialne i przyrządy do przeprowadzania badań. Z kolei 19 października w SP im. Józefa Piłsudskiego w Czernichowie odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej pracowni przyrodniczo-ekologicznej „W krainie rzeki Soły”. Szkoła wzięła udział w konkursie WFOŚiGW na tworzenie pracowni do nauki przyrody, biologii i ekologii. W wydarzeniu wzięli udział członek Rady Nadzorczej WFOŚiGW Przemysław Drabek i radny wojewódzki Stanisław Baczyński. Otwarciu Zielonej Pracowni towarzyszył piknik ekologiczny Cud-Miód.

Zielone Pracownie otwarte zostały także w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach, w SP im. Władysława Broniewskiego w Dąbrowie Zielonej i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gorzyczkach, gdzie sala o nazwie “Zielony Zakątek” została kompleksowo wyremontowana i doskonale wyposażona. 11 października w SP im. Kornela Makuszyńskiego w Zajączkach Drugich w gminie Krzepice otwarto pracownię “Eko-Zajączek”, już 34 w ramach 5. edycji konkursu Zielona Pracownia 2019. Kolejne powstały w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipowej, a także w Twardorzeczce, Słotwinie i Siennej, w SP nr 2 w Chełmie Śląskim oraz w SP nr 6 w Czuchowie w gminie Czerwionka-Leszczyny. To zadanie kosztowało 45 tys. zł, z czego ok. 30 tys. przekazał WFOŚiGW, a pozostałe 15 tys. dołożyła gmina.

Leśny Zakątek powstał w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim.
FOT. WFOŚiGW KATOWICE

Adam Lewandowski, zastępca prezesa Zarządu Funduszu, otworzył ekopracownię „Z Beskidów w świat” w SP w Jaworzynce. Fotorolety okienne przedstawiają tam zdjęcia płazów i gadów karpackich, w gablotach eksponowane są skały i minerały z regionu. W pracowni powstał Kącik Badacza do zadań praktycznych – pracy z mikroskopem, przeprowadzenia doświadczeń i pomiarów. Koszt pracowni to 38 tys. zł. Szkoła uzyskała nagrodę i dofinansowanie w wysokości 37 tys. zł. Z kolei w SP nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Łaziskach Górnych otwarta została pracownia przyrodniczo-ekologiczna „Czas na las”, gdzie kwota dofinansowania z Funduszu wyniosła 37,5 tys. zł.

Piknik ekologiczny Cud-Miód w w Szkole Podstawowej w Czernichowie.
FOT. WFOŚiGW KATOWICE

WSPARCIE DLA STRAŻAKÓW

Na placu manewrowym przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim odbyła się na początku października uroczystość przekazania samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP w Turzy Śląskiej i Biertułtowach. Przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Tomasz Bednarek i Adam Lewandowski, przekazali także 56 promes na kwotę ponad 220 tys. zł dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów wodzisławskiego, raciborskiego i rybnickiego oraz z Żor i Jastrzębia-Zdroju na zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia.

Promesy na zakup sprzętu przekazuje Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, w tym śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, komendanci powiatowi i miejscy, przedstawiciele Ministerstwa Energii, posłowie i radni wojewódzcy.

Pamiątkowa fotografia z uroczystości w Wodzisławiu Śląskim.
ZDJĘCIA WFOŚiGW KATOWICE

BIELSKA TLENODAJNIA

Dobry klimat w Tlenodajni tworzy oprawiony w ramy mech.

Dzień Czystego Powietrza ustanowiony został 14 listopada w 2005 roku przez Fundację Ekologiczną Arka z Bielska-Białej. I właśnie dzięki Arce, wspieranej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, powstaje coraz więcej inicjatyw poprawiających jakość powietrza, którym oddychamy.

Plakat na Dzień Czystego Powietrza 2019. Inicjatywę Arki wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Tegoroczny Dzień Czystego Powietrza był doskonałą okazją, by przypomnieć, że spalanie śmieci w piecach niesie poważne konsekwencje nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla zdrowia i życia mieszkańców. O tym, jak się tworzy smog i jaki ma skład mówiła Alicja Fober z Fundacji Ekologicznej Arka. 14 listopada w Galerii Sfera otwarta została pierwsza w kraju Tlenodajnia – miejsce, gdzie można nie tylko łyknąć świeżego powietrza, ale także poczytać, odpocząć lub wziąć udział w warsztatach ekologicznych.

Na pomysł stworzenia Tlenodajni wpadł Wojciech Owczarz, prezes Arki. Przed dwoma laty Bielsko-Biała znalazło się na niechlubnej liście 50 miast w Europie o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Największy udział w zanieczyszczeniu ma niska emisja, której źródłem jest trujący dym z nieefektywnych, nieekologicznych pieców w domach jednorodzinnych. Dyrektor Sfery, Monika Magner, podkreśliła, że galeria zdecydowała się na otworcie miejsca wolnego od smogu, ponieważ od dawna wspiera inicjatywy proekologiczne, a problem złego powietrza dotyka wszystkich mieszkańców. W Tlenodajni zastosowano m.in. oczyszczacze powietrza, które jest dodatkowo filtrowane przez specjalne rośliny. Nad ich doborem i stanem czuwa bielska Sofi Flora. Zdaniem Anity Sowy z tej kwiaciarni, najlepiej oczyszczają powietrze chrobotek, skrzydłokwiat, bluszcz, monstery, difenbachia, paproć i sansewieria.

Monika Magner (z lewej) i Dagmara Gąsiorek ze Sfery były gospodyniami otwarcia Tlenodajni. Z prawej Anita Sowa z kwiaciarni Sofi Flora.

Tlenodajnia jest bezpłatna i czynna w godzinach działalności galerii. W czwartki będą tam organizowane warsztaty, podczas których dzieci i młodzież dowiedzą się, czym jest smog i jak się przed nim ustrzec.

Mieszkańcy regionu mogą istotnie wpłynąć na jakość powietrza, inwestując w środowisko. Taką możliwość dają programy Czyste Powietrze i Mój Prąd. Dzięki nim w WFOŚiGW można zdobyć dofinansowanie na wymianę systemu ogrzewania na ekologiczny, docieplenie domu, a także montaż instalacji odnawialnych źródeł energii, by produkować prąd i ciepło na własne potrzeby.

Jak się tworzy smog w Bielsku-Białej mówiła Alicja Fober z Fundacji Arka.
FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress