OSTATNIA TAKA PUSZCZA

dofinansowano

 

23 czerwca 2014 Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął zgłoszony przez Polskę i Białoruś wniosek o wpisanie całej Puszczy Białowieskiej, leżącej na terytorium obu państw, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki decyzji Komitetu transgraniczny obiekt został wpisany na tę listę, a jego zasięg objął obszar o powierzchni blisko 141 tys. hektarów. Całkowity teren puszczy, włączając strefę buforową, wynosi ponad 308 tys. hektarów.

6

Na pierwszym planie GABRIELA LENARTOWICZ, prezes Wojewódzkiego Funduszu Pchrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

Lady’s Club – Zagrajmy w zielone

 

Z wieloletnich obserwacji Puszczy Białowieskiej zrodziła się kolekcja ponad 80 olśniewających zdjęć (180 x 120 cm), autorstwa uznanego na świecie fotografa i twórcy filmów dokumentalnych o dzikiej przyrodzie – Jana Walencika. Uzupełnia ją 16 plansz informacyjnych o puszczy i innych lasach pierwotnych oraz znaczeniu drzew dla człowieka i środowiska naturalnego. Do 6 listopada w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie można oglądać wystawę wielkoformatowych fotografii Walencika „Arbores Vitae – Ostatnia taka puszcza”, zorganizowaną w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”. Po łacinie Arbores Vitae oznacza Drzewa Życia. W uroczystym otwarciu ekspozycji na początku września wzięli udział m.in. prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego Paweł Kojs, burmistrz Mikołowa Marek Balcer, dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki oraz organizatorzy projektu Sylvie i Krzysztof Derdaccy z Europejskiego Centrum Ziemi.

1

 

– Mikołowski ogród powoli staje się centrum spotkań kultury z naturą. Jeszcze niedawno mieliśmy na Śląsku deficyt myślenia o przyrodzie, o nas samych i miejscu, w którym żyjemy, ale teraz wykonaliśmy kolejny krok do przodu. Nie mamy już kompleksów, ponieważ uczestniczymy w ochronie nie tylko w europejskiego, ale i światowego dziedzictwa. Fotografie pokazują najcenniejszą perłę przyrodniczą naszego kraju. Pokazują ją na tle potencjału światowego. Przekraczamy więc granice myślenia o nas samych jako integralnej części świata – mówiła Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW. Fundusz dofinansował kampanię kwotą 265 tys. zł.

Inicjatorami i organizatorami programu „Arbores Vitae” są Sylvie i Krzysztof Derdaccy z Europejskiego Centrum Ziemi. Fundacja od lat propaguje wiedzę o stanie naszej planety, promując ideę zrównoważonego rozwoju i otwartości kulturowej. Po projektach „Ziemia z nieba” i „Planeta Ocean”, które w Polsce obejrzało ponad 2,5 mln widzów, zaproponowała ekspozycję „Ostatnia taka puszcza” – podróż w czasie i przestrzeni do klejnotu europejskiej bioróżnorodności, Puszczy Białowieskiej, ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej. Dzięki wspaniałym zdjęciom i filmom Bożeny i Jana Walencików, którzy od 30 lat z pasją dokumentują zagrożony, lecz wciąż mało znany świat dzikiej puszczańskiej przyrody, możemy poznać tajemnice tego sanktuarium i korzenie naszej cywilizacji. Jan Walencik, autor fotografii, jeden z najlepszych fotografów i dokumentalistów, od lat 80. związany jest z TVP. Z żoną Bożeną zrealizował ok. 50 filmów przyrodniczych nie tylko dla Telewizji Polskiej, ale także dla stacji telewizyjnych w Anglii, Austrii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Łotwie, Danii, Holandii, Niemczech i USA. Większość z tych obrazów była nagradzana, dzięki czemu Walencikowie zyskali międzynarodową sławę. Od 1993 mieszkają w Puszczy Białowieskiej. To miejsce stało się ich domem i źródłem natchnienia.

„Arbores Vitae” to nie tylko wystawa, lecz szeroko zakrojony, bezpłatny program edukacyjny, skierowany do uczniów szkół i studentów. To także kino ze znakomitymi filmami przyrodniczymi, które można oglądać w Śląskim Ogrodzie Botanicznym (Mikołów, Sosnowa 5, www.sibg.org.pl) w każdą niedzielę od 15 do 17. Wstęp wolny.

Pawel Kojs

 

Mówi PAWEŁ KOJS, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego

Puszcza Białowieska jest świątynią przyrody, pokazującą cały kunszt natury, jej czasoprzestrzenność, wielopoziomowość, dynamikę, ale i subtelność, delikatność, eteryczność. Wystawa to świadectwo i ostrzeżenie. To ostatnia taka puszcza, bo wszystkie inne zostały zniszczone; ostatnia, bo próżno szukać takiej różnorodności w innych lasach Europy; ostatnia, bo zanim nauczyliśmy się rozpoznawać unikalność i złożoność natury, już dokonaliśmy wielu nieodwracalnych zmian.

***

Ogród na Sośniej Górze jest jednym z najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce. Nazywany jest Zieloną Arką Śląska. Obszar ogrodu to prawie 100 ha wraz z otuliną, co powoduje, że jest największą tego typu instytucją w Polsce. Patronat honorowy nad wystawą objął Polski Komitet ds. UNESCO. Szczegóły na temat projektu na stronie www.arboresvitae.eu.

Zdjęcia Puszczy  © Jan Walencik, zdjęcia ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego © Lady’s Club

———————————————————————————————

Nie śmieć – segreguj!

WFOŚiGW w Katowicach rozstrzygnął II edycję konkursu dla gmin województwa śląskiego na realizację kampanii informacyjnych i edukacyjnych dotyczących gospodarki odpadami. Do końca lipca samorządy złożyły 20 wniosków. W czasie weryfikacji programów komisja oceniała przede wszystkim skalę i jakość proponowanych działań związanych z prawidłowym gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Dofinansowanie w formie dotacji uzyskało 20 wniosków na łączną kwotę 285.295,32 zł. W 2013 Fundusz ogłosił I edycję konkursu dla gmin na temat nowego systemu gospodarki odpadami. Wówczas dofinansowanie objęło 28 gmin i GZM.

 

Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress