Ikary dla Beaty Przybytek i Beaty Borowskiej

BEATA PRZYBYTEK, wokalistka jazzowa, i BEATA BOROWSKA, dyrygentka Bielskiego Chóru Kameralnego, otrzymały w sobotę 11 stycznia 2014 statuetki IKARÓW za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Gala odbyła się w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, a nagrody (przyznane po raz 21.) wręczał prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult.

IKAR 2013 dla Beaty Przybytek spotkał się ze szczególnym aplauzem publiczności. W ubiegłym roku zdobyła I miejsce na 29. Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Była gwiazdą Jazz Jamboree, Bielskiej Zadymki Jazzowej, Międzynarodowych Głogowskich Spotkań Jazzowych, Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej, a także festiwali w Rumunii, Słowacji i Francji. Otrzymała także Mateusza Trójki 2013, prestiżową nagrodę muzyczną III Programu Polskiego Radia, za „pełną uroku, pomysłów kompozycyjnych i jazzowego nastroju” płytę „I’m Gonna Rock You”. Beata Przybytek jest nie tylko wokalistką, lecz także pianistką i kompozytorką, absolwentką, a obecnie pedagogiem Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Z kolei Beata Borowska, także absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, jest adiunktem Katedry Chóralistyki w tejże uczelni. Założony przez nią w 1993 roku Bielski Chór Kameralny (działający pod patronatem BCK) zaliczany jest od 20 lat do najlepszych w kraju. Zdobył mnóstwo nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych. Wykonuje utwory religijne i świeckie od renesansu po współczesność. Pasja, talent i osiągnięcia Beaty Borowskiej w pełni uzasadniały IKARA 2013 za całokształt jej działalności artystycznej i społecznej.

Tytuł Dobrodzieja Kultury otrzymała firma Fiat Auto Poland SA, sponsorująca m.in. festiwale i wydarzenia organizowane przez Bielskie Centrum Kultury. Dyplom honorowy wręczony został dyrektorowi Bogdanowi Kocurkowi i Książnicy Beskidzkiej, obchodzącej w ub.r. 65-lecie działalności. Nominacje do IKARÓW otrzymali: Małgorzata Rozenau – utalentowana bielska artystka młodego pokolenia, prowadząca pracownię kompozycji na ASP w Katowicach, Juliusz Wątroba – poeta, prozaik, satyryk, członek ZLP, obchodzący niedawno 40-lecie pracy twórczej, Małgorzata Kozłowska – wieloletnia aktorka Teatru Polskiego, Krystyna Fuczik – skrzypaczka, wokalistka, kompozytorka, kierownik muzyczny Teatru Lalek Banialuka, autorka muzyki do wielu przedstawień, Zdzisław Kudła – artysta plastyk, scenograf, scenarzysta i reżyser filmów animowanych, w latach 1993-2010 dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Józef Hołard – artysta plastyk i pedagog, Piotr Kenig – historyk, wybitny znawca dziejów Bielska i Białej, Krzysztof Dadak – artysta plastyk. Nagrodę specjalną prezydent miasta wręczył Tomaszowi Szulakowskiemu – autorowi tekstów, dziennikarzowi radiowemu i reżyserowi teatralnemu, twórcy przedstawień i koncertów charytatywnych w ramach akcji „Kopciuszek”.

Galę IKARÓW uświetnił znakomity koncert z udziałem Das Kleine Wien Trio (grupę tworzą wywodzący się z Bielska-Białej muzycy Krzysztof Kokoszewski skrzypce, Jacek Stolarczyk skrzypce i Jacek Obstarczyk fortepian) oraz solistów. Wystąpili Corinna Ruba sopran, Max Prodinger tenor i Dirk Aleschus bas, którzy towarzyszyli Bielskiej Orkiestrze Festiwalowej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Specjalnym akcentem koncertu było wykonanie przez orkiestrę Poloneza z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy – dla przypomnienia Wojciecha Kilara, niedawno zmarłego kompozytora wielokrotnie goszczącego w Bielsku-Białej. W finale wszyscy artyści wykonali „Libiamo” z „Traviaty” Giuseppe Verdiego.

 

Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress