ZAGRAJMY W ZIELONE Eko-bomba nadal groźna

dofinansowano

Blisko 16,8 mln złotych z katowickiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspomoże dalsze działania służące unieszkodliwieniu toksycznych pozostałości po Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach. Aby skutecznie rozbroić tę największą śląską bombę ekologiczną, trzeba jeszcze ok. 100 mln zł. Od 1994 na likwidację zagrożenia wydano już 230 mln zł, utylizując ponad 1 mln m3 odpadów. Do neutralizacji pozostało 425 tys. m3. W lipcu Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zgodziła się na udzielenie Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez starostę tarnogórskiego, promesy dofinansowania zadań związanych z likwidacją zwałowiska szkodliwych odpadów do kwoty 16.772.820 zł. Celem przedsięwzięcia jest unieszkodliwienie ok. 153 tys. m3 skażonego gruntu i gruzu po wyburzonych obiektach budowlanych. Dotychczas unieszkodliwiono ok. 70% odpadów, jednak pozostałe nadal zagrażają zbiornikowi wód podziemnych, z którego wodę pije ponad milion mieszkańców.

Składowisko odpadów w Tarnowskich Górach wciąż stanowi zagrożenie dla ludzi.

dofinansowano

Wypoczynek w Dolinie Krężelki

Dzieci z Górnego Śląska i Zagłębia, wypoczywające w ośrodku Jano w Dolinie Krężelki w Jaworzynce, gościły w środku wakacji przewodniczącego Solidarności Piotra Dudę, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzeja Pilota, przedstawicieli Fundacji im. Grzegorza Kolosy i dziennikarzy śląskich mediów.

Koloniści przygotowali specjalnie dla nich ekologiczny program artystyczny na temat ochrony środowiska. Śpiewali i deklamowali wiersze na temat konieczności oszczędzania wody, segregacji śmieci i recyklingu oraz zorganizowali pokaz eko-mody i wystawę eko-zabawek.

Fundację na rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy ustanowił Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Solidarności w 1992. Głównym jej celem jest organizacja wypoczynku wakacyjnego dla dzieci z woj. śląskiego. W tym roku na wakacje z Fundacją im. Kolosy wyjechało 2,5 tys. dzieci – nie tylko w góry (Jaworzynka, Istebna, Węgierska Górka, Zwardoń, Zakopane), ale także nad morze (Darłówko, Łeba, Rowy).

– Jako instytucja publiczna w tym roku na profilaktykę zdrowotną przeznaczyliśmy 5,5 mln zł, z czego 1,7 mln na wypoczynek wakacyjny, połączony z edukacją ekologiczną – powiedział nam Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Ta kwota rośnie z roku na rok. W 2016 skorzystało z niej 15 podmiotów, w sumie około 9000 dzieci i młodzieży. Największymi beneficjentami byli ZHP i Fundacja im. Kolosy właśnie – podkreślił Andrzej Pilot. – Z Fundacją im. Kolosy współpracujemy już 22 lata, od 1994, i dzięki tej współpracy aż 55 tys. dzieci wypoczęło za dofinansowanie w kwocie ponad 8 mln zł. W tym roku Fundusz wsparł wyjazdy wakacyjne, organizowane przez Fundację im. Kolosy, kwotą 600 tys. zł. W trakcie 40 turnusów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych realizowane były programy profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej, w tym także programy regionalnej edukacji przyrodniczej.

   

   

   

STANISŁAW BUBIN, ZDJĘCIA © LADY’S CLUB

dofinansowano

Misja: emisja

Poprawa jakości powietrza jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi województwo śląskie. Wystarczy sięgnąć po raport WHO, żeby przekonać się, że 33 z 50 najbardziej zatrutych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Wiele w naszym regionie. Odpowiedzialne za to są małe kotłownie i paleniska domowe, opalane niskiej jakości paliwami (np. flotami i mułami węglowymi), a także ciężkim olejem opałowym.

– Od dawna dostrzegamy problem niskiej emisji. Staramy się z tym negatywnym zjawiskiem walczyć – powiedział Andrzej Pilot, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – To jedna z najistotniejszych spraw w polityce regionu, dlatego na konwencie marszałków przyjęliśmy stanowisko wspólne, skierowane do rządu, o pilne rozpoczęcie prac w sprawie uregulowania jakości paliw i kotłów – dodał Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił więc pilotażowy program dofinansowania zadań realizowanych przez mieszkańców woj. śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Pilotażowy program, skierowany do osób fizycznych, uzupełnił dotychczasową ofertę WFOŚiGW. Od 2002 Fundusz, jako pierwszy w kraju, finansuje wdrażanie programów ograniczenia niskiej emisji.

– Środki Funduszu przekazywane są za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego na modernizację systemów grzewczych lub termomodernizację indywidualnych budynków mieszkalnych. Dofinansowanie z Funduszu w formie pożyczki stanowi 50-70% kosztów kwalifikowanych inwestycji – przypomniał Andrzej Pilot. W latach 2002-2015 Fundusz dofinansował programy w 79 gminach woj. śląskiego. Zmodernizowano ponad 17 tys. kotłowni i zabudowano ponad 5,3 tys. instalacji solarnych. Koszt inwestycji to ok. 350 mln zł, a udzielone dofinansowanie wyniosło ok. 192 mln zł.

W pilotażowym programie Funduszu o udzielenie dofinansowania w formie dotacji ubiegały się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Wnioski przyjmowane były od 11 do 22 lipca. Kwotę dofinansowania stanowić będzie odpowiedni procent kosztów kwalifikowanych: 25% w przypadku modernizacji źródła ciepła i 15% w pozostałych przypadkach. Pieniądze można dostać m.in. na wymianę kotła, montaż pompy ciepła, kolektorów słonecznych lub termomodernizację. Maksymalne dofinansowanie wyniesie np. 4,5 tys. zł w przypadku montażu kotła opalanego paliwem stałym z załadunkiem automatycznym, 3 tys. zł w przypadku kotła gazowego, 7,5 tys. zł przy montażu powietrznej pompy ciepła, 12,5 tys. zł w przypadku innych pomp ciepła, 2,25 tys. zł do instalacji kolektorów i 3,75 tys. zł w przypadku docieplenia ścian.

Ostateczny termin realizacji zadania to 30 września 2017.

 

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress