90. urodziny Józefa Hena w Katowicach

Piękne, 90. urodziny Józefa Hena świętowaliśmy 13 i 14 listopada w Katowicach (faktycznie pisarz urodził się 8 listopada 1923 roku)! Stowarzyszenie Dress for Success Poland było koordynatorem uroczystości związanych z jubileuszem wybitnego polskiego pisarza, publicysty, dramaturga, scenarzysty i reportażysty, który gościł w Katowicach w domu kultury na Koszutce, na Uniwersytecie Śląskim i w Bibliotece Śląskiej, gdzie przyjaciele, znajomi, wielbiciele jego kunsztu literackiego spotkali się z pisarzem przy urodzinowym torcie. Jubilat otrzymał nagrodę Amicus Librorum, ustanowioną przez Kolegium Biblioteki w 1995 roku. Dodajmy, że jego utwory były tłumaczone na ponad 20 języków.

Uroczystościom patronował prezydent Katowic Piotr Uszok, a przewodniczącą Komitetu Honorowego 90. Urodzin Józefa Hena była Dorota Stasikowska-Woźniak, dyrektorka Dress for Success Poland, wielokrotnie prowadząca literackie spotkania z Józefem Henem.

Pisarz przyjechał na Śląsk z córką Magdaleną i zaprezentował się w formie, jakiej można mu tylko pozazdrościć. Świetna pamięć, fantastyczne poczucie humoru, rewelacyjny kontakt z publicznością. Na spotkania z Henem przybyły tłumy jego wiernych czytelników, a znakomity autor nie tylko opowiadał, ale i czytał jak najlepszy aktor fragmenty swojego najnowszego opowiadania „Szóste, najmłodsze”.

Przypomniał również, że pierwszy kontakt z naszym regionem miał już w lutym 1945 roku, kiedy przyjechał tutaj z teatrzykiem dywizyjnym i grał… w mundurze hitlerowca, który miał pić na scenie wódkę. Ponieważ jednak w teatrze brakowało wody, wyszedł po nią na ulicę i tam pojmali go jacyś mężczyźni, przekonani, że złapali prawdziwego gestapowca (trwała jeszcze przecież wojna). Z trudem ocalał z ich rąk. Dziś ta opowieść brzmi zabawnie, ale wówczas niewesoło było aktorowi Józefowi Henowi…

141516

171819

20 21

Napisano w Aktualności

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress