365 REKLAMÓWEK ŚMIECI

dofinansowano

Czytelnicy portalu www.ulicaekologiczna.pl uznali, że akcja „365 reklamówek śmieci” zasługuje na tytuł Kampanii Społecznej 2015 r. Zaczął ją indywidualnie Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka w Bielsku-Białej, który w ciągu roku postanowił zebrać 365 reklamówek z odpadami porzuconymi w lasach, parkach i nad jeziorami. W ten sposób zaczął dyskusję na temat odpadów zanieczyszczających środowisko. Powodzenie akcji sprawiło, że w 2016 r. Arka rozpoczęła II edycję kampanii (szczegóły na www.365reklamoweksmieci.pl).

– Zebrałem 373 reklamówki śmieci, a w całej akcji wynieśliśmy z lasów i parków ponad 3500. Zorganizowaliśmy także kilkanaście akcji edukacyjnych, propagujących ideę recyklingu – powiedział nam Wojciech Owczarz.

Jednorazówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych! Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych toreb. Powstaje z nich ok. 18 mln ton odpadów. A jak długo używamy jedną? Średnio 25 minut! Potem wyrzucamy. Dlatego kupujmy produkty jak najmniej zapakowane. W Polsce na wysypiska trafia 70% śmieci, gdy w Niemczech, Holandii czy Szwecji tylko 1%. Dużo mamy więc do zrobienia, żeby zmienić nawyki.

Kampania Arki została dofinansowana m.in. ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem merytorycznym była firma Rekopol z Warszawy, organizująca odzysk opakowań. (BUS)

dofinansowano

INSTALACJA ODPYLANIA SPALIN GOTOWA

Ważna wiadomość dla mieszkańców Żywca – w połowie lutego 2016 w Kotłowni Rejonowej Pod Grapą przy ul. Folwark oddano do użytku rozbudowaną instalację odpylania spalin. Prace trwały od kwietnia 2015. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansował inwestycję pożyczką w wysokości ponad 1 mln zł. Całe zadanie kosztowało 1.667.800 zł.

Kotłownia powstała w 1986 i od tego czasu jest systematycznie modernizowana. Jej moc w sezonie osiąga ok. 54 MW. Zakład spala, zależnie od pogody, od  40-160 t węgla na dobę (rocznie 12 tys. t). Sprawność spalania wynosi 85-86%, dlatego rozbudowa układu odpylania była tak ważna, zwłaszcza że od stycznia 2016 obowiązują w Polsce nowe normy zawartości pyłu w spalinach. Unowocześnienie instalacji odpylania spalin z kotłów WR10, WR25/20-M i WR25 spowoduje zmniejszenie emisji pyłu o 1.625 kg rocznie.

W oddaniu do użytku nowoczesnych urządzeń wzięła udział Agnieszka Kostempska, zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW.

– Dzięki dodatkowemu filtrowi workowemu znacznie wzrośnie sprawność odpylania układu. Od tego roku dopuszczalna zawartość pyłu w spalinach jest 4-krotnie niższa niż w latach ubiegłych – podkreśliła Agnieszka Kostempska.

Żywiec od lat zmaga się z problemem tzw. niskiej emisji, czyli smogiem Problem niskiej emisji w kotlinie żywieckiej nie zniknie od razu – na złą jakość powietrza wpływa przede wszystkim opalanie pieców w prywatnych gospodarstwach paliwem najgorszej jakości, miałem i flotem, oraz karygodny proceder palenia śmieci. (BUS)

dofinansowano

DOBRE PRAKTYKI W GOSPODARCE ODPADAMI

Ponad 70 przedstawicieli świata nauki, biznesu, administracji publicznej i organizacji pozarządowych spotkało się w połowie lutego w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, by wziąć udział w Forum „Dobre praktyki w gospodarce odpadami i rewitalizacji środowiska”.

Z inicjatywy zarządów NFOŚiGW oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Forum odbyło się po raz 22. (a 3. na Górnym Śląsku). Wzięło w nim udział 4 byłych ministrów środowiska, co świadczy o randze dyskusji.

Zagadnienia rewitalizacji środowiska i gospodarki odpadami w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 w woj. śląskim przedstawił Gniewosz Pawlus z Urzędu Marszałkowskiego. Prezentację na temat oferty katowickiego Funduszu przedstawiła Barbara Malkowska z Zespołu Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi. WFOŚiGW od początku swego istnienia, tj. od 1993, wspiera działania związane z rekultywacją terenów zdegradowanych w woj. śląskim. Wsparcie to wyniosło do tej pory 105 mln zł. Wśród najważniejszych zadań wymienić trzeba likwidację 6 bomb ekologicznych po hutach i zakładach chemicznych w Katowicach-Szopienicach, Jaworznie, Czechowicach-Dziedzicach, Ogrodzieńcu, Tarnowskich Górach i Kaletach. W czasie Forum samorządowcy (m.in. z Mysłowic, Katowic, Świętochłowic i Częstochowy) akcentowali potrzebę szybszej rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Wskazywali na wiele dobrych praktyk w gospodarce odpadami górniczymi, ale domagali się więcej.

Zarząd Funduszu reprezentowały zastępczynie prezesa Agnieszka Kostempska i Agnieszka Siemińska. (BUS)

 

 

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress